Plewiska - najmilsza apteka Świat Zdrowia w Polsce

Spotkało Cię coś miłego w Twojej aptece? Napisz o tym. – W taki sposób organizatorzy konkursu zachęcali pacjentów aptek Świat Zdrowia do uhonorowania swojej apteki i nadania jej tytułu Moja Najmilsza Apteka. Spośród 1650 aptek wyróżniono szóstkę, a pierwsze miejsce zajęła Apteka Fabianowska w Plewiskach (Gmina Komorniki, województwo wielkopolskie). Rozmowa z Panią mgr farm. Kamilą Wiśniewską, właścicielem Apteki Fabianowskiej.

Spotkało Cię coś miłego w Twojej aptece? Napisz o tym. – W taki sposób organizatorzy konkursu zachęcali pacjentów aptek Świat Zdrowia do uhonorowania swojej apteki i nadania jej tytułu Moja Najmilsza Apteka. Spośród 1650 aptek wyróżniono szóstkę, a pierwsze miejsce zajęła Apteka Fabianowska w Plewiskach (Gmina Komorniki, województwo wielkopolskie). Rozmowa z Panią mgr farm. Kamilą Wiśniewską, właścicielem Apteki Fabianowskiej.

Jak Pani przyjęła wiadomość o przyznaniu tytułu Moja Najmilsza Apteka? Podobno wiadomość ta wzruszyła Panią aż do łez?


Zgadza się, bardzo się wzruszyłam. Najpierw było zaskoczenie, niedowierzanie. Potem ogromna radość i pytanie, czy naprawdę nasza apteka została wyróżniona spośród 1650 wszystkich aptek? Wyróżnienie to ma dla mnie szczególny wymiar. Bardzo się cieszę, że to właśnie naszą aptekę wybrali pacjenci.


Jak Pani myśli, dlaczego akurat Apteka Fabianowska, którą Pani zarządza, została wybrana przez pacjentów na Najmilszą?


Myślę, że zadecydowało o tym fachowe doradztwo i wsparcie, jakie oferujemy pacjentom. Staramy się, żeby pacjenci byli zadowoleni i czuli się bezpieczni. Przyznany tytuł chyba świadczy o tym, że nasze starania przynoszą rezultaty. To dla nas ogromna radość.


Co oznacza dla Pani to wyróżnienie? Czy coś zmieni w funkcjonowaniu apteki?


Na pewno będzie motywacją do dalszego utrzymania wysokiego poziomu obsługi pacjentów. Dołożymy wszelkich starań, by pacjenci czuli się w naszej aptece jak najlepiej, by mogli korzystać z opieki i porad farmaceutycznych.


Co konkretnie Pani robi by pacjenci tak właśnie się czuli?


Znając od wielu lat mieszkańców, wiemy które leki powinniśmy mieć zawsze na miejscu, a które można sprowadzić w ciągu kilku godzin od złożenia zapotrzebowania. Dlatego stali pacjenci zawsze mogą liczyć na obecność w aptece leku, który zażywają lub szybkie jego sprowadzenie. Poza tym często rozmawiamy z pacjentami. Nie tylko o lekach i nowościach, ale także o życiu. Bo życiu najważniejsze jest przecież zdrowie. Staramy się również umilać czas naszym najmłodszym pacjentom. Ostatnio nasza apteka zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Moja Apteka”. Jego pomysłodawcą była mgr farm. Aleksandra Gurbada, z którą obsługuję pacjentów. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Udział w konkursie wzięło ponad 60 dzieci. Pomysłowość i zdolności plastyczne dzieci mile nas zaskoczyły, a jeden chłopiec, o imieniu Michał, to chyba nawet przewidział naszą wygraną w konkursie na najmilszą aptekę, bo na swojej pracy napisał „I Miejsce – Apteka Fabianowska w Plewiskach”.


Dlaczego nazwała Pani swoją Aptekę Fabianowska? Czy wiąże się to jakoś z jej historią?


Kiedy w miejscu osiedla, na którym obecnie działa nasza apteka rosło jeszcze zboże, na pobliskim Fabianowie od kwietnia 1996 roku funkcjonowała już Apteka Fabianowska. Była to jedyna apteka w okolicy i korzystali z niej wszyscy mieszkańcy Plewisk. Gdy w starej aptece zaczęło się robić ciasno i trudno było pomieścić klientów, jak i pełną gamę nowych leków, zaszła potrzeba zmiany lokalu na większy i nowocześniejszy. Tak, w 2001 roku, znaleźliśmy się w nowym miejscu, przy ulicy Miętowej. Początkowo myślałam o zmianie nazwy apteki, gdyż ten teren to już nie jest Fabianowo. Doszłam jednak do wniosku, że Fabianowska to nasz znak firmowy, który może nam tylko pomóc w działalności w nowym miejscu. Przewidywania się sprawdziły, zaczęliśmy nie jako nowa apteka, ale jako apteka już znana wielu pacjentom. Dzisiaj Apteka Fabianowska ma już swoją tradycję. Chyba również dlatego cieszy się takim zainteresowaniem.


Czy pacjenci chętnie korzystają z programu lojalnościowego Świat Zdrowia, jaki oferuje im Pani apteka?


Oj tak, bardzo chętnie. Około 90% pacjentów zbiera punkty na karcie Świat Zdrowia i wymienia je na nagrody. W zasadzie nie korzystają z tego przywileju tylko ci, którzy nie biorą udziału w żadnych programach, promocjach czy konkursach, nie tylko w aptece, ale i w innych miejscach, ponieważ taką mają zasadę. Samo uczestnictwo w programie Świat Zdrowia daje wiele możliwości zarówno pacjentom, jak i aptece. Dużą siłę ma tutaj ogólnopolska promocja aptek zrzeszonych w programie. Na pewno zwiększa też rozpoznawalność mojej konkretnej apteki w środowisku lokalnym. W programie Świat Zdrowia Apteka Fabianowska uczestniczy od samego początku jego istnienia i do tej pory jestem z tego zadowolona.


Całkiem niedawno w Plewiskach powstały dwie nowe apteki. Jak radzi sobie Pani z konkurencją?


Plewiska zamieszkuje już prawie 7tys. mieszkańców i stale ich przybywa, więc może jest miejsce dla trzech aptek. Tak jak wspomniałam, staramy się po prostu dbać o pacjentów i myślę, że oni nas nie opuszczą. Najlepszym dowodem na to jest uzyskanie tytułu Najmilszej Apteki – który przyznawali właśnie pacjenci. Nasi pacjenci.


Gratuluję i życzę powodzenia w kolejnym konkursie na Wzorowego Farmaceutę Roku, który ruszy już od sierpnia.


Dziękuję. Korzystając z okazji, dziękuję za wszystkie głosy, wysłane kupony, poparcie i serdeczne słowa. Życzę wszystkim czytelnikom Magazynu Świat Zdrowia i moim kochanym pacjentom, zdrowia, radości i uśmiechu na co dzień.

Autor: Anna Łukasiewicz