Po których lekach nie wolno się opalać? Te leki powodują oparzenia [LISTA]

Leki i słońce to, niestety, duet niezbyt doskonały. Niektóre preparaty wchodzą w reakcję z promieniowaniem słonecznym, co może mieć dla nas przykre konsekwencje. Które leki są fotouczulające?

Leki i słońce to, niestety, duet niezbyt doskonały. Niektóre preparaty wchodzą w reakcję z promieniowaniem słonecznym, co może mieć dla nas przykre konsekwencje. Które leki są fotouczulające?

Lato – urlopy, wakacje, plażowanie, pływanie, wypoczynek na działce. Jednym słowem przyjemny czas. Przyjemny, ale nie zwalniający z przyjmowania lekarstw: codziennie, jeśli stosujemy antykoncepcję lub chorujemy na choroby przewlekłe, bądź doraźnie, gdy przytrafi się nam zapalenie gardła lub inna infekcja.


Opalanie po lekach

Niestety, gdy przyjmowanie leków to konieczność, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności za każdym razem, gdy w planie mamy dłuższe przebywanie na słońcu. Dlaczego? Ponieważ niektóre leki przyjmowane latem mogą być przyczyną problemów skórnych takich jak poparzenia, fotouczulenia, odbarwienia. Należą do nich m.in. leki ziołowe, hormonalne, antykoncepcyjne, antybiotyki (np. z grupy doksycyklin i tetracyklin), leki przeciwbólowe i przeciwzapalne czy leki stosowane w leczeniu nadciśnienia i arytmii.


Czytaj też: Oparzenie słoneczne – ile trwa? Objawy oparzenia 1. i 2. stopnia


Te leki powodują nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe:


dziegieć, stosowany w leczeniu łuszczycy, można go także znaleźć w niektórych szamponach przeciwłupieżowych;


psoraleny, czyli związki pozyskiwane z niektórych roślin: dziurawca, arcydzięgla, pietruszki, selera czy bergamotki. Są one składnikami przyspieszaczy opalania, środków przeciwłuszczycowych, uspokajających oraz perfum;


niektóre antyseptyki, w tym pochodne kwasu salicylowego;


tetracykliny (przede wszystkim doksycyklina, ale także minocyklina, chlorotetracyklina, oksyterracyna i limecyklina), stosowane m.in. w leczeniu ciężkich postaci trądziku;


niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne: ibuprofen, ketoprofen, naproksen, benoksaprofen, piroksykam; w interakcje ze słońcem nie wchodzi natomiast paracetamol;


sulfonamidy i ich pochodne o działaniu bakteriostatycznym, które są jednymi z najsilniejszych fotouczulaczy;


karbutamid, tolbutamid i chlorpropamid stosowane w leczeniu cukrzycy;


leki odwadniające: chlorotiazyd, hydrochlorotiazyd lub furosemid;


antybiotyki chinolonowe, a wśród nich kwas nalidyksowy, fleroksacyna, lomefloksacyna, pefloksacyna, ciprofloksacyna;


difenhydramina – substancja o działaniu antyhistaminowym; z kolei powszechnie stosowane cetyryzyna oraz loratadina nie powodują fotouczuleń;


chlordiazepoksyd o działaniu uspokajającym;


pirytynol, będący pochodną witaminy B6 i stosowany w leczeniu wielu chorób układu nerwowego;


antybiotyki przeciwgrzybicze, np. gryzeofulwina, stosowane przede wszystkim w postaci maści;


fibraty, czyli leki regulujące metabolizm lipidów i obniżające stężenie cholesterolu we krwi, takie jak fenofibrat, klofibrat oraz bezafibrat;


leki hormonalne (estrogeny i progesteron) podawane podczas hormonalnej terapii zastępczej oraz jako środki antykoncepcyjne (zwłaszcza wśród kobiet, u których w czasie ciąży występowała ostuda);


leki przeciwwirusowe, takie jak zidowudyna;


środki przeciwgruźlicze, np. izoniazyd.


Czytaj też: UVaga na słońce. Jak wybrać preparaty do opalania z filtrem UV


Problemy kardiologiczne po lekach

W wyniku zażywania innych leków (np. leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, beta-blokery, moczopędne, przeciwpadaczkowe) mogą pojawić się problemy kardiologiczne, zaburzenia termoregulacji czy problemy z utrzymaniem prawidłowego nawodnienia organizmu.


Bywa też, że jeden rodzaj lekarstw, np. niektóre leki psychotropowe i moczopędne, może być przyczyną wszystkich wymienionych problemów.


Leki światłoczułe – jak przechowywać?

Leki w sprayu. Nie powinny leżeć bezpośrednio na słońcu ani blisko innych źródeł ciepła, np. w pobliżu ogniska. Podczas podróży bezwzględnie powinny być przechowywane w termoizolacyjnych torebkach.


Paski diagnostyczne. Bezpośrednio na słońcu ani w miejscach, w których panuje wysoka temperatura, nie należy przechowywać pasków diagnostycznych, np. służących do pomiaru poziomu cukru we krwi. Niewłaściwe przechowywanie może skutkować złym odczytem.


Leki w plastrach. Słońca powinniśmy też unikać po zastosowaniu żelu lub plastrów z ketoprofenem lub prometazyną, która często jest składnikiem preparatów przynoszących ulgę po ukąszeniach owadów lub w alergiach skórnych. Ekspozycja na słońce w takim przypadku grozi pojawieniem się czerwonych plam na skórze, może też dojść do jej poparzenia.


Czytaj też: Udar cieplny (udar słoneczny) – objawy, pierwsza pomoc. Czym jest groźna hipertermia?

Autor: oprac. jot / Joanna Grzegorzewska