Pokój dla ucznia pod szczególnym nadzorem

O tym, czy dziecko będzie miało proste plecy, może zadecydować wyposażenie jego pokoju. Dlatego biurko, krzesło oraz materac, na którym śpi, muszą spełniać odpowiednie kryteria.

O tym, czy dziecko będzie miało proste plecy, może zadecydować wyposażenie jego pokoju. Dlatego biurko, krzesło oraz materac, na którym śpi, muszą spełniać odpowiednie kryteria.

Wady postawy najczęściej rozwijają się u dzieci w wieku szkolnym – u dziewczynek w wieku 8-11 lat i chłopców w wieku 9-14. W tym okresie dziecko szybko rośnie, a wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem w złej pozycji oraz źle dobrane sprzęty w jego pokoju, mogą prowadzić do skrzywień kręgosłupa.

Do tych najpoważniejszych należy skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, przybierające kształt litery S lub C. Nieleczona skolioza powoduje zniekształcenie klatki piersiowej, uciskanie narządów wewnętrznych (przede wszystkim serca i płuc), doprowadzając do niewydolności oddychania i krążenia.

– Rozwój zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa sprzyja uciskom na korzenie nerwowe, pojawia się silny ból, może to spowodować wystąpienie zaburzeń funkcji nerek – mów dr n. med. Dariusz Grela, ortopeda, traumatolog.
Jeśli nasze dziecko spędza większość czasu w pozycji siedzącej, jego fotel jest niewłaściwy, a monitor źle ustawiony, może mieć bolesne skurcze mięśni karku, barków i górnej części pleców.


Regulowany blat

Bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecka jest biurko. Powinno być ono dopasowane do wzrostu malucha. – Większość biurek dostępnych w sklepach ma możliwość regulacji blatu, najlepiej więc wybierać właśnie takie – tłumaczy dr Dariusz Grela. – Wystarczy potem dopasować je do wysokości tułowia tak, aby przedramiona leżały na blacie pod kątem prostym. Takie ułożenie rąk wymusi odpowiednią postawę. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby dziecko się nie garbiło.

Równie ważne jest zmienianie mu (np. raz na tydzień) pozycji monitora komputera, co zapobiegnie powstaniu zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Pamiętajmy też, aby ekran monitora znajdował się na wysokości oczu, bo patrzenie przez długi czas tyko w górę lub w dół, znacznie obciąża mięśnie szyi, ramion i górnej części grzbietu. Warto pilnować, aby dziecko co jakiś czas wstało od biurka i chwilę przespacerowało się po pokoju lub chociaż przeciągnęło się i powierciło na krześle. Przerwa w nauce przed komputerem pozwala także odpocząć oczom.


Krzesło jak w samochodzie

– Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość i boczne oparcia oraz dobre podparcie pod lędźwie, dopasowane do wygięcia kręgosłupa tak jak w dobrym samochodzie – tłumaczy dr Dariusz Grela. – Źle podparty kręgosłup ma skłonność do skrzywień. Jeśli tylne oparcie krzesła jest proste, warto włożyć między nie a plecy małą poduszkę.
Pomaga to zachować fizjologiczne, lędźwiowe wygięcie kręgosłupa. Krzesło powinno być przysunięte do biurka tak, by dziecko nie siedziało pochylone.

– Podczas siedzenia kąt zgięcia w biodrach i kolanach powinien mieć 95 stopni. A nogi nie powinny zwisać. Muszą mieć podparcie na podłodze albo na specjalnej podpórce. Nieprawidłowe oparcie stóp może doprowadzić do powstania przykurczów mięśni. – Należy także pilnować, by dziecko nie zakładało nogi na nogę, bo to powoduje skrzywienie miednicy, a w konsekwencji skrzywienie kręgosłupa i zakłócenia w krążeniu krwi – wyjaśnia dr Grela.


Istotne światło

Prócz ogólnego oświetlenia w pokoju powinna znaleźć się także lampa oświetlająca miejsce pracy (najlepiej na stałe zamontowana do ściany bądź porządnie przytwierdzona do blatu, z dość długim, ruchomym ramieniem). Światło nie może być agresywne. – Jeśli dziecko jest praworęczne, światło powinno padać od lewej strony – wyjaśnia dr Grela. Wtedy dziecko nie będzie musiało skręcać głowy i nadwyrężać szyjnego odcinka kręgosłupa. Jeśli jest możliwość ustawienia biurka przy oknie, to pamiętajmy, aby było ono po jego lewej stronie. Wtedy dziecko będzie mogło swobodnie pisać i czytać.


Wygodne łóżko

Zapewni nieprzerwany sen, ale także zdrowy kręgosłup. - Materac, na którym śpi dziecko, musi dostosowywać się do kształtu ciała. Takie właściwości mają materace lateksowe – są bardzo elastyczne i równomiernie podpierają ciało, zapewniając właściwe krążenie krwi. Nie zapominajmy także o małej poduszce, która utrzymuje kręgosłup w jego naturalnej pozycji. Najlepszą z medycznego punku widzenia pozycją do spania jest ta na wznak, wtedy kręgi i krążki międzykręgowe nie są w żaden sposób uciskane, a sam kręgosłup wygięty. Lepiej, aby dziecko czytało przy biurku lub stole, a nie w łóżku , bo wtedy tułów się skręca.

Autor: Hanna Mądra