Ponad 91 mln zł na inwestycje w placówkach medycznych w mazowieckiem

Ponad 91 mln zł wyda w tym roku samorząd województwa mazowieckiego na inwestycje związane ze służbą zdrowia, m.in. na rozbudowę warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej. Z 25 projektów 10 będzie realizowanych z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.

Ponad 91 mln zł wyda w tym roku samorząd województwa mazowieckiego na inwestycje związane ze służbą zdrowia, m.in. na rozbudowę warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej. Z 25 projektów 10 będzie realizowanych z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.

Jak podkreślił we wtorek marszałek województwa Adam Struzik, w tym roku na inwestycje w służbie zdrowia Mazowsze wyda ponad 32 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

"Staramy się wrócić do modernizacji naszych placówek medycznych, czego w 2010 r., ze względu na kryzys, nie mogliśmy realizować. Potrzeby są znacznie większe, ale wiele placówek coraz bardziej zbliża się do standardu europejskiego" - powiedział.

Inwestycje w Warszawie i okolicach, które będą realizowane w tym roku, to m.in. modernizacja jednego z budynków Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego (d. Centralnego Szpitala Kolejowego). Na ten cel przeznaczono 12 mln zł, dzięki którym powstanie przyszpitalna przychodnia specjalistyczna. Obecnie znajduje się ona w wynajmowanym budynku. W nowym obiekcie powstanie też m.in. główne wejście do szpitala, izba przyjęć i szatnie dla personelu i odwiedzających. Pod budynkiem znajdzie się parking podziemny.

Na 2011 r. przewidziano też 8 mln zł na budowę nowego budynku Szpitala Dziecięcego im. dr Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. W nowym obiekcie znajdą się: blok operacyjny i oddział pooperacyjny, oddział intensywnej terapii oraz jedyny na Mazowszu dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dzięki temu w starych budynkach szpitala pojawi się miejsce na ok. 100 nowych łóżek dla dzieci. Budowa nowego budynku ma rozpocząć się w czerwcu tego roku, a zakończyć w 2013 r.

Kolejne 3 mln zł szpital przy ul. Niekłańskiej otrzyma na modernizację Oddziału Patologii Noworodka i Niemowlęcia. Na oddziale znajdą się dwa pododdziały - noworodków (13 łóżek) i niemowląt (23 łóżka). Szpital uzyskał również dofinansowanie ze środków UE na zakup aparatury i sprzętu medycznego, w tym m.in. zestawu do mikrochirurgii, aparatów do znieczulania, stołów operacyjnych i zestawów do stymulacji serca.

Ponad 7 mln zł otrzyma Wojewódzki Samodzielny Psychiatryczny im. prof. Mazurkiewicza w Pruszkowie. Główne plany na ten rok dotyczą kompleksowej modernizacji Oddziału Przyjęć, który znajduje się w zabytkowym budynku z XIX w.

Około 6,6 mln zł dostanie Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. W tym roku planowane jest zakończenie rozbudowy Pawilonu Głównego i jego wyposażenie.

Kolejne 5,2 mln zł z budżetu Mazowsza przeznaczone zostaną na zakup wyposażenia szpitala im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym. Nowy sprzęt trafi na oddziały laryngologii, chirurgii i anestezjologii. Umeblowane zostaną też pomieszczenia zabiegowe i socjalne w bloku operacyjnym. To wszystko umożliwi rozpoczęcie świadczenia usług medycznych na oddziałach: laryngologicznym (23 łóżka) i chirurgicznym (25 łóżek).

Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie otrzyma z budżetu województwa 2,7 mln zł, z czego ponad 1 mln zł zostanie przeznaczone na budowę sieci informatycznej. Ten projekt jest dofinansowany ze środków UE, jego całkowita wartość to 13 mln zł. Szpital realizuje też dwa inne projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych; z tych środków ma zostać zakupiony specjalistyczny sprzęt, m.in. angiograf do badań naczyniowych.

Najwięcej środków zaplanowano w tym roku na dofinansowanie budowy szpitala im. dr Psarskiego w Ostrołęce, która trwa już ćwierć wieku. W 2011 r. planowany jest m.in. zakup wyposażenia medycznego na oddziały szpitalne.

W 2011 r. środki na modernizację otrzymają też: SPZZOZ im. dr Dunina w Rudce (642 tys. zł), Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (2,5 mln zł), Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (3,8 mln zł), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach (612 tys. zł) oraz Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Borzym w Radomiu (5,5 mln zł).

Autor: Świat Zdrowia, PAP