Pluszak jak członek rodziny

Chyba każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę. Najczęściej jest to pluszowy miś, piesek, lalka lub bohater jakiejś bajki. Jaka jest ich rola? Co, jeśli maskotka w oczach dziecka przybiera rolę osoby dorosłej?

Chyba każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę. Najczęściej jest to pluszowy miś, piesek, lalka lub bohater jakiejś bajki. Jaka jest ich rola? Co, jeśli maskotka w oczach dziecka przybiera rolę osoby dorosłej?

Po co dziecku przytulanka?

Przede wszystkim pomaga czuć się bezpiecznie, gdy mama nie może być obok. Maskotka jest tylko dla dziecka. Nie musi iść do pracy ani ugotować obiadu. Będzie leżała tam, gdzie dziecko ją zostawi. Dlatego zwiększa u malucha poczucie bezpieczeństwa. Powoduje również, że dziecko z większą ufnością i pewnością siebie patrzy na świat. Nie czuje się samotne.


Jak długo?

Dzieci korzystają z przytulanek w okresie przejściowym, między nierozerwalną więzią z matką, czyli okresem niemowlęcym, a rozpoczęciem etapu bardziej samodzielnego. Nie można określić jednego dobrego wieku, w którym dziecko powinno rzucić ulubionego misia w kąt. Jest to kwestia indywidualna każdego dziecka i niektórym pluszak potrzebny będzie dłużej. Nie oznacza to, że dziecko wolniej się rozwija czy jest mniej samodzielne.


Czy ingerować?

Rodzice nie powinni ingerować w rodzaj ulubionej maskotki dziecka (oczywiście poza względami bezpieczeństwa). To ono musi wybrać który miś zasługuje na miano tego ulubionego. Tego, któremu można zaufać i z którym można podzielić się swoim śniadankiem. Bo mimo, że sam się nie rusza i nie mówi, dla dziecka jest on niemal tak samo ważny jak rodzice. Dlatego nie powinno się zabierać dziecku ulubionej maskotki, chować jej za karę, czy wyrzucać, gdy jest zbyt zniszczona. To tak, jakby odebrać człowiekowi najlepszego przyjaciela. Rodzice powinni pozwolić dziecku porozmawiać z misiem (nieważne, że zarówno pytania, jak i odpowiedzi będą padały z ust malucha), zjeść obiad czy wziąć go na spacer.


Miś informator

Obserwując zachowania dziecka względem maskotki, można wiele się dowiedzieć. Dziecko uczy się zachowań wobec innych na podstawie własnych obserwacji, czyli tego, jak inni postępują wobec niego oraz wobec siebie nawzajem. Nie będzie biło i krzyczało na misia, jeśli nie spotkało się z takim zachowaniem, choćby w telewizji. Obserwując co dziecko robi z misiem, można mieć przypuszczenia jak jest traktowane w przedszkolu czy przez nianię. Warto też inicjować wspólne zabawy rodziców z misiem. To doskonały sposób na rozwój wielu umiejętności u swojej pociechy.

Autor: Oprac.AŁ