Polscy naukowcy opracowali lek, który może pomóc w walce z nowotworami. Nie tylko uśmierza ból, ale i leczy

Polscy naukowcy stworzyli na bazie konopi lek przeciwbólowy dla chorych na raka. Okazuje się, że specyfik może również hamować rozwój nowotworu. Wszystko przy zachowaniu restrykcyjnych procedur farmaceutycznych.

Polscy naukowcy stworzyli na bazie konopi lek przeciwbólowy dla chorych na raka. Okazuje się, że specyfik może również hamować rozwój nowotworu. Wszystko przy zachowaniu restrykcyjnych procedur farmaceutycznych.

Jak informuje portal epoznan.pl badania rozpoczęły się 4 lata temu. Uniwersytet Przyrodniczy we współpracy z szeregiem partnerów opracował technologię pozyskiwania z konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych, środków wspomagających leczenie osób chorych na raka. Tabletki działają przeciwbólowo. Badania wykazały również, że zawarte w konopiach naturalne kannabinoidy mogą hamować rozwój, a nawet zabijać komórki rakowe.


>>>Proste badanie wykrywa 8 rodzajów raka. Przełom w diagnostyce nowotworów?


- Udało się pozyskać ekstrakty i udało się opracować technologie formowania preparatu leczniczego z konopi. Preparatu, który może być docelowo podawany pacjentom – mówi w rozmowie z portalem epoznan.pl - Paweł Śledziński, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Sukcesem jest opracowanie tabletki przeciwbólowej na bazie konopi zawierającej czynnika kannabidiol – dodaje prof. Ryszard Słomski, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Mamy już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych i w tej hodowli komórki nowotworowe giną.

Jak podkreśla dr Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - w preparacie nie znajduje się samo, czyste, syntetyczne CBD ale też szereg innych związków kannabinoidów, terpenów i innych pochodzących z konopi, których współdziałanie może nieść dla pacjentów dodatkowe korzyści.


Badacze rozmawiają już z firmami farmaceutycznymi, bo chcą rozpocząć produkcję. W dalszych badaniach polscy naukowcy zajmą się przeciwnowotworowym potencjałem konopi.


Czytaj także:


Piękna, bo Zdrowa. Weź się kobieto zbadaj!


Pan Przyjemniaczek, czyli HPV

Autor: