Piękny wygląd spod skalpela

Wygląd zewnętrzny odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. To, jak wyglądamy, decyduje o samopoczuciu, życiu, karierze i statusie. Niestety, pewnych defektów urody nie można usunąć, stosując kosmetyki lub ćwicząc. Pozostaje tylko skalpel.

Wygląd zewnętrzny odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. To, jak wyglądamy, decyduje o samopoczuciu, życiu, karierze i statusie. Niestety, pewnych defektów urody nie można usunąć, stosując kosmetyki lub ćwicząc. Pozostaje tylko skalpel.

Zmienia się nastawienie do zabiegów upiększających. Gabinety medycyny estetycznej są teraz odwiedzane prawie tak często jak zakłady kosmetyczne lub fryzjerskie. Bo i oferowane tam zabiegi są coraz mniej inwazyjne, a efekty często oszałamiające. Co prawda daleko nam do Ameryki Południowej, gdzie najpopularniejsze jest obecnie modelowanie łydek i powiększanie pup, a każda kandydatka na miss ma na koncie serię operacji poprawiających urodę. Jednak także u nas zabiegi tego typu stały się bardziej dostępne i są na tyle popularne, że przestały być wstydliwe. Niektórzy nawet się nimi chwalą.


Zgrabny nos

Można go zmniejszyć, wymodelować czubek, zlikwidować garb i zmienić kąt nachylenia w stosunku do górnej wargi. Operacji zmiany kształtu narządu węchu można się poddać po ukończeniu 16. roku życia, wtedy bowiem jest on niemal ostatecznie ukształtowany. Większość zabiegów wykonuje się przez nacięcia wewnątrz nosa. Jeśli chirurg, np. zmienia czubek nosa lub kształt skrzydełek, wykonuje cięcia zewnętrzne, ale w takich miejscach, że potem blizny nie są widoczne.


Piękne oczy

Opadające kąciki oczu i zbyt dużo skóry nad górnymi powiekami lub „worki" pod dolnymi - oto najczęstsze mankamenty tej części twarzy. Podczas typowego zabiegu chirurg robi nacięcia w naturalnych liniach na powiekach: w miejscu zmarszczek na górnej i pod rzęsami na dolnej. Nacięcia mogą być też przedłużone na kurze łapki.


Namiętne usta

Można je zmniejszyć albo powiększyć, ewentualnie tylko skorygować zarys warg bądź wymodelować je bardziej skalpelem. Trwałe powiększenie uzyskuje się dzięki implantom.


Przylegające uszy

Korektę uszu można zrobić w każdym wieku (nawet u dzieci, które mają ok. 5 lat). Zdarza się, że kąt ustawienia małżowiny w stosunku do czaszki wynosi nawet 90 stopni. Zabieg zmniejsza odległość małżowiny od czaszki lub modeluje samą małżowinę. Aby uszy płasko przylegały do głowy lub miały ładniejszy kształt, chirurg wycina część chrząstki i skóry, robi też nacięcia, które są potem całkowicie niewidoczne, na tylnej powierzchni małżowiny.


Twarz bez zmarszczek

Zarówno mimiczne, które powstają np. wokół oczu, jak i te będące skutkiem starzenia się i wiotczenia skóry można wypełnić lub zlikwidować, naciągając skórę. Alternatywą dla liftingu jest ostrzykiwanie (np. botoksem, Restylane), a także najnowszy hit, czyli thermage - stymulowanie ciała (nie tylko twarzy) głowicą, która wysyła fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Efekt ujędrniania utrzymuje się średnio przez 5-10 lat. W przeciwieństwie do liftingu, skutków tego zabiegu nie widać od razu. Poprawa jest rozłożona w czasie, co pozwala na stopniowe oswojenie się z nową twarzą - przekonuje dr Małgorzata Chomicka-Janda z IQ Medica Centrum Chirurgii Plastycznej.


Jędrne i kuszące piersi

Operacje piersi są jednymi z najczęściej wykonywanych. Można je zmniejszyć, powiększyć, podnieść i wymodelować. Mało inwazyjną metodą powiększania biustu bez użycia implantów jest zabieg z użyciem preparatu Macrolane (przezroczysty żel zawierający stabilizowany kwas hialuronowy pochodzenia niezwierzęcego), który wstrzykuje się pod każdy gruczoł piersiowy. Efekty są widoczne niemal natychmiast, piersi wyglądają naturalnie, nie ma różnicy również w dotyku.


Płaski brzuch i kształtne uda

Na tego typu zabiegi najczęściej decydują się panie po ciąży lub osoby po intensywnej kuracji odchudzającej. Liposukcja polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej, najczęściej z brzucha, pośladków, ud, łydek, okolic kolanowych, pleców, szyi, a nawet ramion. Metoda ta, mimo że znana od dawna, nie jest całkowicie bezpieczna. Efektem pracy niedoświadczonego chirurga może być brzuch przypominający pikowaną kołdrę.


Potrzebne nie tylko badania

Przed zabiegami wykonaj badania: ogólne moczu, morfologię z oznaczeniem grupy krwi, OB, wskaźnika krzepnięcia krwi, poziomu cukru, czasem RTG jeżeli korekta będzie dotyczyła części kostnych, np. nosa). Zaszczep się przeciwko żółtaczce typu B. Przed operacją odstaw niektóre leki, np. z kwasem acetylosalicylowym (aspirynę czy polopirynę), gdyż mogą one utrudniać krzepnięcie krwi. Operacje plastyczne przeprowadza się u osób zdrowych.

Przeciwwskazaniami są niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca, łuszczyca, zaburzenia hormonalne, choroby: tkanki łącznej, serca, psychiczne). Zabieg trzeba też odłożyć ze względu na infekcję z gorączką, jakikolwiek stan zapalny (np. niewyleczony ząb, który dał o sobie znać), opryszczkę, a także ciążę.


Po zabiegach nie można:

- opalać się i chodzić do solarium przez minimum dwa miesiące;

- myć twarzy zbyt ciepłą wodą;

- chodzić do sauny przez co najmniej dwa miesiące;

- wychodzić na upał lub mróz bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry;

- wykonywać zbyt intensywnego wysiłku, który wymaga napięcia mięśni (także twarzy), zanim rany całkowicie
się nie wygoją;

- przeprowadzać intensywnych kuracji (np. odchudzających), zanim nie zostanie osiągnięty ostateczny efekt zabiegu.

Autor: Bartosz Zaborski