Poznaj siłę lasera

Depilacja laserowa to zabieg polecany osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia się stanów zapalnych mieszków włosowych. Pozwala nie tylko na pozbycie się owłosienia, ale także leczy skórę.

Depilacja laserowa to zabieg polecany osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia się stanów zapalnych mieszków włosowych. Pozwala nie tylko na pozbycie się owłosienia, ale także leczy skórę.

- Pani doktor, czy słusznie depilację laserową uznaje się za najskuteczniejszą metodę usuwania zbędnego owłosienia?


Z całą pewnością jest to metoda bardzo efektywna - w większości przypadków dzięki depilacji laserowej można pozbyć się owłosienia na trwałe. Jednak, jak pokazują badania, około 10 proc. włosów może odrastać. Pojawiają się one jako dużo słabsze, delikatniejsze i cieńsze. Trzeba też uwzględnić następującą prawidłowość: im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym zabiegi są bardziej skuteczne.


- Skąd ta zależność?


Wiąże się to z działaniem lasera. Światło pochodzące z wiązki laserowej skierowanej na powierzchnię ciała, wychwytywane jest przez ciemny barwnik włosów i skóry -melaninę, laser dochodzi więc tylko do ciemnych cebulek. Stąd w przypadku pacjenta o jasnych czy siwych włosach ta metoda depilacji nie jest skuteczna.


- Czy taki zabieg jest bolesny?


Depilacja laserowa - podobnie jak inne zabiegi wykonywane światłem lasera - nie należy do najprzyjemniejszych, nawet przy zastosowaniu głowic chłodzących. Uczucie bólu zależy od odporności danej osoby oraz od części ciała poddawanej zabiegowi - najbardziej wrażliwa jest górna warga i bikini. Przed zabiegiem można zastosować krem znieczulający, który aplikuje się godzinę wcześniej na powierzchnię skóry.


- Ile zabiegów jest potrzebnych, aby usunąć nieestetyczne owłosienie?


Ilość powtórzeń wiąże się przede wszystkim z naturalnym cyklem wzrostu włosów. Podczas jednego zabiegu laser może zniszczyć tylko te, które w trakcie depilacji znajdują się w aktywnej fazie wzrostu zwanej anagenem. Wiązka światła laserowego nie działa natomiast na włosy pozostające w fazie spoczynkowej, pod powierzchnią skóry. Tym samym podczas jednego zabiegu zostaje usuniętych około 30 proc. owłosienia. Po kilku tygodniach trzeba powtórzyć depilację, by usunąć te włosy, które były wcześniej w stanie spoczynku.

Przyjmuje się, że - przy spełnionych dwóch czynnikach: jasna skóra i ciemne włosy - efekt zadowalający osiąga się najczęściej po czterech zabiegach. Liczba zabiegów jest również zależna od części ciała, rodzaju włosa, predyspozycji genetycznych, wieku itp. Zwiększona powtarzalność depilacji dotyczy też osób z zaburzeniami hormonalnymi. Korzystając z depilacji laserowej, można usunąć owłosienie z łydek, ud, ale także z twarzy, stóp czy pleców.


- Którą część ciała depiluje się najczęściej?


Najczęściej panie decydują się na depilację nóg –zwłaszcza łydek, okolic bikini i pach, a zatem tych partii ciała, które tradycyjnie poddawane są innym rodzajom depilacji.


- Mówi Pani o kobietach, a czy panowie też są zainteresowani taką formą usuwania owłosienia?


Oczywiście, z zabiegów korzysta wielu mężczyzn, najczęściej oroszą o usunięcie włosów z pleców, ramion i brzucha.


- Czy rzeczywiście zabieg wykonywany laserem diodowym przynosi lepsze efekty niż zabieg przy użyciu innych rodzajów lasera, np. rubinowego czy aleksandrytowego?


Testy porównawcze tych laserów wykazują, że najmniej skuteczny w usuwaniu owłosienia jest laser rubinowy, a najbardziej skuteczny -diodowy. Ten drugi jest obecnie najczęściej używany w gabinetach dermatologicznych. Jego działanie polega na wyemitowaniu energii, pochłanianej przez ciemny barwnik włosa, a następnie zamianie jej na energię cieplną, która nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa.


- Czy fale emitowane przez laser są na pewno bezpieczne dla organizmu?


Światło lasera używanego do depilacji działa powierzchownie, do około 2 mm w głąb skóry, nie wpływając tym samym na funkcje organizmu. Pamiętajmy jednak, że wbrew temu, co sugerują reklamy, depilacja laserowa nie jest zabiegiem bezinwazyjnym, obojętnym dla skóry. Dlatego nad jej przebiegiem musi czuwać doświadczony lekarz, najlepiej specjalista.


- Zabiegowi depilacji nie powinny poddawać się kobiety w ciąży. Czy dotyczy to kogoś jeszcze?


Depilację laserową zawsze poprzedza konsultacja lekarska, podczas której przeprowadza się dokładny wywiad i pozyskuje niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia, przebytych kuracji itp. Lekarz może ustalić wówczas dawkę energii laserowej, jaka zostanie zastosowana do usunięcia owłosienia. Do bezwzględnych przeciwwskazań, wykluczających przeprowadzenie zabiegu, należą: ciąża, bielactwo, tendencja do przebarwień, a także łuszczyca, skłonność do chorób ropnych skóry i padaczka. Depilacji laserem nie powinny poddawać się osoby z nieuregulowaną cukrzycą i ciśnieniem krwi.

Depilacji nie wykonuje się też u osób ze świeżą opalenizną, uzyskaną zarówno dzięki naturalnemu słońcu, jak i solarium czy samoopalaczom. W takim przypadku należy przestać korzystać z solarium na ok. 5 tygodni przed zabiegiem, a z preparatów samoopalających - na 2 tygodnie przed zabiegiem.


- Czego, oprócz opalania, powinno się unikać przed zabiegiem?


Na minimum miesiąc przed zabiegiem nie wolno używać kremu z retinolem, isotretinoiną, kwasami owocowymi, witaminą C itp. Na tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze środków do peelingu. Ponadto zabrania się zażywania ziół i leków światłouczulających, np. nagietka, dziurawca, leków hormonalnych, przeciwdepresyjnych, retinoidów, niektórych antybiotyków - zabieg może być przeprowadzony najwcześniej po tygodniu od zakończenia kuracji. Nie powinno się też stosować depilacji woskiem, pęsetą przez około 6 tygodni przed zabiegiem oraz kremami depilującymi - na tydzień przed zabiegiem. Decydując się na depilację laserową, trzeba bezwzględnie dostosować się do zaleceń lekarza, by uniknąć niepożądanych efektów po przeprowadzonej depilacji.


- Skóra każdego z nas może inaczej zareagować na zabieg - może np. pojawić się rumień lub obrzęk okołomieszkowy. Jak sobie wtedy pomóc?


Naturalną reakcją skóry, jaka pojawia się po zabiegu, są zaczerwienienia, niewielkie strupki, czasem nieznaczne przebarwienia. Objawy te powinny ustąpić po kilku dniach, w razie wyjątkowej nadwrażliwości - po kilku tygodniach. Jeśli jednak na wydepilowanej skórze długo utrzymują się niepokojące zmiany, trzeba skorzystać z porady dermatologa.


- Jak należy dbać o skórę po przeprowadzonej depilacji?


Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach, których stosowanie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Przede wszystkim nie wolno się opalać. Należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem przez minimum dwa tygodnie po zabiegu, używając kremu z filtrem UV 50 + . Przez kilka dni po zabiegu stanowczo nie wolno stosować na wydepilowaną skórę: mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów, itp. Do mycia należy użyć letniej wody, najlepiej wcześniej przegotowanej. Ważne, by dwa-trzy razy dziennie stosować odpowiedni krem łagodzący oraz delikatny balsam, który ukoi skórę po przeprowadzonym zabiegu.
Poza tym, nie wolno stosować leków i ziół światłouczulających oraz kosmetyków złuszczających naskórek - minimum do dwóch tygodni po zabiegu.


- Komu szczególnie polecałaby Pani depilację laserową?


Depilacja laserowa to dobre rozwiązanie dla tych osób, które - z różnych względów - skazane są na nadmiar owłosienia w eksponowanych partiach ciała, a spełniają warunki przeprowadzenia zabiegu. Poza tym jest to zabieg polecany osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia się stanów zapalnych mieszków włosowych. Depilacja nie tylko pozwoli im na pozbycie się owłosienia, ale także leczy skórę. Proszę jednak pamiętać, że zabieg depilacji laserowej powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza dermatologa.

Autor: Anna Maj