Piasek pod powiekami - zespół suchego oka

Zaczerwienione, piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami – to tylko niektóre z objawów zespołu suchego oka. Suche oczy wymagają szczególnej ochrony: nie sprzyja im ani długotrwała praca przed komputerem, ani też „wypoczynek” przed telewizorem.

Zaczerwienione, piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami – to tylko niektóre z objawów zespołu suchego oka. Suche oczy wymagają szczególnej ochrony: nie sprzyja im ani długotrwała praca przed komputerem, ani też „wypoczynek” przed telewizorem.

Łzy wydzielane są zawsze w takiej samej ilości

MIT. Zmniejszenie się ilości łez następuje około 50 roku życia i jest związane ze zmianami zanikowymi gruczołu łzowego. Do tego dochodzić mogą zmiany hormonalne u kobiet w okresie przekwitania. Zaburzenia produkcji łez mogą nastąpić także w trakcie stosowania pigułek antykoncepcyjnych, a także być następstwem przyjmowania niektórych leków (np. obniżających ciśnienie czy antyalergicznych) czy skutkiem blizn spojówkowych (np. po zapaleniach, oparzeniach chemicznych lub termicznych). Nie można też zapomnieć o zaburzeniach w produkcji łez będących efektem schorzeń ogólnoustrojowych, często pozornie niezwiązanych ze schorzeniami okulistycznymi, m.in. chorób tarczycy, cukrzycy, chorób reumatycznych i dermatologicznych, jak również chorób onkologicznych itp.


Zespół suchego oka sprzyja infekcjom

FAKT. Niedostateczne wydzielania łez powoduje złuszczanie się nabłonka, co powoduje, że pozbawione ochrony − w postaci nabłonka − rogówka i spojówka stają się bardziej podatne na wnikanie różnych mikroorganizmów, a co za tym idzie – na rozwój zakażeń. Mało tego, chore oko gorzej broni się przed wirusami i bakteriami.


Osoby z zespołem suchego oka nie powinny nosić soczewek kontaktowych

MIT. Jeszcze do niedawna zespół suchego oka był jednym z czołowych przeciwwskazań do używania soczewek. Dziś na rynku dostępne są szkła kontaktowe z dodatkowym środkiem nawilżającym, przeznaczone specjalnie dla osób z zespołem suchego oka. Nie zawsze więc dolegliwość jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. Niemniej jednak decyzja o noszeniu soczewek wymaga konsultacji i kontroli lekarskiej.


Zespół suchego oka może być niebezpieczny

FAKT. Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do poważnych konsekwencji − od zapalenia, owrzodzenia i zmętnienia rogówki nawet do zeskórzenia gałki ocznej, co połączone jest z nieodwracalną utratą wzroku. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie etiologii schorzenia, ponieważ wczesne wykrycie oraz leczenie przyczynowe pozwoli na uniknięcie groźnych komplikacji.


Istnieje metoda wspomagająca działanie sztucznych łez

FAKT. Leczenie zespołu suchego oka za pomocą specjalnych kropli, tzw. sztucznych łez nie zwalnia z obowiązku podejmowania działań oszczędzających własne łzy pacjenta. W tym celu można poddać się zabiegowi wprowadzenia do kanalików łzowych maleńkich zatyczek, co skutkuje zamknięciem drogi odpływu łez, które dłużej pozostają w oku. Jeśli metoda się sprawdzi i dojdzie do poprawy stanu klinicznego oka, można zdecydować się na zabieg zamknięcia początków kanalików łzowych, co daje trwały efekt.


Stosowanie sztucznych łez jest całkowicie bezpieczne

FAKT. Z jedynym tylko wyjątkiem: mogą zadziałać niekorzystnie w przypadku osób uczulonych na środki konserwujące zawarte w kroplach. Na pomysł, jak uniknąć kontaktu z konserwantami, wpadli producenci, którzy stworzyli opakowania zawierające pojedyncze dawki w mikroampułkach.


Rzadkie mruganie skutkuje „wysychaniem” oczu

FAKT. Naturalna równowaga narządu łzowego może zostać zaburzona wskutek obniżenia częstości mrugania. Przeciętnie mrugamy 10-15 razy na minutę. Zdarza się jednak, że przez długi czas wpatrujemy się w jeden punkt i najzwyczajniej w świecie… zapominamy o mruganiu. Najczęściej następuje to w trakcie długiego wpatrywania się w ekran telewizora lub monitor komputera czy podczas czytania bez przerw. Rzadsze mruganie sprawia, że łzy nie są rozprowadzane po powierzchni gałek ocznych, warstwa ochronna oka nie jest uzupełniana, przerywa się, a co za tym idzie, nie spełnia swojej ochronnej funkcji, co prowadzi do „wysychania” oczu. Do pieczenia i uczucia piasku pod powiekami dochodzi pogorszenie widzenia. Dlaczego? Łzy w sposób naturalny nawilżają gałkę oczną, oczyszczając ją zarówno z bakterii, jak i kurzu, zapewniając równocześnie ostre widzenie.


Przyczyną zespołu suchego oka może być miejsce pracy

Fakt. Przyczyny wystąpienia zespołu suchego oka można dopatrywać się w środowisku pracy, zwłaszcza jeśli higiena pomieszczeń nie jest przestrzegana. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych czy ogrzewanych kaloryferami nie sprzyja suchym oczom. Dlatego wskazane jest zarówno częste wietrzenie, jak i prawidłowe nawilżanie pomieszczeń (przy użyciu nawilżaczy). Jeśli pracujemy przed komputerem, warto co jakiś czas robić sobie krótkie przerwy: oderwać wzrok, wykonać kilka mrugnięć, zakroplić oczy sztucznymi łzami. W żadnym wypadku nie spędzajmy przerwy w towarzystwie palaczy, ponieważ dym tytoniowy sprzyja „wysuszaniu” oczu. Warto też dbać o higienę biurka – kurz w połączeniu z suchym powietrzem nie wpływa dobrze na oczy.

Autor: Oprac. KB