Pigułki urody

Jeśli nasz organizm jest w złym stanie, najlepszy krem nie pomoże. Nasza skóra pokaże, co się dzieje w środku.

Jeśli nasz organizm jest w złym stanie, najlepszy krem nie pomoże. Nasza skóra pokaże, co się dzieje w środku.

Zasadniczą przyczyną braku sukcesów w staraniach o lepszy wygląd są, zdaniem specjalistów, zaburzenia poziomu substancji takich jak np. kolagen i kwas hialuronowy, także witamin i minerałów. Żadne środki i zabiegi kosmetyczne nie przyniosą więc rezultatów, jeżeli nie zasilimy odpowiednio organizmu od wewnątrz.

Większość składników aktywnych w kosmetykach przenika tylko do naskórka. A do odpowiedniego odżywienia i nawilżenia pozostają jeszcze dwie warstwy - skóra właściwa i tłuszcz podskórny. - W tym celu można wykorzystać te suplementy diety, które zawierają składniki ważne dla urody. Są to tzw. nutrikosmetyki. Jest ich wiele, trzeba więc wiedzieć, kiedy i po jakie sięgnąć. Innego wsparcia będzie potrzebował np. organizm nastolatki niż kobiety dojrzałej - mówi mgr farmacji Dorota Ulma, autorka pracy o nutrikosmetykach z grupy anty-aging, czyli walczących z czasem i jego skutkami.


Wsparcie komórkowe

Nutrikosmetyki występują w postaci tabletek lub kapsułek. Te „pigułki piękna i młodości" poprawiają gęstość skóry, zwiększając jej gładkość i elastyczność. Chronią naskórek przed utratą wody. Wspierają regenerację komórek, odbudowują włókna kolagenu, chronią przed czynnikami zewnętrznymi, zabezpieczają przed promieniowaniem UV, łagodzą negatywne skutki ekspozycji na słońce. Ograniczają też wypadanie włosów, przywracają im blask, poprawiają ich kondycję. Wzmacniają płytkę paznokcia, a nawet pomagają zredukować cellulit.


Poradź się specjalisty

Te pozytywne zmiany są możliwe dzięki temu, że nutrikosmetyki anty-aging zawierają bioaktywne składniki, które są wchłaniane przez organizm i nadal są w nim czynne. Te ich cechy badała w swojej pracy nasza rozmówczyni. Problemem zainteresowała się dlatego, że 5-6 lat temu odmładzające nutrikosmetyki pojawiły się także w Polsce. Obecnie w naszych aptekach jest bardzo dużo nutrikosmetyków. Tak więc nie ma powodu, by szukać przypadkowych źródeł zakupu, co może przynieść opłakane rezultaty. Warto natomiast zorientować się, jakiego wsparcia z zewnątrz organizm najbardziej potrzebuje.

Przed rozpoczęciem kuracji i wyborem konkretnego środka najlepiej więc poradzić się lekarza dermatologa albo internisty. Albo przynajmniej podczas zakupu zapytać o radę farmaceutę. Zapotrzebowanie na poszczególne substancje, witaminy i mikroelementy różni się w zależności od wieku czy stanu zdrowia. Inne suplementy powinny stosować kobiety przed menopauzą, a inne po niej. Poza tym dawkując suplementy według własnego uznania można przedobrzyć, co nie posłuży zdrowiu ani wyglądowi.


Tajemnice nutrikosmetyków

Dlaczego akurat pewne rodzaje nutrikosmetyków potrafią opóźnić starzenie? Na czym polega tajemnica ich działania? Otóż to nie tajemnica, ale ciągle wzbogacana wiedza o działaniu różnych substancji na tkanki organizmu. Owszem, są firmy, które tajemnicą otaczają receptury lub sposoby komponowania swoich produktów, w tym nutrikosmetyków. Jednak generalne zasady są jasne. Otóż w nutrikosmetykach znajdują się m.in. substancje antyoksydacyjne, jak np. witaminy E i C, likopen, koenzym Q10, polifenole, selen, beta-karoten. Walczą one z wolnymi rodnikami, które są głównymi winowajcami starzenia się skóry i całego organizmu. Te substancje antyoksydacyjne, nazywane też przeciwutleniaczami, chronią również kolagen i elastynę, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje jędrna i elastyczna.

Poza tym coraz częściej nutrikosmetyki zawierają kolagen lub kwas hialuronowy - czyli substancje naturalnie występujące w organizmie, których poziom, niestety, spada z wiekiem. Podanie takiego uzupełnienia od wewnątrz na ogół okazuje się skuteczne. Ponadto w odmładzających suplementach diety znajdują się pewne minerały, witaminy i ekstrakty z ziół. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że szczególnie dobrze sprawdzają się preparaty zawierające dużą porcję kwasu hialuronowego. A także suplementy z pokaźną zwartością witaminy C, gdyż sprzyja ona syntezie kolagenu. O wskazanie takich preparatów warto poprosić farmaceutę.


Trudno o cud

Ceny i jakość pastylek na młodość i urodę są zróżnicowane. Jednak należy sobie wyraźnie uświadomić, że nawet najlepszy preparat nie dokona cudów w kilka dni. Na rezultaty pielęgnacji urody od wewnątrz trzeba poczekać przynajmniej kilka tygodni. Dotyczy to cery, włosów, a także cellulitu, którego pomagają się pozbyć preparaty z wyciągami roślinnymi. Oczywiście, po to, by osiągnąć pełny efekt podczas kuracji od wewnątrz, nie należy zaniedbywać pielęgnacji zewnętrznej.

Autor: Ewa Łuszczuk