Problem wokół oka

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna, najdelikatniejsza na całej twarzy. By ją należycie chronić powinnyśmy sięgać po odpowiednie, dostosowane dla niej kosmetyki.

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna, najdelikatniejsza na całej twarzy. By ją należycie chronić powinnyśmy sięgać po odpowiednie, dostosowane dla niej kosmetyki.

Kurze łapki, zmarszczki mimiczne – tak nazywamy zmarszczki, które jako pierwsze pojawiają się na naszych twarzach. Lokują się one pod oczami lub w pobliżu zewnętrznego kącika oczu. A my staramy się przekonać siebie i innych, że to wcale nie efekt starzenia się skóry, tylko skutek tego, że dużo się śmiejemy. Fakt, kurze łapki wiele mają wspólnego ze śmiechem, ale jeśli przed ich pojawianiem się stosować będziemy dobre kosmetyki i choć czasem wybierzemy się na zabieg nawilżający i odżywiający skórę, dłużej będziemy mogły się uśmiechać bezkarnie.


Specjalne kremy

Przede wszystkim należy więc stosunkowo wcześnie zacząć nakładać pod oczy i wokół nich specjalne kremy. Słowo „specjalne” jest tu ogromnie ważne, bo inne kosmetyki mogą okazać się niewłaściwe dla tych okolic. Z jednej strony nie będą dawały takich efektów, o jakich marzymy, z drugiej – mogą podrażniać skórę, powodować uczulenia.
Jeszcze kilkanaście lat temu kosmetyczka zapytana o moment, w którym należy rozpocząć stosowanie kremów powiedziałaby: Okolice dwudziestego piątego roku życia.

Obecnie ten termin jest już jednak nieaktualny. – Bardzo wiele młodych dziewcząt korzysta teraz z solariów, opala się w nich bez jakichkolwiek ograniczeń, wskutek czego ich skóra jest w znacznie wcześniejszym wieku przesuszona, zniszczona – podkreśla Barbara Lietz, właścicielka gabinetu kosmetycznego w Osielsku koło Bydgoszczy. – W ich przypadku proces starzenia się skóry jest tak szybki, że kremy powinny zacząć stosować znacznie wcześniej.


Byśmy chciały sięgać

Preparaty do stosowania w okolice oczu mają różną konsystencję. Niektóre z nich, żelowe, można na przykład trzymać w lodówce, a nakładane pod oczy rano zlikwidują opuchliznę, z którą część z nas się budzi. Producenci kosmetyków prześcigają się zresztą w pomysłach, jak by nam ułatwić dbanie o skórę wokół oczu. Niektórzy oferują jedne preparaty pod oczy, drugie – do nakładania na górną powiekę.

Problem jednak w tym, byśmy w ogóle chciały po specjalne kremy sięgać. Zwykle są one w małych pojemniczkach, a ich cena równa jest cenie dużego słoiczka kremu na twarz. Dlatego rezygnujemy z ich zakupu i zadowalamy się zwykłym kremem. A jeśli nam nie służy, skórę wokół oczu po prostu omijamy, pozostawiamy bez jakiegokolwiek kosmetyku.


Natychmiastowy efekt

Przynajmniej w niektórych gabinetach kosmetycznych możemy liczyć na specjalne zabiegi na skórę wokół oczu. Stosuje się w nich na przykład specjalne ampułki albo „fasolki” bądź płatki kolagenowe. Są też maski algowe, tak przygotowane by były jak najodpowiedniejsze dla skóry pod oczami, kompres żelowe.

A dla pań, które już na zmarszczki wokół swych oczu w ogóle nie mogą patrzeć są jeszcze botoks i kwas hialurionowy, które dadzą natychmiastowy efekt wygładzenia skóry. Panie, które zdecydują się na ostrzykiwanie nimi i tak nie powinny jednak rezygnować z codziennej pielęgnacji i odżywiania skóry wokół oczu. Tylko systematyczna pielęgnacja skóry może bowiem opóźnić proces starzenia się.

Autor: Małgorzata Januchowska