Pępek świata – pępowina

Jest pierwszym łącznikiem między matką a dzieckiem – dzięki pępowinie maluszek dostaje tlen i jedzenie. Po porodzie zostaje po niej pępek - źle zagojony może sprawić niemały problem.

Jest pierwszym łącznikiem między matką a dzieckiem – dzięki pępowinie maluszek dostaje tlen i jedzenie. Po porodzie zostaje po niej pępek - źle zagojony może sprawić niemały problem.

Przecięcie pępowiny to magiczna chwila – moment, w którym dziecko po raz pierwszy się usamodzielnia – samo oddycha i samo zaczyna jeść. Pępowinę odcina się parę centymetrów od skóry dziecka, na brzuchu niemowlęcia pozostaje kikut. Kiedyś był zawiązywany na supełek, dzisiaj zakłada się na niego specjalną plastikową klamerkę, która po dwóch dobach jest zdejmowana przez lekarza. Pamiątką po tym wydarzeniu jest pępek (łac. umbilicus), niewielka blizna w dolnej części brzucha.


Problemy z kikutem

Tuż po porodzie kikut po pępowinie ma zabarwienie niebieskawobiałe, gdy wysycha stopniowo ciemnieje, aż w końcu staje się zupełnie czarny. Zwykle odpada do dwóch tygodni po porodzie, zdarza się jednak, że trwa to i miesiąc. Przez cały ten czas (ale też przez kilka kolejnych dni, aż do całkowitego zagojenia) pępek trzeba pielęgnować bardzo starannie.

Gdy zaniedbamy higienę może dojść do zapalenia, pojawia się wtedy brzydki zapach, a z ranki sączy się krwisto-ropna wydzielina. Skóra wokół kikuta jest niebezpiecznie zaczerwieniona. Do tych skórnych objawów może dołączyć gorączka. Jeżeli tak się stało trzeba, jak najszybciej, zgłosić się z maluszkiem do pediatry, który zapisze specjalną maść. Gojący się pępek warto chronić sterylnym, oddychającym opatrunkiem. Należy go zmieniać dwa razy dziennie, a newralgiczne miejsce dezynfekować.

Kiedy kikut pępowiny odpada, pępek nieco odstaje od brzuszka dziecka. To normalne, z czasem na pewno się spłaszczy.


Pielęgnacja pępka

- kilka razy dziennie przemywaj pępek 70% spirytusem

- nie mocz pępka w kąpieli – przez cały czas kikut pępowiny powinien być suchy

- wietrz pępek maluszka – powietrze przyspiesza gojenie

- wywijaj brzeg pieluchy tak, by nie dotykał pępka

- dopóki kikut nie odpadnie, nie kładź noworodka na brzuszku

- nie odrywaj kikuta z pępka noworodka

- nie smaruj pępka żadnym kremem ani maścią, nie zasypuj pudrem

- nie używaj gencjany –barwiąc na fioletowo kikut zaciemnia obraz i nie pozwala ocenić stanu pępka

- dezynfekuj okolice pępka maluszka – gdy kikut odpadnie, przecieraj rankę kilka razy dziennie gazikiem ze spirytusem

Autor: Oprac. DK