Pokonaj ból kręgosłupa

Regularna gimnastyka i aktywny wypoczynek pozwolą utrzymać nasz kręgosłup w doskonałej kondycji. Niestety uświadamiamy sobie tę prawdę dopiero gdy zaczyna łupać nas w krzyżu.

Regularna gimnastyka i aktywny wypoczynek pozwolą utrzymać nasz kręgosłup w doskonałej kondycji. Niestety uświadamiamy sobie tę prawdę dopiero gdy zaczyna łupać nas w krzyżu.

Bóle krzyża są dolegliwością bardzo rozpowszechnioną w społeczeństwach zachodnich - dotykają ponad 80 proc. osób dorosłych. Najczęściej występują pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, równie często u kobiet, jak i mężczyzn. Wokoło 75 proc. przypadków ma charakter nawracający i często prowadzą do ograniczenia sprawności, a tym samym utrudniają normalne funkcjonowanie.


Równowaga kręgosłupa

By lepiej zrozumieć problem, warto uświadomić sobie, jak zbudowany jest nasz kręgosłup. Składa się on z 33 kręgów oddzielonych tzw. krążkami międzykręgowymi. Po bokach kręgów oraz między ich wyrostkami znajdują się elastyczne więzadła, które stabilizują całą konstrukcję. Do kręgów przyczepione są mięśnie, tworzące aktywny "gorset" utrzymujący całość w dynamicznej równowadze. Ich sprawność ma zasadnicze znaczenie - muszą cały czas pracować, kiedy znajdujemy się w pozycji pionowej lub gdy wykonujemy jakieś ruchy.

Kiedy stabilność kręgosłupa jest zaburzona, np. przez nieprawidłowe napięcie mięśni, pojawiają się uciążliwe skurcze. Czasem zdarza się ucisk na korzonek nerwowy, co objawia się silnym bólem promieniującym w okolicy pośladków, a nieraz aż do kończyn dolnych. Ból ten nasila się, gdy próbujemy wykonać jakikolwiek ruch.

W przypadku powtarzającego się nieprawidłowego obciążania kręgosłupa lub stanu zapalnego krążka międzykręgowego może dojść do jego degeneracji. Nie jest on już w stanie spełniać swojej funkcji. Ucisk na rdzeń kręgowy czy korzonki nerwowe staje się stały. Jedynym rozwiązaniem jest operacja.


Nasze zaniedbania

Występowaniu bólów krzyża sprzyjają czynniki takie jak: otyłość, noszenie ciężarów, niewygodna pozycja przy pracy, duży wysiłek fizyczny, stres oraz nabyte urazy. Mogą się pojawić także jako konsekwencja wad rozwojowych (np. zwężenia kanału kręgowego) bądź starzenia się organizmu.


Najgroźniejszą, choć stosunkowo rzadką przyczyną są guzy rdzenia lub przerzuty nowotworowe do kości. Ponieważ bóle krzyża mogą mieć różne przyczyny, zawsze warto zgłosić się po poradę do lekarza. Postawi on diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego niepokoju i szybciej pozbędziemy się bólu.


Zmniejszyć cierpienie

Metod leczenia schorzeń kręgosłupa jest wiele. Jeśli nie spowodowała ich poważna choroba, najczęściej podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz ogranicza aktywność ruchową. Pomocna bywa też fizykoterapia i profesjonalnie wykonywane masaże lub tzw. manipulacje. W tym miejscu warto przestrzec przed nieumiejętnym nastawianiem kręgosłupa. Choć chiropraktyka jest uznaną na świecie metodą leczenia, to źle wykonane manipulacje mogą doprowadzić do kalectwa.


Ogromne znaczenie ma też odpowiedni tryb życia. Chodzi tu zarówno o przestrzeganie zasad higieny pracy i wypoczynku (np. wygodne krzesło, odpowiednia pozycja ciała przy biurku), jak i o utrzymywanie aktywności fizycznej w okresach pomiędzy nawrotami choroby. Odpowiednie ćwiczenia bardzo wzmacniają mięśnie podtrzymujące kręgosłup.


W przypadku powtarzających się dolegliwości, gdy mamy już postawioną diagnozę, obok leków podawanych doustnie możemy stosować leki działające miejscowo. W aptece znajdziemy preparaty przeciwzapalne w postaci żelu lub maści. Dostępne są również specjalistyczne plastry zawierające kapsaicynę. Ma ona działanie miejscowo drażniące i rozgrzewające, poprawia ukrwienie skóry i wchłanianie innych preparatów, wykazuje także działanie przeciwbólowe. Nie traktujmy jednak tych środków jako głównych leków, a jedynie jako pomoc w walce z uporczywym bólem.

Autor: mgr farm. Jolanta Budzińska-Kotapska