Policzmy się z rakiem

II edycja ogólnopolskiej kampanii "Policzmy się z rakiem", która ma przekonać, że można wygrać z nowotworem, ruszyła w poniedziałek. Organizatorem jest poznańska Fundacja Ludzie dla Ludzi.

II edycja ogólnopolskiej kampanii "Policzmy się z rakiem", która ma przekonać, że można wygrać z nowotworem, ruszyła w poniedziałek. Organizatorem jest poznańska Fundacja Ludzie dla Ludzi.

Każda osoba, która jest w trakcie walki z chorobą albo już z nią wygrała, może wejść na stronę internetową http://policzmysie.pl, i o tym napisać. Poprzez "policzenie" osób, które wygrały z rakiem, organizatorzy chcą pokazać, że nowotwór to nie wyrok. Na stronie akcji o swoich zmaganiach z rakiem opowiadają bohaterowie kampanii. To ludzie w różnym wieku i różnych profesji, m.in.: nauczycielka, muzyk, fotograf, prawnik. Zachorowali w różnym czasie na różne rodzaje nowotworów.

"Ci ludzie wygrali z chorobą i przekonują, że było warto walczyć. Nie można zachęcić ludzi do profilaktyki nowotworów, strasząc chorobą. Poprzez pozytywne informacje pochodzące od osób, którym udało się raka pokonać, łatwiej zachęcić do badań i obserwacji" powiedział PAP prezes Społecznej Fundacji Ludzie dla ludzi Dariusz Godlewski. Celem akcji jest przełamanie poczucia przerażenia i bezradności, które dotyka pacjentów i ich rodziny.

Akcja potrwa tydzień, do 15 maja. W tym czasie w godz. 19-20 na stronie internetowej będzie można porozmawiać ze specjalistami na temat walki z nowotworami. Strona będzie funkcjonowała także później. Organizatorzy celowo nie pozyskiwali znanej osoby, która mogłaby być głównym ambasadorem akcji. Zależy im na relacjach zwykłych ludzi.

"Ludzie myślą o tym tak: to jest znana osoba, więc pewnie miała dostęp do najlepszych specjalistów i leków. Opowieść ludzi zwykłych jest bardziej wiarygodna" - mówi Godlewski. Tytuł kampanii "Policzmy się z rakiem" to w sensie dosłownym policzenie ludzi, którzy walczą lub pokonali raka. W sensie umownym to promowanie wiary i przekonania, że z rakiem można się policzyć - przekonują organizatorzy. W ubiegłym roku podczas I edycji kampanii na stronie zalogowało się ponad 10 tys. osób.

Autor: Świat Zdrowia, PAP