Pigułka przeciw hiv

Niedroga pigułka może zapobiec zakażeniu zdrowego partnera przez osobę zarażoną wirusem HIV - informuje „New Scientist". 

Niedroga pigułka może zapobiec zakażeniu zdrowego partnera przez osobę zarażoną wirusem HIV - informuje „New Scientist". 


Niedroga pigułka może zapobiec zakażeniu zdrowego partnera przez osobę zarażoną wirusem HIV - informuje „New Scientist". Skuteczność pigułki, której przyjmowanie kosztuje 25 amerykańskich centów dziennie, potwierdziły dwa badania przeprowadzone w Afryce. Pierwsze z badań, nazwane Partners PrEP, objęło ponad 9000 mężczyzn i kobiet w dziewięciu różnych miejscach Kenii i Ugandy. Connie Celum z University of Washington w Seattle i jej koledzy wybrali 4758 par, w których jedna z osób była już zarażona HIV. Zdrowy partner dostawał codziennie sam tenofovir, połączenie tenofoviru z emtrycytabiną (zwane Truvada) albo pozbawione działania przeciwwirusowego placebo. Jak się okazało zakażeniu uległo tylko 13 osób przyjmujących Truvadę, podczas gdy wśród biorących placebo było ich 78. (PAP)

Skuteczność pigułki, której przyjmowanie kosztuje 25 amerykańskich centów dziennie, potwierdziły dwa badania przeprowadzone w Afryce. Pierwsze z badań, nazwane Partners PrEP, objęło ponad 9000 mężczyzn i kobiet w dziewięciu różnych miejscach Kenii i Ugandy. Connie Celum z University of Washington w Seattle i jej koledzy wybrali 4758 par, w których jedna z osób była już zarażona HIV. Zdrowy partner dostawał codziennie sam tenofovir, połączenie tenofoviru z emtrycytabiną (zwane Truvada) albo pozbawione działania przeciwwirusowego placebo. Jak się okazało zakażeniu uległo tylko 13 osób przyjmujących Truvadę, podczas gdy wśród biorących placebo było ich 78.

Autor: Świat Zdrowia