poronienie nawracające

Poronienie to traumatyczne przeżycie dla kobiety. Jedno o niczym nie świadczy, dwa dają do myślenia, trzy świadczą o problemie, z którym najwyższy czas się zmierzyć.

Poronienie to traumatyczne przeżycie dla kobiety. Jedno o niczym nie świadczy, dwa dają do myślenia, trzy świadczą o problemie, z którym najwyższy czas się zmierzyć.


Problem ten dotyczy około 1% kobiet. Z poronieniem nawracającym mamy do czynienia, gdy następują po sobie przynajmniej trzy straty płodu. W praktyce dwa poronienia są już wskazaniem do wykonania badań, mających na celu zdiagnozowanie przyczyny niepowodzeń.


Przyczyny poronień nawracających


Nieznane lub idiopatyczne

Przynajmniej w połowie poronień nawracających przyczyna jest nieznana. Większość kobiet z dwoma lub trzema poronieniami nie posiada ewidentnych defektów odpowiedzialnych za kolejne utraty ciąż. Poronienia te, szczególnie u kobiet roniących jednokrotnie, często wywołane są przypadkowymi czynnikami. Badania diagnostyczne robi się więc dopiero po dwóch kolejnych poronieniach.


Genetyczne i chromosomalne

Przeważająca większość wczesnych poronień ma podłoże genetyczne. W mniej niż 3% przypadków zarówno kobieta jak i jej partner mogą posiadać nieprawidłowy garnitur chromosomalny, wielokrotnie przekazywany w kolejnych ciążach. Można to określić pobierając krew obojga partnerów na badania genetyczne. Wyniki uzyskuje się zazwyczaj po 5-6 tygodniach. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, daną osobę należy wysłać na konsultację genetyka klinicznego. Najczęstszą przyczyną poronień nawracających jest zrównoważona lub wzajemna translokacja. W tej sytuacji chromosomy pomimo swojej prawidłowej liczby mają zaburzony układ.


Nieprawidłowości macicy lub szyjki

Przyczyną poronienia mogą być wady macicy - macica dwurożna, jednorożna, podwójna, macica z przegrodą, macica zmieniona mięśniakowato. Nieprawidłowości te można wykryć za pomocą badania USG, histerosalpingografii lub histeroskopii (endoskopowe badanie macicy poprzez pochwę i szyjkę).

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa może powstać np.: po przebytych zabiegach lub po porodzie. Powoduje bezbolesne rozwieranie szyjki macicy i pękanie błon płodowych zwykle w połowie ciąży. Może być rozpoznana już w 14-16 tygodniu ciąży przy zastosowaniu ultrasonograficznej głowicy przezpochwowej. Zapobiec temu powikłaniu można poprzez założenie szwu na szyjkę, co zapobiega jej rozwieraniu.


Infekcje

Przyczyną poronienia może być bakteryjne zakażenie pochwy spowodowane gwałtownym namnożeniem się bakterii beztlenowych. Przyczyny waginozy bakteryjnej nie są, jak dotąd w pełni poznane. Występowanie tej choroby wiąże się z zaburzeniem w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy.


Hormonalne

Również brak hormonalnej równowagi między progesteronem a gonadotropiną kosmówkową (hCG), uważa się za przyczynę poronienia. Niektóre kobiety z poronieniami nawracającymi mają jajniki policystyczne (PCO) - z licznymi drobnymi pęcherzykami zaburzającymi równowagę hormonalną i implantację zapłodnionej komórki jajowej. Leczenie tej patologii obejmuje leczenie Metforminą, laparoskopową kauteryzację jajników i stymulację jajeczkowania.


Trombofilia, zaburzenia krzepnięcia krwi

Trombofilia jest raczej zespołem chorobowym, który charakteryzuje się stanem podwyższonego poziomu krzepliwości krwi. Istnieje wiele przyczyn trombofilii; jedną z nich jest niezdolność organizmu do wyprodukowania wystarczających ilości białek będących inhibitorami układu krzepnięcia. Trombofilia u kobiet ciężarnych wiąże się z powikłaniami ciąży np.: poronieniem, wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu, stanem przedrzucawkowym, oddzieleniem łożyska czy obumarciem płodu.


Zbadaj się

Jeżeli dwukrotnie poroniłaś powinnaś zrobić następujące badania:


1. badania genetyczne swoje i partnera
2. ocenę anatomii macicy
3. badanie w kierunku przeciwciał antyfosfolipidowych

W uzasadnionych sytuacjach zaleca się badanie w kierunku trombofilii wrodzonej.

Autor: Daria Kaczmarek