Pieluszkowy dylemat

Gdy na rynku pojawiły się pampersy, każda młoda mama doceniła wygodę i zaoszczędzony czas. Dziś, gdy pampersy nie są już nowością, do łask zaczęła powracać tetra. Dlaczego? Czym kierują się rodzice podczas wyboru pieluszek?

Gdy na rynku pojawiły się pampersy, każda młoda mama doceniła wygodę i zaoszczędzony czas. Dziś, gdy pampersy nie są już nowością, do łask zaczęła powracać tetra. Dlaczego? Czym kierują się rodzice podczas wyboru pieluszek?

Pampersy nie przemokną, nie trzeba obawiać się więc zamoczenia wszystkiego dookoła. Z drugiej strony istnieje przeświadczenie, że maluch dorastający w pieluszkach tetrowych szybciej nauczy się korzystać z nocnika. Jakie jeszcze różnice wynikają z korzystania pieluch tetrowych i pampersów?


Ekologia

Mamy, które wybierają pieluszki tetrowe często kierują się ochroną środowiska naturalnego. Według ekologów biodegradacja jednorazowej pieluszki trwa od 300 do 500 lat. Jedno dziecko, zanim z pieluch wyrośnie, zużywa ich około tony.


Wygoda

W tym wypadku zdecydowanie wygrywają pampersy. Nie trzeba ich zmieniać tak często, jak zwykłych pieluszek, gdyż są chłonne i skóra dziecka nie jest w nich mokra. Mają wygodne zapinki w przeciwieństwie do pieluch tetrowych, które trzeba specjalnie układać i wiązać. Najbardziej czasochłonne w używaniu zwykłych pieluszek jest jednak ich pranie i prasowanie. Po zabrudzeniu powinno się je od razu wypłukać. Pranie należy robić w temperaturze 90 stopni, w płatkach mydlanych lub specjalnym delikatnym dla dzieci proszku. Warto również nastawić dodatkowe płukanie, ale nie używać płynów zmiękczających. Po wypraniu i wyschnięciu pozostaje jeszcze prasowanie. W przypadku pampersa, zużytą pieluszkę wystarczy wyrzucić, a na pupcię niemowlaka szybko można założyć nową.


Koszty

Niektórzy rodzice wybierają pieluszki tetrowe ze względów finansowych. Teoretycznie są one tańsze niż pampersy, za które trzeba zapłacić około 100 złotych miesięcznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pieluszki tetrowe zmienia się częściej, więc pranie przypada mniej więcej co drugi dzień. Uwzględnić należy koszty wody, prądu, który zużyje pralka, proszku oraz prądu zużytego na prasowanie. Dodatkowo dochodzi jeszcze czas poświęcony na te czynności.


Podrażnienia

Zaletą pieluszek tetrowych jest również łatwiejsze oddychanie skóry dziecka. Pomaga to w uniknięciu odparzeń, które w pampersach mogą być skutkiem wilgoci i braku dostępu do powietrza. Innym powodem, dla których wybór pada na zwykłe pieluszki jest alergia dziecka na materiał, z którego pampersy są wykonane. Reakcja uczuleniowa objawia się to wysypką, zaczerwienieniem i swędzeniem.

Przy wyborze pieluszek najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami, zarówno dziecka, jak i rodziców.

Autor: Oprac.AŁ