Pokonać opryszczkę

Opryszczka to znak osłabienia organizmu. Pojawia się nagle, boli i szpeci nasze usta.

Opryszczka to znak osłabienia organizmu. Pojawia się nagle, boli i szpeci nasze usta.

Skąd się bierze?

Opryszczka wywoływana jest przez wirusy HSV-1 (wargowa) lub HSV – 2 (narządów płciowych). Do zakażenia dochodzi we wczesnym dzieciństwie, wirus w utajeniu może przebywać całe lata, jednak gdy dochodzi do spadku odporności spowodowanego oziębieniem, nasłonecznieniem, miejscowym podrażnieniem (np. przy goleniu), infekcją bądź stresem, uaktywnia się i powoduje pojawienie się bolesnych pęcherzyków.


Czytaj też: Domowe sposoby na opryszczkę – jak szybko usunąć opryszczkę?


Objawy opryszczki wargowej

Najpierw, w okolicy warg, czujemy pieczenie i świąd. Następnym etapem rozwoju popularnej „febry” są drobne i swędzące pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, które po kilku dniach pękają, pozostawiając szpecące strupy. Jeśli nie dojdzie do wtórnej infekcji opryszczka goi się około tygodnia, do dziesięciu dni.


Jak się ustrzec?

Wirus przenosi się zarówno poprzez bezpośredni kontakt z chorym (np. przez pocałunek), jak i drogą kropelkową (poprzez drobinki śliny). Dlatego też należy unikać styczności z osobami zarażonymi oraz rygorystycznie przestrzegać zasad higieny osobistej. Nie można używać wspólnie z innymi członkami rodziny ręczników, mydła, gąbki czy kosmetyków do makijażu. Niewskazane jest także picie z jednego kubka czy butelki.


Opryszczka narządów płciowych

Przenosi się, przede wszystkim, przez seks. Najlepszą profilaktyką jest wierność jednemu partnerowi. Zarazić można się także poprzez używanie wspólnego ręcznika czy też, częste zwłaszcza u dziewcząt, pożyczanie strojów kąpielowych i gimnastycznych. Opryszczkę narządów płciowych zawsze, nawet gdy zagoiła się samoistnie, trzeba zgłosić ginekologowi. Jej pojawienie się w końcówce ciąży może być przyczyną śmiertelnego zakażenia noworodka. Nawracająca infekcja wirusowa zwiększa też ryzyko nowotworu.


Jak leczyć opryszczkę

Nie ma skutecznego środka zapobiegającego nawrotom opryszczki, pozostaje jedynie leczenie objawowe. Leki przeciwwirusowe, w postaci kremu czy żelu, najlepiej użyć zaraz po wystąpieniu pierwszych jej objawów. Hamują one namnażanie się wirusa, łagodzą dolegliwości i skracają czas trwania opryszczki. Maści jest wiele rodzajów i dostępne są, bez recepty, w każdej aptece.

Autor: Daria Kaczmarek