Po zdrowie do lądka zdroju

Fama o cudownej wodzie przywracającej zdrowie i młodość przyciągała do Lądka Zdroju koronowane głowy i książęta. I tak do dziś Lądek Zdrój cieszy się opinią jednego z najznamienitszych rodzimych kurortów.

Fama o cudownej wodzie przywracającej zdrowie i młodość przyciągała do Lądka Zdroju koronowane głowy i książęta. I tak do dziś Lądek Zdrój cieszy się opinią jednego z najznamienitszych rodzimych kurortów.

Lądek należy do najstarszych uzdrowisk Europy. Niezwykłe właściwości tutejszych wód zaczęto wykorzystywać od XV wieku. Istniały już wtedy urządzenia kąpielowe i zakład leczniczy, a liczba ówczesnych kuracjuszy goszczących w Lądku rosła z roku na rok. Gwałtowny rozwój kuracyjnego ośrodka nastąpił na początku XX wieku, po odkryciu radoczynności tutejszych zdrojów. Lądek zasłynął wówczas kuracjami radonowymi, wykorzystywanymi m.in. w zwalczaniu męskiej niepłodności.

Renoma uzdrowiska, a nade wszystko efekty tutejszych kuracji zdrowotnych sprawiły, że do lądeckich wód zjeżdżały persony niepospolite. Wystarczy wymienić poetę Johanna Wolfganga Goethego, rosyjskiego cara Aleksandra I, króla pruskiego Fryderyka II, amerykańskiego prezydenta Johna Quincy’ego Adamsa czy pisarza rosyjskiego Iwana Turgieniewa.


Moc z siedmiu źródeł

Lądek Zdrój leży nad rzeką Białą Lądecką , w otoczeniu Gór Złotych i Masywu Śnieżnika (woj. dolnośląskie). W uzdrowisku znajdziemy wiele źródeł wód mineralnych (niektóre z zawartością radonu). Gospodarze uzdrowiska podkreślają, że właśnie wody mineralne o unikalnych właściwościach to ich największy skarb. Ich parametry powodują, że już nawet kilkudniowe korzystanie ze źródeł poprawia zdrowie i samopoczucie na dłuższy czas. W Lądku Zdroju znajdziemy siedem źródeł leczniczej wody. Są to termalne radoczynne wody siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe. W okolicy występują pokłady cennej borowiny. Te bogactwa naturalne, w połączeniu z korzystnym mikroklimatem podgórskim i leśnym oraz znakomita infrastruktura uzdrowiskowa, stwarzają pożądane warunki do profilaktyki i walki z wieloma schorzeniami. Ewenementem na skalę europejską są unikalne kuracje radonowe wspomagające leczenie niepłodności.


Kąpiele, masaże, gimnastyka

Uzdrowisko dysponuje nowoczesną bazą diagnostyczną i rehabilitacyjną. W sanatoriach i szpitalach kuracjusze znajdują się pod całodobowym nadzorem. Opiekę nad nimi sprawuje wysoko kwalifikowana kadra lekarzy specjalistów i personel pielęgniarski. Pod ich okiem wykonuje się tu dziesiątki najrozmaitszych zabiegów, przede wszystkim z wykorzystaniem właściwości wspomnianych wód lądeckich, borowiny i czynników fizykalnych. Kuracjusze poddawani są m.in. terapeutycznemu działaniu całej palety masaży i kąpieli, światła podczerwonego i nadfioletowego, pola magnetycznego, pola elektromagnetycznego, prądów średniej i niskiej częstotliwości czy ćwiczeń gimnastycznych.


Te choroby nie mają tu szans

Lista przypadłości, których można pozbyć się na kuracji w Lądku jest bardzo obszerna. Leczy się tu choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenia stawów i kręgosłupa, dyskopatię, osteoporozę), choroby ortopedyczne, stany po przebytych urazach narządu ruchu, choroby układu nerwowego (np. bóle krzyża i pleców, nerwobóle, stany po udarach mózgu), choroby tętnic (zwłaszcza niedokrwienie kończyn dolnych na tle miażdżycy, chorobę Raynauda), choroby przemiany materii (dna moczanowa), choroby endokrynologiczne (niepłodność męska, a także klimakterium u kobiet i mężczyzn), choroby skóry (łuszczyca, wypryski), choroby zawodowe (np. przewlekłe zatrucie tlenkiem ołowiu, rtęci, benzolu, choroba wibracyjna i wyprysk zawodowy).


Ze skierowaniem i prywatnie

Na kurację do Lądka Zdroju możemy pojechać na podstawie skierowania od lekarza, zaakceptowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wówczas ponosimy jedynie część kosztów pobytu, m.in. za wyżywienie. Jeżeli nie chcemy czekać w kolejce, możemy sobie wykupić turnus pełnopłatny w sanatorium. Wówczas sami decydujemy o terminie wyjazdu i wyborze sanatorium. Ceny są zróżnicowane i wynoszą w zależności od typu pokoju od ok. 85 do ok. 180 zł za dobę. W tę kwotę wliczone są koszty zakwaterowania, wyżywienia kilku zabiegów oraz całodziennej opieki lekarsko-pielęgniarskiej.


„Wojciech” i inne obiekty

Głównym gestorem bazy sanatoryjnej jest firma Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. (prowadząca działalność leczniczą także w pobliskim Długopolu Zdroju). Dysponuje ona sanatoriami „Zdrój Wojciech”, „Józef”, „Jan”, „Jubilat”, „Adam”, „Uruszula” i „Stanisław”. Ponadto w Lądku funkcjonują liczne sanatoria branżowe i cieszący się dużą renomą 23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Spośród zdrojowych obiektów kilka zasługuje na szczególną uwagę. Prawdziwą perłą Lądka i jego architektonicznym symbolem jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”, zbudowany pod koniec XIX wieku na wzór łaźni tureckiej. Piękną architekturą wyróżnia się także budynek zakładu przyrodoleczniczego „Jerzy”, a stylowe oblicza cechują wiele innych gmachów zdrojowych oraz zabytkowych pensjonatów.


Nie tylko dla kuracjuszy

Lądek równolegle do swej funkcji uzdrowiskowej jest ważnym ośrodkiem wczasowo-turystycznym. Zarówno amatorzy wypoczynku z dala od zgiełku i tłumów, jak i zwolennicy aktywnych form wczasowania znajdą tu coś dla siebie: korty tenisowe, kryta pływalnia, boiska sportowe do różnych gier, wyciągi narciarskie. Z miasta, które stanowi świetną bazę wypadową do poznawania okolicy, prowadzi wiele szlaków pieszych i rowerowych.

Autor: Zbigniew Dobrzański