Pierwszy trymestr ciąży

Gdybyś mogła zajrzeć w głąb własnej macicy w siódmym tygodniu ciąży, zobaczyłabyś już bijące serce Twojego maluszka. W ciągu pierwszych trzech miesięcy przeistacza się z kilku komórek w kompletny organizm ludzki na wczesnym etapie rozwoju.

Gdybyś mogła zajrzeć w głąb własnej macicy w siódmym tygodniu ciąży, zobaczyłabyś już bijące serce Twojego maluszka. W ciągu pierwszych trzech miesięcy przeistacza się z kilku komórek w kompletny organizm ludzki na wczesnym etapie rozwoju.

Jak zmienia się Twoje ciało w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr zaczyna się dwa tygodnie zajściem w ciążę. Jej długość liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od momentu zapłodnienia, który przecież trudno ustalić. To czas, kiedy dopiero oswajasz się z myślą o tym, że zostaniesz mamą. Ale w Twoim ciele zachodzi szereg bardzo ważnych przemian. Zwykle pierwsze reagują gruczoły piersiowe. Ich tkliwość możesz zauważyć już kilka dni po zapłodnieniu. Stają się też pełniejsze. Już teraz powinnaś zmienić stanik na lepiej dopasowany do Twojej nowej figury, choć biust będzie się jeszcze powiększał.

Zapłodniona komórka jajowa bardzo intensywnie się dzieli i wędruje, aby następnie zagnieździć się w macicy. W czasie tego zagnieżdżenia, może się zdarzyć niewielkie krwawienie lub plamienie. Często kobiety mylą je z miesiączką. Jeśli jednak wiesz, że jesteś w ciąży, również to krwawienie powinno skłonić Cię do wizyty u ginekologa.

Kiedy zarodek zagnieździ się, powiększa się macica. Pod koniec trzeciego trymestru może się już pojawić mały, ale wyraźny ciążowy brzuszek. Jednak u niektórych kobiet dzieje się to później. Wszystko zależy od wagi i budowy ciała, a szczególnie miednicy. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta tylko o 100 kcal na dobę, więc nie musisz wiele zmieniać w swojej diecie. Jeśli masa ciała jest prawidłowa, optymalny przyrost wagi wynosi zaledwie 2-3 kg.


Dlaczego pierwszy trymestr ciąży jest tak ważny dla Twojego dziecka?

Mimo, że Twoje ciało na zewnątrz nie zmienia się znacznie, pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważny dla rozwijającego się w łonie dziecka. Z dwóch komórek, które je zapoczątkowały, staje się złożonym organizmem ludzkim. Te trzy miesiące to czas, kiedy rozwijają się najważniejsze narządy i układy Twojego maleństwa.

Nigdy też nie będzie już rosło równie intensywnie jak teraz. Komórki jego ciała różnicują się – z identycznych zmieniają się w przystosowane do pełnienia określonych funkcji. Już siódmego dnia po zapłodnieniu komórki dzielą się na część zarodkową i tę, z której rozwiną się w przyszłości błony płodowe.

W piątym tygodniu ciąży (czyli trzecim po zapłodnieniu) tworzy się smuga pierwotna w miejscu przyszłego kręgosłupa. W szóstym wzdłuż niej pojawia się zagłębienie, które da początek układowi nerwowemu. Już kilka dni później można wyróżnić zaczątki mózgu i oczu, a w siódmym tygodniu mięśni i kręgów. Gdybyś przyjrzała się swojemu maleństwu zauważyłabyś też małe wypustki podobne do płetw. To przyszłe nóżki i rączki! Serce zaczyna podejmować pracę w 22 dniu po zapłodnieniu.

Kiedy jesteś w siódmym tygodniu ciąży, Twój maluszek ma już zaczątki większości narządów : wątroby, nerek, jelit, trzustki, płuc i tarczycy. Już tydzień później możliwe jest uwidocznienie serca w badaniu USG, szczególnie drogą dopochwową. To także czas rozwoju narządów słuchu i równowagi. Zarysowuje się kształt szyi i tworzą się usta.

Następne cztery tygodnie to czas formowania się, między innymi, głównych arterii. Wraz z końcem trzeciego trymestru maleństwo, choć waży zaledwie 30 g, jest już w pełni ukształtowaną istotą. Następne miesiące to czas dalszego rozwoju i dojrzewania organów, które są już wykształcone. Dlatego właśnie wszelkie zakażenia i toksyny są najbardziej szkodliwe w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Mogą prowadzić do rozmaitych wad rozwojowych, a skutki są trudne do przewidzenia.

W pierwszym trymestrze ma miejsce również najwięcej poronień. Części z nich można zapobiec farmakologicznie, ale niektórych nie da się uniknąć.


Jak postępować w tym ważnym okresie ciąży?

Staraj się unikać tłumu, aby się nie przeziębić. Infekcja może bowiem wywołać poronienie lub doprowadzić do poważnych wad rozwojowych u Twojego dziecka. Dbaj o czyste ręce. Nie jedz surowego mięsa, a owoce i warzywa dokładnie myj. Do pracy w ogrodzie zakładaj rękawiczki. Bezwzględnie rzuć palenie, najszybciej jak to możliwe. Nie wierz w popularny mit, że nałóg należy ograniczać stopniowo. Gwałtowne rzucenie palenia jest dla zarodka lepsze niż stopniowe ograniczanie. Pamiętaj, że alkohol działa toksycznie na rozwijającego się małego człowieka i nie znamy bezpiecznej dawki, którą kobieta w ciąży mogłaby pić. Dlatego najlepiej go wyeliminować. Zawsze też, kiedy masz zlecone zdjęcie rentgenowskie, a istnieje możliwość, że jesteś w ciąży, poinformuj o tym personel pracowni RTG.


Czy mogłam zaszkodzić dziecku, nie wiedząc, że jestem w ciąży?

Takie ryzyko istnieje, ale jeśli szybko zorientowałaś się, że jesteś w ciąży, jest ono niewielkie. W pierwszych dniach rozwoju zarodka, działa bowiem zasada „wszystko, albo nic”. Substancje toksyczne i mikroorganizmy mogą wówczas zupełnie zatrzymać rozwój dzielących się komórek i doprowadzić do zakończenia ciąży. Jeśli się tak nie stanie, zwykle znaczy to, że nie miały większego wpływu na rozwój dziecka.

Autor: Marta Mozol-Jursza