Piękne nogi to zdrowe nogi

Przewlekła niewydolność żylna, popularnie zwana żylakami, to jedno z najczęściej występujących schorzeń w Polsce i na świecie. Stanowi ona zarówno poważny problem zdrowotny, jak i wstydliwy defekt kosmetyczny.

Przewlekła niewydolność żylna, popularnie zwana żylakami, to jedno z najczęściej występujących schorzeń w Polsce i na świecie. Stanowi ona zarówno poważny problem zdrowotny, jak i wstydliwy defekt kosmetyczny.

Żylaki to poszerzone, kręte, niebieskie lub niebiesko-sine, poszerzone, wypukłe linie wzdłuż łydek, na udach lub pod kolanem. Żylaki powstają przez zaburzone mikrokrążenie w żyłach powierzchniowych i głębokich, co powoduje zastój krwi w naczyniach. Z problemem tym boryka się około 48 proc. Kobiet i ponad 40 proc. mężczyzn.


Objawy

Zanim pojawią się poszerzone żyły powierzchniowe, pacjenci skarżą się na:

• uczucie ciężkości nóg, które ustępuje po odpoczynku,

• ból nóg, szczególnie wzdłuż przebiegu żyły,

• pieczenie i swędzenie w obrębie kończyn dolnych,

• skurcze mięśni nóg, narastające zwłaszcza w nocy,

• przesuszoną, cienką i swędzącą skórę nad żylakami,

• parestezje,

• zmiany naczyniowe, tj.: teleangiektazje (pajączki naczyniowe), przebarwienia, zmiany troficzne skóry,

• obrzęki kończyn dolnych,

• nasilenie ww. objawów podczas upałów i przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas.

Przewlekłej niewydolności żylnej sprzyjają: nadwaga, brak ruchu, praca stojąca lub siedząca, ciąża, płaskostopie, a ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się wraz z wiekiem. Przeprowadzone badania wykazały, że kobiety znacznie częściej zapadają na tę chorobę. Także przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, a nawet palenie papierosów mogą prowadzić do rozwoju niewydolności żylnej.


Objawy kliniczne choroby

Stopień 1 – pojawiają się teleangiektazje – pajączki występują zazwyczaj śródskórnie i podskórnie w okolicy dołu podkolanowego i bocznej części powierzchni uda. W tym okresie mogą pojawić się również żyły siatkowate.

Stopień 2 – widoczne żylaki.

Stopień 3 – pojawiają się obrzęki bez widocznych zmian skórnych.

Stopień 4 – pojawiają się zmiany troficzne: przebarwienia skórne, stany zapalne skóry, zanik biały, a nawet owrzodzenia żylne.

Stopień 5 – to widoczne zmiany skórne z wygojonym owrzodzeniem.

Stopień 6 – charakterystyczne są zmiany skórne z otwartym owrzodzeniem i czynnym stanem zapalnym.


Diagnostyka

Objawy choroby są dość charakterystyczne, dlatego pacjent może rozpoznać je sam. Do dokładniejszej diagnostyki wykorzystuje się próby opaskowe, badanie dopplerowskie, podstawowe w leczeniu chorób układu żylnego.


Leczenie żylaków

Znane środki przeciwżylakowe, będące w asortymencie apteki, to preparaty głównie pochodzenia roślinnego: saponiny triterpenowe czy flawonoidy. Preparaty te są stosowane w postaci doustnej lub zewnętrznej w celu łagodzenia objawów, obrzęków i dyskomfortu pacjenta. Jest to terapia bardziej zachowawcza, ponieważ współczesna medycyna nie zna środków, które wybiórczo działałyby na żyły i naczynia włosowate.

Escyna jako jeden z głównych składników kasztanowca wykazuje działanie przeciwobrzękowe, usprawniające mikrokrążenie, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne. Zalecana nie tylko w terapii czy profilaktyce niewydolności żylnej, ale również w leczeniu zmian urazowych, tj.: zwichnięć, stłuczeń, zmiażdżeń. To cenny lek w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył.

Preparaty zawierające escynę (np. Aescin, Esceven, Sapoven, Cycol-3-fort, Reparil) stosuje się trzy razy dziennie w trakcie lub po posiłku. W profilaktyce niewydolności żylnej skuteczne okazały się preparaty rutyny i jej syntetyczne pochodne (Troxerutin, Venotrex, Venolan), które wykazują działanie przeciwobrzękowo przez zwiększanie napięcia i elastyczności naczyń, zmniejszają ich przepuszczalność, co zostało wykorzystane w objawowym leczeniu krążenia żylnego i limfatycznego. Zaleca się stosowanie tych pochodnych 3 razy dziennie po dwie tabletki przez okres 7-10 dni, następnie w leczeniu podtrzymującym dwie tabletki dwa razy na dobę do 30 dni. Leki flebotropowe to preparaty zawierające flawonoidowe diosminę i hesperydynę (Aflavic, Detralex, Diohespan, Diosminex, Otrex 600, Pelethrocin, Phlebodia), które poprawiają mikrokrążenie, korzystnie wpływają na drenaż limfatyczny, uszczelniają naczynia kapilarne, wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwwysiękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Stosowane w celu zmniejszenia objawów związanych z niewydolnością żylną, kiedy obserwuje się bóle i kurcze kończyn dolnych.

Pochodne biflawonoidów powinno się stosować według zaleceń lekarza, zwykle 2 razy na dobę podczas posiłków. W trakcie terapii mogą wystąpić zaburzenia jelitowo-żołądkowe, łagodne zaburzenia ze strony układu neurowegetatywnego.

Autor: Magdalena Lorek