Prezent - niespodzianka

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc najwyższy czas rozejrzeć się za prezentami. Przykry obowiązek? Czy mama ucieszy się, gdy dostanie piąty raz z rzędu kosmetyki, a babcia rajstopy? A co kupić teściowej?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc najwyższy czas rozejrzeć się za prezentami. Przykry obowiązek? Czy mama ucieszy się, gdy dostanie piąty raz z rzędu kosmetyki, a babcia rajstopy? A co kupić teściowej?

Po pierwsze: nie powtarzać

Prezenty najbardziej cieszą, gdy są niespodzianką. Dlatego pewnie mama nie ucieszy się, jeśli znowu dostanie kosmetyki. Warto uruchomić wyobraźnię i popracować nad kreatywnością. Prezent nie musi być drogi, a może być dla kogoś bardzo wartościowy. Może wspólne zdjęcie oprawione w ramkę, wymarzona biżuteria, pyszna herbatka czy bon do Spa na wspólny relaks? Nawet banalnie - książka, której jeszcze obdarowywana osoba nie czytała, czy też płyta z rodzajem muzyki, której słucha. Na pewno znajdzie się coś innego niż dostała na poprzednie święta. I samo to, że po raz kolejny będzie spodziewała się kosmetyków, a znajdzie pod choinką inny prezent, będzie już dużą niespodzianką.


Po drugie: wyważyć wartość

Należy dobrze zastanowić się nad wartością prezentu. Jeśli będzie on zbyt drogi, a osoby, która go otrzyma nie stać, by się zrewanżować prezentem o tej samej wartości, będzie ona czuła się zakłopotana. Zbytnie obniżenie wartości prezentu również może być źle odebrane. W niektórych sytuacjach można przed świętami ustalić kwotę, jaką przeznaczy się na prezenty. Wszystko zależy od bliskości relacji osób, z którymi spędza się święta.


Po trzecie: poznać co dana osoba lubi

Zawsze należy zastanowić się czym dana osoba się interesuje i jaki ma gust. Gorzej, jeśli wiadomo, że lubi czytać biografie, jednak trudno znać stan jej domowej biblioteczki. Zawsze można zrobić tajne dochodzenie. Na przykład w przypadku teściowej można poprosić teścia o sprawdzenie.


Po czwarte: uważać na samodzielnie wykonane

Samodzielnie wykonane prezenty są bardzo wartościowe ze względu na to, że dane są od serca. Zamiast wejść do sklepu i kupić, darczyńca poświęcił czas na ich wykonanie. Jeśli jednak darczyńcą nie jest dziecko, a obdarowywanym bardzo bliska osoba, trzeba na takie prezenty uważać. Mogą być różnie odebrane. Poza tym niektórzy nie gustują w tego typu przedmiotach.


Po piąte: ustalić możliwość zwrotu

W przypadku drogich prezentów warto ustalić w sklepie możliwość zwrotu lub wymiany na inny towar. Osoba, która dostała drogi prezent, który nie do końca jej się podoba, będzie wystarczająco zakłopotana jego ceną i powie, że jest ładny. Można z góry zaznaczyć, że istnieje możliwość wymiany np. na inny kolor czy rodzaj.


Po szóste: nie dawać swoich rzeczy

Kiedyś kupione lub otrzymane, a do dziś z jakiegoś powodu stoją nieużywane? Każdy ma takie rzeczy. Z jednej strony szkoda ich wydać, bo nowe, a z drugiej nie są potrzebne lub się nie podobają, więc do użytku też nie zostaną wprowadzone. Często przedmioty te idą w dalszy obieg w postaci prezentów. Takie obdarowanie jest nieszczere. Do tego, co jeśli siostra męża pamięta, że dostaliście na ślub serwis kawowy, który nie przypadł Wam do gustu?

Prezenty prezentami, nie zapominajmy jednak, że najważniejsza jest miłość i świąteczna atmosfera.

Autor: Oprac.AŁ