Pieprzyki i inne myszki

Prawda − słońce dodaje energii, poprawia nastrój. Prawda − może zaszkodzić. Przede wszystkim, choć nie tylko, skórze. − Można jednak tego uniknąć − mówi dermatolog dr Tomasz Wasyłyszyn. − Wystarczy orientować się w zagrożeniach, unikać ich lub przed nimi zabezpieczyć.

Prawda − słońce dodaje energii, poprawia nastrój. Prawda − może zaszkodzić. Przede wszystkim, choć nie tylko, skórze. − Można jednak tego uniknąć − mówi dermatolog dr Tomasz Wasyłyszyn. − Wystarczy orientować się w zagrożeniach, unikać ich lub przed nimi zabezpieczyć.

Jeśli już ma się znamiona lub tendencję do ich tworzenia, to, niestety, każdy pobyt na plaży może sprawić, że będzie ich więcej lub te istniejące zaczną się rozrastać. Praktycznie nie ma na to rady, nie pomogą żadne kremy ochronne.

Jednak z reguły zwykłe pieprzyki nie są groźne. Jeśli komuś przeszkadzają ze względów estetycznych, to można je po prostu usunąć. Zupełnie niegroźne, choć mało dekoracyjne są też brodawki łojotokowe. Także i one mogą się mnożyć pod wpływem słońca, ale dają się usunąć. Niemniej jeśli po powrocie z urlopu okaże się, że na skórze pojawiły się jakieś zmiany, warto pójść do dermatologa. Do niechcianych pamiątek z wakacji należą też plamy na skórze. Za ich powstanie obwinia się słońce. I jest w tym część prawdy. Jednak bardzo często proces ten rozpoczynają zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

Plamy takie nazywane ostudą można leczyć, ale wymaga to cierpliwości i konsekwencji. Natomiast najczęstszą konsekwencją błędów w korzystaniu ze słońca, ewentualnie także innych powikłań wewnętrznych, jest rogowacenie skóry. W jego wyniku najczęściej na czole tworzy się nieregularna narośl o szorstkich, postrzępionych brzegach. To rogowacenie skóry można i trzeba leczyć, gdyż czasem powoduje proces nowotworowy. Słońce może też doprowadzić do przebarwień skóry u ludzi z łojotokiem. Natomiast osoby z trądzikiem młodzieńczym po opalaniu cieszą się z poprawy stanu skóry. Niestety, ta zmiana na korzyść jest chwilowa i złudna. Bo trądzik dość szybko powraca, w dodatku w większym nasileniu. To już niemal reguła, że po wakacjach w gabinetach dermatologicznych przybywa pacjentów z trądzikiem. , jaki stąd płynie: przy tym schorzeniu przed korzystaniem ze słońca warto zapytać lekarza, jak to robić z pożytkiem dla swojej skóry.


Zagrożenie wyniesione z dzieciństwa

Najpoważniejszym zagrożeniem, jakie może wywołać nadużywanie słońca lub też brak dostatecznej ochrony przed jego silnymi promieniami, są nowotwory skóry. Badania wskazują, że ich główną przyczyną jest nadmierne opalanie, zwłaszcza w dzieciństwie. Stąd prosty wniosek: konieczność szczególnej ochrony dzieci na plaży, a także podczas zwykłych zabaw na podwórku. Oznacza to stosowanie kremów ochronnych, nakładanie czapeczek, kapelusików itp. oraz zabieranie w cień podczas największego upału.

Nowotwory skóry w porę rozpoznane dobrze poddają się terapii i niemal w 100 proc. są uleczalne. Niestety, często chorzy zgłaszają się zbyt późno. Tymczasem do wizyty u lekarza powinny skłonić wszelkie zmiany skórne, zwłaszcza tworzenie się znamion barwnikowych. Świadczą one bowiem o możliwości rozwoju groźnego nowotworu − czerniaka. Jest to nowotwór złośliwy. Atakuje głównie skórę, ale ma dużą skłonność do przerzutów, np. na błonę śluzową żołądka, przewodu pokarmowego, a nawet gałki ocznej. Jego leczenie nie zawsze jest skuteczne.

Natomiast skoro wiadomo, że ryzyko powstania czerniaka wiąże się z oparzeniami słonecznymi, nawet tymi, do których doszło wiele lat temu, warto co jakiś czas dokładnie oglądać skórę. A na bieżąco chronić się przed nadmiarem słońca.

Największą rolę w walce z czerniakiem odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby. Zmiany rozpoznane wcześnie nierzadko udaje się wyleczyć nawet w 90-100 procentach. Lekarze namawiają, by zrobić sobie test przynajmniej raz w miesiącu. Obejrzeć dokładnie swoje ciało w lustrze. Szukaj nowych zmian lub starych, które zmieniły swój wygląd. Unieś ramiona i obejrzyj je dokładnie z każdej strony, obejrzyj dokładnie przedramiona począwszy od palców aż do łokci z obydwu stron. Obejrzyj dokładnie nogi, zwracając uwagę na palce i powierzchnie między palcami. Używając lusterka obejrzyj kark i szyję.


Zwróć uwagę na:

- asymetrię znamienia, która polega na tym, że jedna połowa znamienia różni się od drugiej;

- brzeg znamienia, które może wykazywać nierówności;

- kolor znamienia, który jest różny w różnych częściach znamienia;

- średnicę znamienia − należy zwrócić uwagę na każde znamię, które ma 6 mm średnicy lub więcej, a także na to, które powiększyło się lub wzniosło ponad powierzchnię skóry.

Inne cechy znamion, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to: krwawienie lub sączenie ze znamion, zaczerwienienie wokół znamienia, swędzenie, obrzęk, ból. Lekarze ostrzegają, że nie należy usuwać znamion barwnikowych
za pomocą krioterapii czy lasera, nie można bowiem potem zbadać wycinka skóry i określić, czy mieliśmy do czynienia z nowotworem.

Autor: Ewa Łuszczuk