Pierwsza miesiączka młodej mamy

Większość kobiet nie tęskni za krwawieniem miesiączkowym i związanymi z nim dolegliwościami. Warto jednak wiedzieć, kiedy u młodej mamy powinien powrócić prawidłowy cykl miesiączkowy i od czego to zależy oraz kiedy powraca płodność. Dzięki temu wiemy, na co się przygotować.

Większość kobiet nie tęskni za krwawieniem miesiączkowym i związanymi z nim dolegliwościami. Warto jednak wiedzieć, kiedy u młodej mamy powinien powrócić prawidłowy cykl miesiączkowy i od czego to zależy oraz kiedy powraca płodność. Dzięki temu wiemy, na co się przygotować.

Lochia

Lochia to oczyszczanie się macicy po porodzie. Wbrew powszechnej opinii nie ma nic wspólnego z krwawieniem miesiączkowym i nie powinna być z nim mylona. Wydzielina na początku jest krwista, ale potem zmienia swój charakter. Lochia trwa 3 do 8 tygodni po porodzie.


Pierwsza miesiączka u kobiet, które karmią dziecko sztucznie

Jeśli nie karmisz i nie karmiłaś swojego dziecka piersią, pierwsza miesiączka powinna się u Ciebie pojawić 6 do 8 tygodni po porodzie. Rzadko się jednak zdarza, aby dziecko w ogóle nie było karmione naturalnie. Kilkanaście dni laktacji może miesiączkę nieco przesunąć. Jeśli jednak nie pojawia się 10 tygodni po porodzie, warto udać się do ginekologa.


Pierwsza miesiączka u mam karmiących

Kobiety które karmią piersią można podzielić na trzy grupy. Część z nich zaczyna miesiączkować kilka tygodni po porodzie i miesiączkuje regularnie w okresie laktacji. Niektóre tak długo jak karmią piersią mają nieregularnie cykle. Pozostałe nie miesiączkują wcale. Wszystkie te sytuacje są wariantami normy. U karmiących rzadko zdarza się powrót miesiączki przed upływem 6 miesięcy po porodzie. Moment w którym dziecko zaczyna dostawać inne posiłki poza mlekiem mamy, zwykle jest czasem kiedy jajniki znów zapoczątkowują cykl miesiączkowy. Są jednak kobiety, które nie mają okresu przez cały okres laktacji – nawet 20 i więcej miesięcy po porodzie.


Czego się spodziewać?

Pierwsza miesiączka po porodzie u kobiet niekarmiących zwykle jest skąpa. U tych, które karmią piersią może być natomiast bardzo obfita i trwać dłużej niż wcześniejsze krwawienia. Cykle na początku mogą być bardzo nieregularne. Zasadniczo, im dłużej po porodzie kobieta nie miesiączkowała, tym szybciej powinny wrócić regularne cykle. Jeśli od wystąpienia pierwszej poporodowej miesiączki minęło już pół roku, a liczba dni między krwawieniami wciąż się zmienia, powinnaś skonsultować się z lekarzem.


Co z płodnością?

U kobiet karmiących sztucznie, płodność może wrócić już 4 tygodnie po porodzie. Podobnie jest u pań, które karmią w sposób mieszany (piersią i butelką). Regularne i wyłączne karmienie dziecka piersią zwiększa poziom prolaktyny w organizmie i hamuje owulację. Dlatego mamy karmiące mogą być niepłodne jeszcze długo po porodzie. Przy spełnieniu odpowiednich warunków karmienie piersią może być naturalną metodą regulacji poczęć o wskaźniku niepowodzeń około dwóch procent (tak zwana metoda laktacyjnego braku miesiączki).


Metoda laktacyjnego braku miesiączki (LAM)

Wspomniana metoda regulacji poczęć może być stosowana tylko przez pierwsze pół roku i tylko u kobiet, u których po zakończeniu lochii nie występowało krwawienie z dróg rodnych. Jeśli w którymkolwiek momencie jej stosowania nastąpi krwawienie, należy zmienić metodę antykoncepcji. Technika opiera się na wykorzystaniu wysokiego poziomu prolaktyny do hamowania owulacji. Najsilniejszym bodźcem, który podnosi poziom prolaktyny we krwi jest natomiast stymulacja brodawek sutkowych przez niemowlę. Dlatego, aby metoda była skuteczna, należy spełnić poniższe warunki:

- karmienie piersią musi być jedyną formą żywienia dziecka, nie powinno się go także dopajać,

- przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy,

- pokarm powinien być podawany dziecku bezpośrednio z piersi, a nie odciągany i podawany butelką,

- łączny czas, który dziecko spędza przy piersi powinien przekraczać sto minut na dobę.

Powstała także teoria ekologicznego karmienia piersią. Zachowanie jej warunków zmniejsza ryzyko poczęcia.


Uwaga!

Panuje powszechne przekonanie, że matki karmiące są niepłodne. Jeśli jednak nie stosują się do powyższych zasad lub ich dziecko ma ponad pół roku, może dojść do zapłodnienia, nawet jeśli nie wystąpiła jeszcze pierwsza poporodowa miesiączka. Niektóre źródła podają, że do niemal niemal 15 procent poczęć dochodzi w okresie między porodem a pierwszym krwawieniem.

Autor: Marta Mozol-Jursza