Późne macierzyństwo

Zawsze wiedziałaś, że chcesz mieć dzieci, ale nie nadszedł jeszcze właściwy czas. A może długo starałaś się o dziecko, a udało się dopiero teraz? Masz 30, 35 a może nawet więcej lat i jesteś w swojej pierwszej ciąży. Chcesz wiedzieć jakie niesie to zagrożenia? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie.

Zawsze wiedziałaś, że chcesz mieć dzieci, ale nie nadszedł jeszcze właściwy czas. A może długo starałaś się o dziecko, a udało się dopiero teraz? Masz 30, 35 a może nawet więcej lat i jesteś w swojej pierwszej ciąży. Chcesz wiedzieć jakie niesie to zagrożenia? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie.

Stara pierwiastka


Powyższym mianem określa się obecnie kobiety w pierwszej ciąży, które ukończyły 35 rok życia. Ciężarne w tym wieku są grupą wysokiego ryzyka. Oznacza to, że muszą przestrzegać bardziej rygorystycznych zasad w czasie ciąży, aby urodzić zdrowe dziecko.


Poronienia i porody przedwczesne

Im starsza jest ciężarna, tym większe ryzyko poronień samoistnych. U kobiet po 45 roku życia, nawet 90 procent ciąż kończy się poronieniem. To bardzo trudne i bolesne doświadczenie dla oczekującej dziecka kobiety. Jednak zwykle dotyczy ono płodów, które z powodu ciężkich wad genetycznych i tak nie mogłyby się prawidłowo rozwijać.

Z wiekiem wzrasta także ryzyko porodów przedwczesnych (przed 37 tygodniem ciąży). Medycyna zna wiele metod aby poród opóźnić, warto zdać się na doświadczonego ginekologa – położnika. Trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń. Jeśli poprosi o pozostawanie w domu lub nawet leżenie w łóżku, bardzo ważne, abyś go posłuchała. Dla Twojego dziecka każdy dzień jest bardzo cenny.


Nadciśnienie i cukrzyca

Ciężarne po 35 roku życia częściej niż te młodsze cierpią na nadciśnienie tętnicze spowodowane ciążą (gestozę). Pojawia się ono po 20 tygodniu. Bardzo ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia, już od pierwszej wizyty (może się bowiem okazać, że Twoje ciśnienie krwi było nieprawidłowe już przed ciążą, ale nie zdawałaś sobie z tego sprawy).

Jeśli okaże się, że i ty cierpisz na gestozę, musisz działać. Regularnie przyjmuj przepisane przez lekarza leki. Warto także kupić ciśnieniomierz, aby móc kontrolować ciśnienie między wizytami w przychodni. Każde przekroczenie normy powinno być zgłoszone ginekologowi. W ciąży zmienia się tolerancja cukrów. Twój lekarz powinien zlecić test obciążenia glukozą, aby upewnić się, czy nie rozwinęła się cukrzyca ciążowa. Badanie polega na wypiciu bardzo słodkiego płynu i kilkakrotnym pomiarze poziomu glukozy.

Wiek sprzyja nieprawidłowej tolerancji cukrów. Jeśli i Ty będziesz miała z tym problem, lekarz zaleci specjalną dietę i kontrolę za pomocą glukometru. Czasem okazuje się, że niezbędne jest także leczenie insuliną (ostatnio mówi się też o doustnym). Zalecenia mogą Ci się wydać skomplikowane, ale jak wynika z badań, ciężarne zwykle doskonale sobie z nimi radzą.


Cesarskie cięcie

Do porodu naturalnego trzeba się przygotować, dlatego warto chodzić na zajęcia szkoły rodzenia. Jednak statystyki są bezwzględne - u kobiet po 35 roku życia więcej porodów kończy się cesarskim cięciem. Każda ciężarna musi się przygotować na to, że jej dziecko urodzi się w taki właśnie sposób, nawet jeśli do samego końca planowano poród naturalny.


Dużo szczęścia naraz

Im więcej masz lat, tym bardziej prawdopodobne, że urodzisz bliźnięta, albo nawet więcej dzieci (szczególnie, jeśli stosowałaś pigułki antykoncepcyjne). Może to prowadzić do pewnych powikłań, wielu rodziców przeraża też myśl, że zamiast jednego brzdąca, przyjdzie im wychowywać dwójkę. Ma to jednak wiele plusów – dzieci będą mieć lepszy kontakt, razem przejdą trudny dla rodziców okres pieluch. Zamiast się zamartwiać, porozmawiaj z kimś, kto wychowuje bliźniaki. Przekonasz się, że to nie takie straszne.


Wady genetyczne

Mniej niż 1 procent dzieci przychodzi na świat z poważnymi wadami genetycznymi. Połowę z nich da się skorygować operacyjnie. Są też specjalne badania, które pomagają określić prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą. Obecnie opracowuje się techniki leczenia płodu jeszcze w łonie matki. Staraj się nie zamartwić statystykami i drastycznymi opisami. Pozytywne myślenie to teraz jedno z Twoich podstawowych zadań.


Nie tylko wiek się liczy

Oczywiście najlepiej jest urodzić pierwsze dziecko w trzeciej dekadzie życia, czyli po dwudziestym a przed trzydziestym rokiem życia. Wiele jednak zależy także od biologicznego stanu twojego organizmu. Jeśli jesteś zdrowa, nie masz nadwagi, nadciśnienia, nie palisz, ryzyko powikłań jest mniejsze. Bardzo ważne jest również Twoje postępowanie w trakcie samej ciąży. Staraj się żyć zdrowo, dużo odpoczywać i koniecznie rzuć palenie. Przygotuj się też na to, że możesz gorzej znosić ciążę niż młodsze koleżanki (potrzebować więcej snu, być bardziej zmęczona), a także będziesz potrzebowała więcej czasu na dojście do siebie po ciąży (skóra nie jest już tak elastyczna jak u dwudziestolatki).

Autor: Marta Mozol-Jursza