Pierwszy wózek

Gdy na świecie ma się pojawić dziecko, zwykle jednym z podstawowych zakupów rodziców jest wózek. Jak jednak go wybrać, by spełniał jednocześnie potrzeby maleństwa i oczekiwania rodziców?

Gdy na świecie ma się pojawić dziecko, zwykle jednym z podstawowych zakupów rodziców jest wózek. Jak jednak go wybrać, by spełniał jednocześnie potrzeby maleństwa i oczekiwania rodziców?

W pierwszym etapie życia dziecko powinno być przewożone w wózku głębokim i to nie tylko zimą, gdy chcemy je ochronić przed chłodem, ale również latem. Przede wszystkim należy jednak zadbać o to, by kupowany wózek miał atest bezpieczeństwa, czyli trójkąt z wpisaną literą B. To gwarancja, że wózek będzie spełniał normy w zakresie stabilności i wytrzymałości, że nasze dziecko nie zaklinuje się w nim ani nie zrani. Wózki bez znaku bezpieczeństwa najlepiej od razu odrzucić.


Duży czy mniejszy?

Kolejna decyzja dotyczy rozmiarów wózka, wysokości, na której jest rączka, wielkości gondoli, w której układa się dziecko. Na tym etapie warto pamiętać, że dziecko szybko rośnie, więc mały wózek wkrótce stanie się po prostu za mały. Z drugiej strony nie wolno zapomnieć, kto ma ten wózek najczęściej pchać. Drobnej postury babcia czy raczej wysoki i silny tata? Jeśli ktoś słaby fizycznie, wózek nie może być zbyt duży i ciężki. Jeśli wszyscy w rodzinie są wysocy, rączka wózka nie powinna być zbyt nisko, bo każdy idący z wózkiem będzie skazany na garbienie się. Jeśli natomiast będą to różne osoby, warto rozejrzeć się za wózkiem z regulowaną rączką.


Łatwy do złożenia

Szalenie ważną cechą wózków jest łatwość wyjmowania gondoli i składania się. To również warto sprawdzić jeszcze w sklepie. Jest to szalenie ważne, gdy wózek będzie często składany i rozkładany, wkładany do samochodowego bagażnika. Zanim kupi się wózek, warto więc sprawdzić dokładnie, czy w ogóle zmieści się do bagażnika naszego samochodu. Jeśli tego nie zrobimy zawczasu może się okazać, że trzeba będzie kupić większy samochód…


Koła pod lupą

Następna rzecz to rozmiar kół. Po polskich chodnikach nie chodzi się zbyt łatwo, niełatwo pchać też po nich wózki o małych, plastikowych kółkach. Większość mam, a już zwłaszcza te, które były zmuszone do spacerów z takim wózkiem, bezapelacyjnie wybrałaby duże, dmuchane, niezbyt skrętne koła, którym niestraszne będą nie tylko chodniki, ale i leśne dróżki. Warto też sprawdzić, czy koła mają hamulce.


Dodatkowe akcesoria

A jeśli uznamy już jakiś wózek za idealny, bo będzie spełniał nasze wszystkie oczekiwania co do wielkości, wagi, rozmiaru kół, zajrzyjmy jeszcze do wnętrza gondoli. I sprawdźmy, czy wyściełającą ją tkaninę łatwo zdjąć do prania i czy wewnątrz gondoli są zaczepy, umożliwiające założenie szelek, które bardzo przydadzą się, gdy dziecko stanie się ruchliwe.

Na ostatnim miejscu przyjrzyjmy się, jakie dodatkowe akcesoria dołączone są do wózka, czy ma siatkę na zakupy, parasolkę przeciwsłoneczną, folię przeciwdeszczową, moskitierę…

Autor: Małgorzata Januchowska