Problem z głowy – ciemieniucha

Pojawia się na główce maleństwa zwykle kilka dni po urodzeniu . Nieestetyczna, żółta skorupa zwana ciemieniuchą powstaje w wyniku intensywnej pracy gruczołów łojowych.

Pojawia się na główce maleństwa zwykle kilka dni po urodzeniu . Nieestetyczna, żółta skorupa zwana ciemieniuchą powstaje w wyniku intensywnej pracy gruczołów łojowych.

Ciemieniucha to bardzo częsty problem wśród niemowląt. Pojawiające się na główce grube, żółte łuski mogą zająć niemal całą jej powierzchnię. A wszystko dlatego, że przez pierwszych kilka dni po porodzie w organizmie dziecka krążą jeszcze hormony mamy. Łój, wydzielany przez nie w nadmiarze, zasycha i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy charakterystyczny, „żółty czepek”. Nie ma powodu do paniki, ciemieniucha to głównie problem estetyczny i są skuteczne sposoby, by się jej pozbyć.


Sprawdzone sposoby

-codzienne mycie włosków szamponem przeznaczonym specjalnie dla niemowląt,

-delikatne wyczesywanie łusek szczoteczką dla maluszków,

-jeśli skorupka jest trudna do wyczesania to powinniśmy na noc natłuścić ją oliwką i założyć dziecku bawełnianą, białą (barwniki mogą podrażniać skórę) czapeczkę. Dzięki kompresowi ciemieniucha zmięknie i łatwiej będzie można się jej pozbyć,

-można również zastosować naturalny peeling do mycia głowy dziecka (namoczone w przegotowanej wodzie otręby),

-w aptece są dostępne oliwki, olejki, kremy pomagające usunąć ciemieniuchę; preparaty te zawierają wyciągi z roślin (np. z liści brzozy czy kwiatu lipy), powstrzymujące nadmierne wydzielanie łoju oraz substancje natłuszczające.

Problem z ciemieniuchą znika zwykle po 3 miesiącu życia dziecka, choć może pojawiać się i w późniejszym okresie (do roku). Jednak są sytuacje, które wymagają konsultacji lekarskiej:

- gdy strupki nie znikają mimo długotrwałej, odpowiedniej pielęgnacji,

- gdy skóra jest mocno zaczerwieniona, zmiany są zaognione,

- gdy ciemieniucha pojawiła się poza skórą głowy (np. na szyi, za uszami, pod pachami),

- gdy dziecko się drapie (ciemieniucha nie swędzi!),

- gdy równocześnie występują objawy alergiczne,

- gdy ciemieniucha występuje po 18 miesiącu życia dziecka.

Autor: Oprac. DK