Pokłady zdrowia – uzdrowisko w Inowrocławiu

Kuracjuszy z kraju i świata do Inowrocławia przyciągają solanki chlorkowo-sodowe, bromkowe, magnezowe oraz borowina.

Kuracjuszy z kraju i świata do Inowrocławia przyciągają solanki chlorkowo-sodowe, bromkowe, magnezowe oraz borowina.

Znajdujący się na Szlaku Piastowskim niespełna 80-tysięczny Inowrocław, określany często jako gród na soli, położony jest w województwie kujawsko-pomorskim. Spośród innych miast podobnej wielkości wyróżnia go część uzdrowiskowa, szczycąca się ponad 130-letnią tradycją.


Nie tylko kąpiele i borowina

Znajdujące się tu sanatoria dysponują bogatą bazą noclegową i zabiegową. W ciągu roku może się tu kurować ponad 25 tysięcy gości. Placówki te przyjmują pacjentów nie tylko na podstawie skierowań z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale proponują także cieszące się coraz większą popularnością turnusy pełnopłatne, będące w istocie wczasami leczniczymi. Ich uczestnicy chętnie korzystają z nowych salonów SPA & Wellness, specjalizujących się w poprawianiu urody i zapewnianiu relaksu.

Leczący się lub odpoczywający tu pacjenci mogą skorzystać z kilkudziesięciu rodzajów zabiegów, m.in. kąpieli solankowych, okładów borowinowych, biczy szkockich, fizykoterapii, krioterapii czy światłolecznictwa. Występujący tu łagodny klimat nie obciąża organizmów osób chorych na niewydolność serca i sprzyja rehabilitacji osób z chorobami kardiologicznymi oraz po zawale.


Tak to się zaczęło

Uzdrowisko w Inowrocławiu powstało dzięki występującym tu pokładom solanki. Na jej właściwości lecznicze zwrócił uwagę dr Zygmunt Wilkoński i to z jego inicjatywy w 1875 r. powstała spółka pod nazwą Towarzystwo Akcyjne „Solanki Inowrocławskie”. Założono tu 16-hektarowy park – dzisiejsze Solanki i rozpoczęto budowę pierwszych obiektów uzdrowiskowych. Powstały wówczas zakłady kąpielowe, dom kuracyjny, pijalnia wód zdrojowych. Tutejsi lekarze przywracali do zdrowia cierpiących na reumatyzm, choroby skóry, dolegliwości kobiece i dziecięcą gruźlicę węzłów chłonnych. Największy rozkwit uzdrowiska nastąpił w okresie międzywojennym. Zmodernizowane zostały zakłady kąpielowe, powstały prawdziwe „perełki” architektoniczne, m.in. Zakład Kąpieli Borowinowych, piękny, monumentalny gmach Zakładu Przyrodoleczniczego (tzw. wziewalnię) czy zachwycający stylem modernistycznym budynek Sanatorium Ubezpieczalni Krajowej. Jednocześnie znacznie powiększono obszar Parku Zdrojowego, wytyczono deptak i zbudowano muszlę koncertową.


Sławni politycy, generałowie, artyści

Inowrocławski zdrój cieszył się dużą renomą wśród naszych rodaków. Reperowali tu zdrowie sławni Polacy: premier Władysława Grabski, generał Władysław Sikorski, generał Józef Haller, sportowiec Janusz Kusociński, znakomity aktor Ludwik Sempoliński, wojewoda pomorski (późniejszy prezydent RP na uchodźstwie) Władysław Raczkiewicz czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński. W Inowrocławiu kurowała się nawet Maria Konopnicka i „Meteor Młodej Polski” Stanisław Przybyszewski.

Odkrycie bogatych złóż solanki gorzkiej po II wojnie światowej przyczyniło się do dalszego rozwoju uzdrowiska. Zbudowano sanatoria branżowe, a pod koniec lat 80. ub. wieku oddano do użytku najnowocześniejszy wówczas w kraju zespół sanatoriów „Kombatant”. W ubiegłym dziesięcioleciu przedsiębiorstwo państwowe zarządzające największą częścią bazy uzdrowiska zostało przekształcone w spółkę Skarbu Państwa, co miało rozpocząć proces prywatyzacji. Dziś firma będąca bezpośrednim sukcesorem Towarzystwa Akcyjnego „Solanki Inowrocławskie” działa pod nazwą „SOLANKI” Uzdrowisko Inowrocław sp. z o.o.


Zielona enklawa z pięknymi tężniami

Ozdobą Inowrocławia jest ukształtowany w stylu francuskim piękny Park Zdrojowy, zwany Solankami o powierzchni ok. 55 ha. Tu zlokalizowane są niemal wszystkie obiekty uzdrowiskowe. W ostatnich latach powstała największa dziś atrakcja części zdrojowej – tężnie solankowe. Po drewnianej konstrukcji wypełnionej gałązkami tarniny ścieka rozcieńczona solanka wytwarzając leczniczy aerozol, korzystnie działający w schorzeniach górnych dróg oddechowych, nerwicy i tarczycy. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych pięcioboków z wieżyczką, tarasem widokowym, grzybkami inhalacyjnymi. W Polsce tylko Ciechocinek i Konstancin mogą się pochwalić podobnym obiektem. Inną atrakcją parku jest odsłonięty w ub. roku pomnik-ławeczka gen. Władysława Sikorskiego.

Od kilku lat realizowany jest program rewitalizacji Solanek. Dzięki wielu inwestycjom, finansowanym także ze źródeł unijnych, niemal z miesiąca na miesiąc stają się one coraz ładniejsze. Już dziś wielu kuracjuszy twierdzi, że to najpiękniejszy w Polsce park uzdrowiskowy. Dodajmy, park będący miejscem wielu ważnych imprez kulturalnych. Co roku w lipcu przyjeżdża tu np. Grzegorz Turnau. Artysta daje tu wspaniałe koncerty w scenerii tężni.


Na Szlaku Piastowskim

W samym Inowrocławiu godny obejrzenia jest najważniejszy zabytek tego miasta – pochodzący z XIII w. romański kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, zwany „Ruiną”. Warto też zobaczyć XVIII-wieczny kościół farny pw. św. Mikołaja, zlokalizowany w miejscu dawnych murów obronnych. Należy podkreślić, że Inowrocław, jeden z ważniejszych punktów Szlaku Piastowskiego, to znakomita baza wypadowa do poznawania innych ciekawych miejscowości leżących na tymże szlaku – Gniezna, Trzemeszna, Strzelna, Kruszwicy, Radziejowa, Biskupina, Żnina, Pakości. Z Inowrocławia niedaleko jest do Torunia, Włocławka, Lichenia.

Autor: Zbigniew Dobrzyński