Podwodny świat – nurkowanie

Rafy koralowe, bajecznie kolorowe ryby i ta niezwykła lekkość … To wszystko daje nam nurkowanie. Ale czy każdy może tego doświadczyć?

Rafy koralowe, bajecznie kolorowe ryby i ta niezwykła lekkość … To wszystko daje nam nurkowanie. Ale czy każdy może tego doświadczyć?

Nurkowanie, choć to piękny sport nie jest, niestety, dla każdego. Ponieważ pod wodą znajdujemy się pod działaniem wysokiego ciśnienia, aby się nim cieszyć, nasz stan zdrowia musi być idealny.


Na początek badanie

Aby móc nurkować, a nawet zapisać się na kurs przygotowujący do zwiedzania podmorskich głębin, należy zgłosić się do lekarza, by nas zbadał i wydał zaświadczenie uprawniające do nurkowania. Na niektórych kursach wystarczy wypełnienie specjalnej ankiety zawierającej listę chorób potencjalnie uniemożliwiających nurkowanie bez kontaktu z lekarzem – jest to jednak droga na skróty i … własną odpowiedzialność. Badania lekarskie, zwłaszcza dla osób po czterdziestce powinny być obowiązkowe – wraz z wiekiem efektywność działania układu oddechowego i krwionośnego maleje, a to może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.


Zanim odwiedzisz lekarza

Są jednak dolegliwości czy choroby, które z góry wykluczają uprawianie tego sportu. Należą do nich:

- ciąża

- padaczka

- wady serca

- niedawno przebyty zawał

- czynna astma oskrzelowa

- wywiad odmy samoistnej

- perforacja błony bębenkowej

- operacje ucha środkowego

- przepuklina

- cukrzyca

- nowotwory

- klaustrofobia i lęk przestrzeni


To są przeciwwskazania bezwzględne są jednak choroby, których obecność może nie pozwolić na nurkowanie, ale nie musi. Decyzję podejmuje lekarz uprawniony do wystawiana orzeczeń (np. otyłość, źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, perforacja błony bębenkowej - w przeszłości, katar sienny).


Choroba dekompresyjna

Jest to choroba spowodowana pęcherzykami gazu tworzącymi się w tkankach organizmu po nurkowaniu. Choroba dekompresyjna objawia się czasami nawet po 36 godzinach, (90% przypadków zdarza się jednak w ciągu 6 godzin po zakończeniu nurkowania). Generalnie wyróżnia się dwa typy choroby dekompresyjnej:

Typ 1 choroby – objawy charakteryzują się tylko bólem, głównie w dużych stawach i zmianami skórnymi

Typ 2 choroby – cięższe objawy, obejmujące centralny układ nerwowy – objawy neurologiczne ze strony rdzenia kręgowego i mózgu (np. zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, porażenia mięśni twarzy, drgawki, utrata przytomności).

W wielu przypadkach objawy ustępują samoistnie po podaniu czystego tlenu. Zawsze jednak poszkodowany powinien zostać zbadany przez lekarza.


Starzy i młodzi

Nurkowanie to fascynujący sport – ale nie dla całej rodziny. Trzeba mieć świadomość ograniczeń wynikających np. z wieku. Podstawy nurkowania mogą poznawać już ośmioletnie dzieci, jednak człowiek w tym wieku ma jeszcze nieukształtowany organizm i psychikę. Nie do końca zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa i konsekwencji własnych działań, zdarza się że szarżuje. Dlatego też zaleca się rozpoczęcie nurkowania dopiero pod koniec szkoły podstawowej, w wieku 13-14 lat. I odwrotnie – nie ma określonej górnej granicy wieku, do której możemy nurkować. Warunkiem jest stan zdrowia i rozsądek.

Autor: Oprac. DK