Poród w domu

Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się urodzić swoje dziecko właśnie tam. Choć wiele osób jest przekonanych, że poród powinien odbywać się w szpitalu, kobieta ma prawo zdecydować co jest najlepsze dla niej i jej dziecka. Aby to zrobić, musi rozważyć wszelkie za i przeciw.

Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się urodzić swoje dziecko właśnie tam. Choć wiele osób jest przekonanych, że poród powinien odbywać się w szpitalu, kobieta ma prawo zdecydować co jest najlepsze dla niej i jej dziecka. Aby to zrobić, musi rozważyć wszelkie za i przeciw.

Kto może rodzić w domu?

Do takiego typu porodu kwalifikuje lekarz. Jednak, jeśli ciąża przebiega bez powikłań, jest duża szansa, że wyrazi zgodę na to, aby dziecko przyszło na świat w domu. Warto też pomyśleć o kwestiach technicznych. Jeśli mieszkasz daleko za miastem, trudno będzie znaleźć położną, która przyjedzie poród odebrać.


Zalety porodu domowego

Wyobraź sobie, że w czasie porodu będziesz wśród znanych sprzętów. Będziesz mogła przyjmować dowolną pozycję i poruszać się. Zaletą jest także niezwykła intymność - nie będą Ci towarzyszyć studenci, a osoba prowadząca poród będzie przez cały czas skupiona tylko na Tobie. Ze statystyk wynika, że u kobiet rodzących w domach, rzadsze są interwencje w przebieg akcji, takie jak podanie oksytocyny czy przebicie pęcherza płodowego. Możesz wybrać dowolną muzykę, zaplanować oświetlenie i zapach, które będą pomagać w łagodzeniu bólu. Twoje maleństwo nie będzie Ci odebrane w celu umycia czy odśluzowania, a niezbędne czynności są wykonywane w Twojej obecności. Masz poczucie, że moment którego doświadczasz jest wyjątkowy.

Po wszystkim, nie musisz rozstawać się z mężem, macie czas, aby pobyć ze sobą i może on pomagać Ci w pielęgnacji maleństwa już od jego pierwszych minut. Warto zdać sobie sprawę, że przez kilka wieków, miejscem narodzin był dom. Twoi dziadkowie prawdopodobnie tam właśnie przyszli na świat. Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze w powojennej Polsce wiele porodów odbywało się w prywatnych mieszkaniach.


Wady takiego sposobu rodzenia

W naszym społeczeństwie zdecydowana większość par wybiera poród w szpitalu. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiej konsultacji i interwencji specjalistów, jeśli coś pójdzie nie tak. W wypadku porodu domowego, czas ten jest zwiększony. Jednak położne przekonują, że jeśli narodziny odbywają się w prywatnym mieszkaniu, szybciej reagują na wszelkie niepokojące sygnały, aby minimalizować ewentualne zagrożenie.

Warto też spojrzeć na sprawę z praktycznego punktu widzenia – poród domowy to bardzo dużo przygotowań, a potem duże sprzątanie. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, Ty i Twój mąż oraz być może zaufane osoby, musicie poradzić sobie z pielęgnacją noworodka. W szpitalu miałabyś do dyspozycji położne, pielęgniarki, a być może także doradcę laktacyjnego, którzy służyliby swoją pomocą. Codziennie też lekarze kontrolowaliby stan zdrowia Twój i Twojego malucha. Nie musiałabyś martwić się o obiad czy czystą koszulę. A dziecko miałoby od ręki wykonane szczepienia i badania przesiewowe, o które będziecie musieli zatroszczyć się sami, jeśli maluch przyjdzie na świat w domu. Niedopatrzenie może mieć bardzo poważne konsekwencje!


Ile to kosztuje?

Poród domowy jest refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. O zakres refundacji należy zapytać załatwiając formalności. Czasem najpierw płaci się z własnej kieszeni, a potem otrzymuje zwrot części lub całości kosztów. Jednak zdarza się, że z refundacją są pewne problemy. Położnej należy zapłacić około 1500 zł.


Jak to się odbywa i co trzeba przygotować?

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej położnej. Warto zapytać znajomych, którzy rodzili w domu. Nieocenione są też zajęcia w szkole rodzenia. Przecież, jeśli narodziny odbywają się w mieszkaniu, kobieta musi znać swoje ciało i zdać się na intuicję. Warto, aby wiedziała, jak przebiega akcja porodowa.

Aby przygotować dom, należy starannie posprzątać, łóżko nakryć czystym, wyprasowanym prześcieradłem, a pod spód włożyć ceratę. Folią malarską lub ceratą warto także wyłożyć wszystkie te miejsca, gdzie rodząca może mieć ochotę przebywać. Należy także bardzo starannie wyczyścić i zdezynfekować wannę. Koszula również powinna być świeżo uprana i wyprasowana (aby usunąć bakterie).


Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa

Myślę, że w trakcie porodu najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa. Zastanów się więc czy lepiej będziesz czuła się w szpitalu, pod okiem wielu, gotowych do interwencji specjalistów, czy może w domu, u boku męża, wśród znanych sprzętów. Im pewniejsza i spokojniejsza będziesz, tym lepiej dla Ciebie i dziecka.

Autor: Marta Mozol-Jursza