Pigułka czy wkładka?

Wybór metody antykoncepcji to zawsze bardzo trudna decyzja. Do jednego worka wkładamy bowiem względy medyczne i etyczne, zdrowotne i światopoglądowe. To wybuchowa mieszanka, nawet wówczas, gdy nie musimy dodatkowo liczyć się z chorobą.

Wybór metody antykoncepcji to zawsze bardzo trudna decyzja. Do jednego worka wkładamy bowiem względy medyczne i etyczne, zdrowotne i światopoglądowe. To wybuchowa mieszanka, nawet wówczas, gdy nie musimy dodatkowo liczyć się z chorobą.

Bo choroba wiele może w tym względzie zmienić. Przekonują się o tym na co dzień kobiety z cukrzycą, chcące wybrać najlepszy dla siebie sposób antykoncepcji.


Pamiętaj o postępie

Zwykle uporać się bowiem muszą najpierw ze swoją własną głową i najbliższą rodziną, która wie „najlepiej” jak należy postąpić. Cukrzyca jest często chorobą występującą w rodzinach z pokolenia na pokolenie, babki i matki chorującej młodej kobiety też mogą mieć w związku z tym swoje własne doświadczenia z antykoncepcją. Niestety, często jest ono oparte na wiedzy „przeterminowanej”, nie mającej nic wspólnego z aktualnym jej stanem. Między wiekiem prokreacyjnym jednego a drugiego pokolenia nastąpił bowiem ogromny postęp w medycynie. Chora powinna być tego świadoma.


Zaufany lekarz

Swojej decyzji o wyborze metody antykoncepcji w żadnej mierze nie powinna też opierać na wiedzy koleżanek czy wyczytanej na internetowych forach dyskusyjnych. Podpowiedzi, rady i wspólnej decyzji z lekarzem powinna szukać w gabinecie ginekologa. Takiego ginekologa – podkreślmy – do którego ma zaufanie, z którym będzie umiała rozmawiać o antykoncepcji, którego zrozumie.

Ginekolodzy doświadczeni w pracy z kobietami chorymi na cukrzycę podkreślają, że nawet w świadomości części lekarzy wciąż pokutuje przekonanie, że nieodpowiednie są dla nich wszystkie pigułki antykoncepcyjne, bo zaburzają gospodarkę węglowodanową organizmu. I dodają natychmiast, że to nieprawda, bo nowoczesne środki nie mają już takiego wpływu ze względu na znacznie niższe dawki hormonów. Przeciwwskazaniem dla antykoncepcji hormonalnej może być jednak m.in. retinopatia cukrzycowa, nefropatia, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów czy otyłość. O wszystkim tym powinno się więc porozmawiać z lekarzem, antykoncepcja bowiem powinna być skrojona ma miarę.


Nie tylko pigułka

W przypadku kobiet z cukrzycą rozważyć też można inne niż pigułka formy antykoncepcji. To może być inna droga podania hormonów (np. plastry) lub wkładki wewnątrzmaciczne.

Jednak – zawsze decydując się na którąś z metod antykoncepcji trzeba brać pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, możliwe zyski i zagrożenia. I ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, w tym także dotyczących terminów kontroli ginekologicznej. Powikłania i skutki uboczne pojawić się mogą przecież u każdej kobiety w czasie stosowania antykoncepcji.

Autor: Małgorzata Januchowska