Poznaj skuteczną szczepionkę

Grypa grozi bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Osoby o słabym sercu lub starsze powinny na nią uważać, bo powikłania pogrypowe mogą spowodować osłabienie mięśnia sercowego, a to może doprowadzić nawet do śmierci. Inne komplikacje to zapalenie płuc, a także cukrzyca.

Grypa grozi bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Osoby o słabym sercu lub starsze powinny na nią uważać, bo powikłania pogrypowe mogą spowodować osłabienie mięśnia sercowego, a to może doprowadzić nawet do śmierci. Inne komplikacje to zapalenie płuc, a także cukrzyca.

Każdego roku z powodu ataku grypy umiera około 40 tysięcy osób. Warto wiedzieć, że grypa nie jest wywoływana przez jeden określony typ wirusa, ale ponad dwieście różnych wariantów - przy czym liczba tych szczepów wciąż rośnie. Organizm, który już raz miał kontakt z takim zarazkiem, powinien umieć się bronić, ponieważ przebycie choroby zakaźnej uodparnia nas na nią. Ale każdy sezon przynosi kilkadziesiąt nowych odmian grypy. Oznacza to, że możemy paść jej ofiarą nawet kilka razy w ciągu roku. Wydaje się, że szczepienia przeciwgrypowe są rozwiązaniem rozsądnym, choć wiele osób niechętnie im się poddaje.


Warto się zdecydować

Coraz więcej ludzi na świecie korzysta z możliwości szczepień oferowanych przez pracodawców - nie jest to bynajmniej z ich strony działalność charytatywna. Rachunek ekonomiczny wykazuje jasno, że straty, jakie ponoszą przedsiębiorstwa z powodu chorób i nieobecności pracowników, są ogromne. Także polityka prozdrowotna Ministerstwa Zdrowia jest związana ze świadomością, że leczenie grypy i jej powikłań kosztuje kilkakrotnie więcej niż sama szczepionka. To ekonomiczne uzasadnienie nie wszystkim jednak przemawia do wyobraźni. Część osób rezygnuje z tego rodzaju profilaktyki, uznając ją za szkodliwą dla zdrowia.

Oczywiście, nikogo nie można do szczepień zmusić, ale każdy powinien dobrze zastanowić się, czy jednak nie warto z nich skorzystać. Odnosi się to głównie do osób, które są szczególnie narażone na zarażenie. Nie zapominajmy, że wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, a więc w trakcie rozmowy, kaszlu, kichania czy kontaktu z przedmiotami, których dotykał zarażony.

Ryzyko jest bardzo wysokie w przypadku tych wszystkich, którzy na co dzień stykają się z dosyć dużą liczbą ludzi, a są to: pracownicy służby zdrowia, nauczyciele, sprzedawcy, urzędnicy poczty, banku itp. Do tego należy dodać, że w większości nowoczesnych biurowców, klimatyzowanych i ogrzewanych w zamkniętym obiegu powietrza, stężenie zarazków jest największe, a błona śluzowa, stanowiąca naturalną ochronę, wysuszona i nieskuteczna. Wirus czyha też na klamkach, aparatach telefonicznych, klawiaturze komputerów i na dokumentach przekazywanych z rąk do rąk, czyli prawie wszędzie.

Dzieci w wieku szkolnym przebywają w grupach, gdzie bardzo łatwo przenoszą się wirusy i bakterie. Lekarze zalecają również szczepionkę wszystkim osobom szczególnie zagrożonym powikłaniami pogrypowymi, czyli ludziom po 65. roku życia, ze schorzeniami płuc, układu krążenia, chorym na astmę, cukrzycę, cierpiącym na zaburzenia metaboliczne, z upośledzeniem funkcji nerek oraz zakażonym wirusem HIV. Warto też wspomnieć, że wirus grypy może uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do poronienia, więc powinny się nad szczepionką zastanowić kobiety w ciąży, ale o tym, czy mogą się zaszczepić, decyduje lekarz.


Zachowaj ostrożność

Szczepieniu mogą poddawać się wyłącznie osoby zdrowe, tzn. niecierpiące na żadne infekcje. Również stany podgorączkowe, kaszel i katar wykluczają zabieg. Dlatego najbezpieczniej zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Natomiast osoby, które nigdy się nie szczepiły, powinny upewnić się, że nie są uczulone na składniki szczepionki: białko jaja kurzego czy neomycynę. Z powodu zagrożenia wstrząsem anafilaktycznym (jest to silna reakcja uczuleniowa), szczepionkę może podać przeszkolona pielęgniarka lub lekarz. Powinniśmy też pamiętać, że szczepionkę, którą kupimy na własną rękę, należy przetransportować w termosie. Trzeba bowiem zapewnić jej odpowiednią temperaturę od +2 do + 8°C.

Autor: Xenia Kolińska