Pieluszkowe problemy

Chyba każda mama bobasa miała problem z pieluszkowym zapaleniem skóry. Pupa dziecka jest tak wrażliwa, że żadne kremy i zasypki nie zapobiegną tej dolegliwości.

Chyba każda mama bobasa miała problem z pieluszkowym zapaleniem skóry. Pupa dziecka jest tak wrażliwa, że żadne kremy i zasypki nie zapobiegną tej dolegliwości.

Wysypka występuje tam, gdzie skóra dziecka ma kontakt z moczem. Wygląda to dość okropnie - pupa jest zaczerwieniona, czasami na skórze tworzą się drobne guzki. Maluszek jest rozdrażniony i płacze - nic dziwnego, to na pewno bardzo swędzi i boli. Uspokaja się tylko na chwilę po przewinięciu.


Jednak nie każde zaczerwienienie pupy można traktować jak „banalne" pieluszkowe zapalenie skóry i leczyć w domu na własną rękę. Często po konsultacji z lekarzem okazuje się, że naszemu maluchowi doskwiera liszajec, łojotokowe zapalenie skóry lub potówki.


Każdą z tych chorób można skutecznie leczyć, ale to lekarz powinien wyznaczyć odpowiednią terapię.


Choroby pod pieluchą

Liszajec jest chorobą zakaźną. Typowym objawem jest wysypka, która rozsiewa się nie tylko na pupie, ale i na nóżkach oraz rączkach dziecka. Leczenie jest dość uciążliwe. Polega na podawaniu antybiotyku doustnie w zawiesinie lub zewnętrznie w kremie. Każdy, kto ma kontakt z maluszkiem, musi myć ręce w specjalnym płynie przeciwbakteryjnym.
Inną chorobą atakującą skórę bobasów do 1 roku życia jest łojotokowe zapalenie skóry. Objawy są dość charakterystyczne - szorstkie, plackowate, czerwone plamy pokryte żółtawymi łuskami. Najczęściej pojawiają się one w pachwinach, na pupie i dolnej części podbrzusza. Leczy się je maściami sterydowymi.


Jak uniknąć zapalenia skóry

Przyczyną PZS jest najczęściej niewłaściwa pielęgnacja pupy dziecka. Aby nie dopuścić do stanu zapalnego:


- zawsze używaj miękkiego ręcznika, ciepłej, nie gorącej, wody i delikatnego mydła dla niemowląt.

- unikaj sztywnych, nieprzepuszczających powietrza pieluszek, zrezygnuj z tych, które mają plastikową ceratę na zewnątrz (są tańsze od markowych, ale to, co na nich zaoszczędzisz, wydasz na leki i maści, gdy dojdzie do PZS).

- nie wycieraj pupy dziecka nawilżonymi chusteczkami dla dorosłych - mogą mieć w swoim składzie podrażniający alkohol.

- nie czekaj, aż pieluszka będzie mokra; przeciętnie dziecko powinno być przewijane około 10 razy dziennie, także całej nocy w jednej pieluszce nie prześpi, noworodki powinny mieć zmienianą pieluszkę jeszcze częściej.

- jak najczęściej „wietrz pupę" dziecka, czyli pozostaw malucha bez pieluchy jak długo się da.

- nie zapinaj zbyt ciasno rzepów pieluszki.

- stosuj pieluszki odpowiednie do wagi ciała dziecka.

- obserwuj skórę dziecka podczas leczenia antybiotykami.


Leczenie PZS

Zwykłe PZS jest dolegliwością, którą możesz leczyć sama. Wszystkie dostępne środki znajdziesz w aptece.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry, to w trakcie przewijania maluszka:

- umyj mu dokładnie pupę i poklepuj ją ręcznikiem, aż wyschnie,

- posmaruj skórę warstwą kremu z dodatkiem tlenku cynku.


Jeśli to nie pomaga, zmień rodzaj pieluch, których używasz.

Z lekarzem należy się skontaktować, jeśli wysypka nie ustąpi po kilku dniach wspomnianych zabiegów.


Inne problemy skórne małych dzieci


Potówki

Zazwyczaj pojawiają się u niemowląt w okresie upałów, ale także wtedy, gdy rodzice zbyt ciepło ubierają dziecko i przykrywają ciężkimi pierzynami do snu.
Wysypka - pojawia się w pachwinach, na pleckach, szyi, na nosku i czole. Zmiany skórne przypominają małe pęcherzyki z przejrzystą wydzieliną w środku.


Egzema

Nie ma żadnych objawów oprócz wysypki. Wysypka - czerwone, grudkowate wypryski lub podobne do liszaja różowe zaognione placki. Najczęściej występują na twarzy, w zgięciach łokci i pod kolanami.


Pokrzywka

Nie ma żadnych objawów oprócz występowania swędzącej wysypki. Wysypka - bąble rozrzucone na całym ciele.


Ciemieniucha

Wiele dzieci prawie od urodzenia ma na skórze głowy łuszczące się strupki. To właśnie ciemieniucha. Nie jest groźna i w prosty sposób można się jej pozbyć.

Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry głowy, które jest skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Częściej występuje u dzieci, których mamy obawiając się, że noworodek szybko się wyziębi, cały czas zakładają mu czapeczkę. Gdy dziecko się poci, ciemieniucha bardziej się rozwija. Dlatego gdy tylko można, zdejmuj maluchowi czapeczkę.

Aby pozbyć się ciemieniuchy, najlepiej na dwie godziny przed kąpielą natłuść skórę głowy dziecka oliwką lub wazeliną. Potem, podczas kąpieli, dokładnie umyj główkę wodą z delikatnym mydłem. Na koniec wyczesz łuski miękką szczoteczką.

Autor: Maria Ziemiańska