poronienie zagrażające

Poronienie zagrażające nie oznacza straty dziecka. Krwawienie, nawet gdy jest obfite, najczęściej nie wywołuje żadnych szkód u nienarodzonego dziecka.

Poronienie zagrażające nie oznacza straty dziecka. Krwawienie, nawet gdy jest obfite, najczęściej nie wywołuje żadnych szkód u nienarodzonego dziecka.

Objawy

Pierwszym objawem poronienia zagrażającego, występującego w pierwszej połowie ciąży, jest zwykle krwawienie. Jego nasilenie może być różne, od niewielkiego plamienia do krwotoku ze skrzepami. Czasami towarzyszy mu okresowy ból. W poronieniu zagrażającym istnieje duża szansa na szczęśliwe donoszenie ciąży. Martwić należy się wtedy, gdy krwawienie trwa 3 tygodnie, towarzyszą mu skurcze lub, gdy przerwy między skurczami skracają się.

W diagnostyce poronienia zagrażającego przydatną rolę pełni USG. W 6 tygodniu ciąży, przy użyciu sondy dopochwowej można już zobaczyć zarodek wraz z bijącym sercem. Niekiedy wokół pęcherzyka ciążowego można uwidocznić drugą strukturę pęcherzykowatą, która odpowiada krwiakowi podkosmówkowemu sugerując tym samym źródło krwawienia. Najczęściej jednak obraz ultrasonograficzny w poronieniu zagrażającym jest prawidłowy. Nie ma odpowiedniego i pełnego wytłumaczenia dlaczego dochodzi do krwawienia we wczesnym okresie ciąży.
W większości przypadków krwawienie nie wiąże się z zakończeniem ciąży, a jej dalszy przebieg jest zwykle prawidłowy.


Miejsca krwawień:

• błona śluzowa macicy w miejscu zagnieżdżenia zarodka; w trakcie wnikania komórek odpowiedzialnych za tworzenie łożyska w ścianę macicy może dojść do uszkodzenia naczyń będących źródłem krwawienia
• szyjka macicy; ścieńczenie tkanek tworzących strukturę szyjki macicy, charakterystyczne dla ciąży, zwiększa ryzyko krwawienia z szyjki macicy nawet przy jej niewielkim uszkodzeniu
• pochwa; grzybica pochwy lub zakażenie o innej etiologii może indukować niewielkie krwawienie czy plamienie


USG prawdę ci powie

W przypadku uwidocznienia w USG zmiany wokół pęcherzyka ciążowego odpowiadającej krwiakowi zaleca się ponowne wykonanie badania USG za 1-2 tygodnie. Alternatywną jest ocena zmiany podczas rutynowo wykonywanego badania USG między 11 a 13 tygodniem ciąży. W sytuacji braku rozpoznawalnej przyczyny krwawienia nie ma konieczności wykonania kontrolnego badania USG.


Reżim łóżkowy

Leczenie poronienia zagrażającego polega po prostu na leżeniu w łóżku. Lekarz zapisuje też leki hamujące czynność skurczową macicy. Rzadko się zdarza, by już na początku ciąży ginekolog ordynował kilkumiesięczne leżenie w łóżku. Podczas wizyt kontrolnych decyduje, co dalej. Jeśli stan zdrowia się poprawia, pozwala na niewielką aktywność, np. krótki spacer.


Seks a ciąża

Współżycie płciowe podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem jej powikłań. W sytuacji występowania krwawienia zaleca się jednak unikania stosunków płciowych do momentu ustąpienia krwawienia. Trzeba pamiętać o tym, że seks w tym okresie zwiększa ryzyko zakażenia.

Autor: Daria Kaczmarek