Pigułka w ryzach

Kruszarki, kasetki i przecinarki – w aptekach możemy zaopatrzyć się w akcesoria do tabletek, które ułatwią nam życie.

Kruszarki, kasetki i przecinarki – w aptekach możemy zaopatrzyć się w akcesoria do tabletek, które ułatwią nam życie.

Osoby, które muszą regularnie zażywać leki, wiedzą, że farmakoterapia potrafi spędzać sen z powiek. Problemów z przechowywaniem oraz zażywaniem tabletek jest sporo. Pacjenci muszą pamiętać o tym, by regularnie – czasem nawet kilka razy dziennie – zażywać lek.

Mają z tym problemy osoby starsze, u których pojawiają się kłopoty z pamięcią, oraz osoby zapracowane, mające mnóstwo innych spraw na głowie. A gdy dany pacjent przyjmuje więcej leków, problem staje się jeszcze większy. Zdarza się bowiem, że ktoś przekonany o tym, że wziął dziś tabletkę, w rzeczywistości zapomina zażyć leku lub odwrotnie – osoba mająca problem z pamięcią, przekonana, że jeszcze dziś nie przyjęła tabletki, w rzeczywistości przyjmuje podwójną dawkę.

Skutki takiego postępowania mogą być bardzo niebezpieczne. A ponieważ ludzka pamięć bywa zawodna, z pomocą przychodzą inne rozwiązania. Jednym z nich są kasetki na leki. Osoby, które muszą zażywać tabletki dwa lub trzy razy dziennie, mogą zdecydować się na kasetkę dzienną, podzieloną na trzy opisane komory: rano, południe, wieczorem. Zaś pacjenci, którzy przyjmują tabletki codziennie, mogą zaopatrzyć się w kasetkę tygodniową.

Co dają takie urządzenia? Przede wszystkim komfort, gdyż pozwalają na regularne stosowanie leków bez zastanawiania się, czy zażyliśmy już tabletką czy nie. Wystarcza rzut okiem na kasetkę. Nie bez znaczenia jest również to, że pojemnik umożliwia przyjmowanie leków nie tylko w domu, ale także w podróży.

Jadąc na weekend do rodziny nie musimy już zabierać ze sobą całego opakowania leków, wystarczy przygotować sobie odpowiednią porcję w kasetce. Z pojemników na leki skorzystają także osoby, które przyjmują np. suplementy diety.

Innym problemem związanym z regularnym (choć nie tylko) przyjmowaniem leków jest ich połykanie. W tym wypadku osobom mającym problem z zażywaniem tabletek może pomóc kruszarka. Wystarczy włożyć do niej pigułkę, docisnąć i po problemie. Po umyciu można ją zastosować do rozkruszenia kolejnego leku.

Natomiast przecinarka do leków to urządzenie umożliwiające dokładny podział tabletki na części. Pozwala ona podzielić lek niezależnie od jego wielkości, a samo dzielenie leku za pomocą przecinarki jest bardzo proste. Na rynku znajdziemy duży wybór akcesoriów do tabletek. Z pewnością każdy z nas znajdzie produkt odpowiedni do własnych potrzeb.

Autor: Sybilla Walczyk