Podstępny reumatyzm

Co trzeci pacjent zgłaszający się do lekarza narzeka na stawy. I choć ból towarzyszy ponad 200 najrozmaitszym związanym z nimi chorobom, to zdecydowanie najczęściej powoduje je choroba zwyrodnieniowa.

Co trzeci pacjent zgłaszający się do lekarza narzeka na stawy. I choć ból towarzyszy ponad 200 najrozmaitszym związanym z nimi chorobom, to zdecydowanie najczęściej powoduje je choroba zwyrodnieniowa.

Pierwsze objawy chorób reumatycznych to pojawiające się nagle bóle i obrzęki. Bóle mogą być ciągłe, albo uderzać nagle, potrwać chwilę i minąć.

W chorobach zapalnych bolesność stawów nasila się w nocy albo rankiem. Natomiast w chorobach zwyrodnieniowych bóle pojawiają się na początku ruchu. Na przykład gdy zaciskamy dłoń na trzonku łyżki, zaczynają boleć wszystkie poruszone stawy.


Choroba zwyrodnieniowa stawów

Lekarz reumatolog Ewa Anna Loth twierdzi, że choroba zwyrodnieniowa stawów polega na powolnym niszczeniu chrząstki stawowej, aż dochodzi do całkowitego jej zniszczenia. Mogą to być również zmiany jakim ulegają nasady różnych kości. Po jakimś czasie, jeśli chory nie zgłosi się do lekarza i nie podejmie właściwego leczenia, doprowadzi to do uszkodzenia stawu.

To jak bóle są umiejscowione i ich siła zależą od rodzaju choroby na jaką cierpi pacjent. Bóle są przykre i uciążliwe, bo przeszkadzają w codziennych zajęciach. Chory sięga więc po proszki przeciwbólowe i stara się zapomnieć o dolegliwościach. I rzeczywiście ból ustępuje. Jednak po paru dniach historia się powtarza: ból, lek przeciwbólowy i wracamy do swoich obowiązków. Potem nie wystarcza już jedna pigułka, zaczynamy brać dwie, a potem trzy. Tak najczęściej zaczyna się ta choroba.

- Każda choroba stawów, zlekceważona w początkowym okresie rozwoju – mówi doktor Ewa Anna Loth, - może doprowadzić do kalectwa.


Jakie są przyczyny reumatyzmu

Póki co, naukowcy nie umieją jasno i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo już jednak jakie czynniki zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Przede wszystkim są to: otyłość, a nawet zwykła nadwaga, uprawiany wyczynowo sport, a także przesadna amatorska aktywność fizyczna. Zbyt ciężka praca fizyczna, przekraczająca możliwości człowieka, również sprzyja rozwojowi tej choroby. Czyli wszystko, co jest nadmiernym, nieprawidłowym z punktu widzenia fizjologii, obciążeniem organizmu.

Doktor Ewa Anna Loth uprzedza: - Najbardziej na te czynniki zagrożenia powinny zwracać uwagę osoby, które wiedzą, że ich rodzice, dziadkowie, albo ktoś z najbliższej rodziny miał kłopoty ze stawami. Ponieważ dziś już wiemy, że skłonność do pewnych form choroby zwyrodnieniowej może być dziedziczna.

W blisko połowie przypadków choroba zwyrodnieniowa rozwija się w stawach kolanowych, często po przebytej kontuzji lub urazie kolana. Zachowanie ostrożności, unikanie urazów, złamań jest słusznym, choć niestety, raczej teoretycznym zaleceniem prawidłowej profilaktyki. Poza kolanami proces zwyrodnieniowy dotyczyć może kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego, stawów rąk i stawów biodrowych. Ten ostatni przypadek może wiązać się z nie do końca wyleczonym dziecięcym niedorozwojem (dysplazją) stawu biodrowego.


Jak wygląda leczenie

Niestety, nie ma skutecznego leku, który odbudowałby zniszczoną chrząstkę i cofnął zmiany kostne. Ale istnieją środki i sposoby, by przynajmniej hamować chorobę, kontrolować jej objawy (choćby stosować bezpieczniejsze środki przeciwbólowe) i umożliwić pacjentowi normalne życie.

Wszystko zależy od tego jak wcześnie chory dostrzeże problem i pojawi się u lekarza. Bo im wcześniej zacznie leczenie tym będzie bardziej skuteczne. Dlatego jeśli stawy skrzypią, stają się sztywne i mniej ruchome, a jeszcze kilka lub kilkanaście razy w miesiącu bolą, to zamiast łykać środki przeciwbólowe i to w coraz większej ilości, należy zgłosić się do lekarza internisty lub reumatologa. A potem przestrzegać dokładnie jego zaleceń i pamiętać, że specjalista dobierając odpowiednie leki skuteczniej zwalczy ból, może też przy ich pomocy spowalniać i hamować rozwój choroby.

Ważnym elementem łagodzenia dolegliwości reumatycznych jest odpowiednia dieta. Do codziennego jadłospisu warto włączyć ryby morskie takie jak: tuńczyk, makrela, łosoś, które są cennym źródłem wielonienasyconych kwasów tuszowych omega-3 korzystnie wpływających na funkcjonowanie mózgu i kondycję stawów. Ryby morskie zawierają też dobrze przyswajalne białko, wapń i potas. Działające przeciwzapalnie kwasy omega-3 występują też w oleju lnianym, orzechach włoskich i oliwnie z oliwek.


Czy można zapobiec tej chorobie

Nie znamy dokładnie przyczyn jej występowania, a tylko czynniki, które jej sprzyjają. Natomiast bardzo dobre efekty daje zdrowy tryb życia, czyli unikanie przesady we wszystkim: w jedzeniu, ćwiczeniach, martwieniu się.

Autor: Iwona Widzyńska