Prawie 200 tys. osób żyje z wirusem HCV, ale większość o tym nie wie (wideo)

HCV to „młody” wirus. Zidentyfikowano go 26 lat temu. Zakażenie i późniejsza choroba są trudne do rozpoznania. Jedynym skutecznym sposobem walki jest wczesne wykrycie, poprzez wykonanie prostego badania krwi i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

HCV to „młody” wirus. Zidentyfikowano go 26 lat temu. Zakażenie i późniejsza choroba są trudne do rozpoznania. Jedynym skutecznym sposobem walki jest wczesne wykrycie, poprzez wykonanie prostego badania krwi i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Co roku z powodu przewlekłych chorób wątroby umiera nawet 6–7 tys. osób. Większość przypadków przewlekłych chorób wątroby spowodowana jest nieprawidłową dietą oraz zakażeniem HCV i HBV. Sam wirus HCV odpowiada za 30–40 proc. tych chorób. Zakażonych może nim być blisko 200 tys. osób, ale wiele z nich o tym nie wie. Współczynnik wykrywalności HCV w Polsce wynosi ok. 15 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. Większość pacjentów jest diagnozowana dopiero, gdy ma już marskość wątroby. Tymczasem we wczesnym stadium chorobę można całkowicie wyleczyć.

Zobacz wideo:
Objawy zakażenia HCV

Około 80 procent osób nie dostrzega u siebie żadnych objawów zakażenia wirusem HCV. Pozostali uskarżają się na:

  • osłabienie,
  • nadmierną senność,
  • depresję,
  • utratę apetytu,
  • wzdęcia,
  • objawy grypopochodne (bóle mięśni, stawów, gorączki).


Alarmujące objawy to:

  • zażółcenie skóry,
  • świąd,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • nagłe zmniejszenie masy ciała.Wykrycie HCV i leczenie


Jedynym skutecznym sposobem walki jest wczesne wykrycie, poprzez wykonanie prostego testu z krwi i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Wiedza o tym czy jesteśmy nosicielami wirusa HCV może uratować życie. Szybkie wykrywanie i skuteczne leczenie zapobiega zakażaniu kolejnych osób i jest uznawane za formę profilaktyki.

W lipcu i sierpniu wybrane "Przychodnie Lekarskie Świat Zdrowia" w województwie mazowieckim oferują darmową diagnostykę HCV. Testy będzie można wykonać w 12 przychodniach lekarskich należących do sieci Świat Zdrowia w Warszawie, Płocku, Dąbrówce, Grójcu, Gostyninie, Słupnie, Sokołowie, Józefkowie i Lucieniu. Akcja potrwa od 8 lipca 2019 r. do 31 sierpnia 2019.
"Przychodnie Lekarskie Świat Zdrowia" aktywnie włączają się w obchody Światowego Dnia Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.

Leczenie zakażenia wirusem HCV polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych. U przewlekle zakażonych

HCV stosuje się interferon pegylowany alfa oraz rybawirynę. Dostępne są także leki działające bezpośrednio na wirusy (telaprewir i boceprewir).
Kompendium wiedzy o WZW:

Wirusowe zapalenie wątroby – objawy, szczepionka, leczenie. Czym jest WZW?

WZW typu A – szczepienie, objawy, przyczyny

WZW typu B – objawy i szczepienie

WZW typu D – objawy i szczepienie

WZW typu E – czy występuje w Polsce?

Autor: Źródło: biznes.newseria.pl/ IH Fot123RF