​Pasożyty w organizmie – objawy. Sposoby i zioła na pasożyty

Pasożyty mogą pojawić się u każdego – gdy pojawią się w organizmie, wywołują choroby pasożytnicze (parazytozy). Pasożyty wewnętrzne to m.in.: glista ludzka, owsiki, włosień, tasiemiec, przywra, pasożyty zewnętrzne to m.in. kleszcze, komary, wszy, świerzbowce. Jak rozpoznać, że w organizmie pojawił się nieproszony gość?

Pasożyty mogą pojawić się u każdego – gdy pojawią się w organizmie, wywołują choroby pasożytnicze (parazytozy). Pasożyty wewnętrzne to m.in.: glista ludzka, owsiki, włosień, tasiemiec, przywra, pasożyty zewnętrzne to m.in. kleszcze, komary, wszy, świerzbowce. Jak rozpoznać, że w organizmie pojawił się nieproszony gość?


Czym jest pasożytnictwo? To forma współżycia organizmów – jeden z nich (pasożyt) czerpie korzyści, drugi (żywiciel) – ponosi straty.


Pasożytnictwo wewnętrzne polega na ataku endopasożyta (wnętrzniaka) – czyli rodzaju pasożyta, który dostaje się do organizmu swojego żywiciela. Niektóre pasożyty wewnętrzne wnikają na poziomie wewnętrztkankowym (np. tasiemiec), inne potrafią wniknąć nawet do komórek (mikroorganizmami zaliczanymi do pasożytów wewnątrzkomórkowych są m.in. niektóre bakterie – chlamydie, Coxiella, niektóre prątki - np. Mycobacterium leprae).


Pasożytnictwo zewnętrzne polega na pojawieniu się ektopasożyta na zewnętrznej powierzchni ciała. Przykładami pasożytów zewnętrznych są kleszcze i pchły.


Pasożyty ludzkie


pasożyt ludzki - badanie mikroskopowePasożyty ludzkie to m.in. glista ludzka, owsiki, wszy, tasiemce, świerzbowce / Pixabay


Pasożyty w organizmie – objawy

Objawy pasożytów w organizmie to m.in.:


 • częste biegunki
 • nudności
 • zaparcia
 • ból brzucha
 • utrata wagi
 • bóle stawów
 • bóle mięśni
 • problemy skórne
 • wysypki
 • ból głowy
 • zmęczenie
 • osłabienie
 • nerwowość
 • powiększenie śledziony
 • powiększenie wątroby
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • niedokrwistość (anemia)
 • świąd odbytu


Objawy obecności pasożytów zależą od ich umiejscowienia w organizmie – przykładowo: zupełnie inne objawy dają pasożyty w przewodzie pokarmowym i na powierzchni skóry.


Czytaj też:Ból głowy od żołądka


Badanie na pasożyty

W przypadku podejrzenia choroby pasożytniczej najczęściej wykonuje się badanie kału pod kątem pasożytów oraz badanie krwi. Skuteczność badania kału jest znacznie niższa niż w przypadku badania krwi, w którym sprawdza się przeciwciała przeciwko danym pasożytom. Wadą tej metody jest fakt, że przeciwciała mogą nie wytworzyć się w pierwszej fazie choroby pasożytniczej. Badanie kału – ze względu na niską skuteczność - w niektórych przypadkach zaleca się wykonać kilkukrotnie w odstępach 2-3 dni.

badanie na pasożyty - tasiemiec widoczny na badaniu w kierunku choroby pasożytniczejPodstawowe badania wykonywane w przypadku podejrzenia choroby pasożytniczej: badanie parazytologiczne z krwi, badanie kału na obecność pasożytów. ). Wykonywane testy na pasożyty to m.in.: test hemaglutynacji biernej (test IHA) lub test immunoenzymatyczny (test ELISA) / 123RF


Pasożyty w jelicie cienkim: lamblie

Lamblia to pasożyt należący do grupy pierwotniaków, który powoduje lambliozę. Najczęściej lamblia występuje w jelicie cienkim człowieka - trafia tam drogą pokarmową (lamblią można się zarazić, jedząc np. nieumyte owoce). Objawy lamblii to przede wszystkim problemy pokarmowe: wzdęcia, biegunki, nadmierne gazy, ból brzucha. W niektórych przypadkach objawy zakażenia to dodatkowo osłabienie i gorączka.


Czytaj więcej: Lamblioza – objawy


Pasożyt w z grupy nicieni: glista ludzka

Do grupy pasożytów bytujących w organizmie człowieka zaliczana jest również glista ludzka. Najczęściej zakażamy się glistą, jedząc niemyte warzywa i owoce, na których są jaja pasożyta. Larwy glisty ludzkiej są najgroźniejsze, objawy obecności glisty w organizmie to m.in. silne bóle brzucha, osłabienie, kłopoty ze snem, zaparcia lub biegunki.


Pasożyt powodujący wszawicę: wsza ludzka

Najczęściej występujące rodzaje wszy u dorosłych to wszy odzieżowe (wszawica odzieżowa) i wszy łonowe (wszawica łonowa). U dzieci częściej występują wszy głowowe. Mitem jest, że wszy mają tylko osoby, które nie dbają o higienę – wesz ludzka może być przenoszona np. na grzebieniu w salonie fryzjerskim lub na kapeluszu w sklepie z odzieżą.


Pasożyty bytujące w jelicie grubym: owsiki

Owsiki to pasożyty, które do organizmu dostają się drogą wziewną lub pokarmową. Objawy owsicy, choroby wywołanej przez owsiki, to m.in. zaczerwieniona skóra odbytu, silne swędzenie odbytu, brak apetytu, osłabienie, ból brzucha, ból głowy.


Pasożyt wywołujący włośnicę: włosień kręty

Włośnica, choroba pasożytnicza wywołana przez włosienie, już w pierwszej fazie objawia się silnym zatruciem pokarmowym, bólem brzucha, nudnościami i gorączką. W drugiej fazie choroba może powodować dalsze zaburzenia żołądkowe, a dodatkowo po przeniknięciu larw do krwiobiegu pojawiają się silne bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle kostne, osłabienie, dreszcze, obrzęki, alergiczne reakcje skórne. Jak dochodzi do zakażenia włosieniami?


Włośnica może się rozwinąć w wyniku spożycia mięsa świni, w którym obecne są larwy pasożyta. Dostępne w sklepach mięso badane jest pod tym kątem, zagrożone są przede wszystkim osoby spożywające mięso z podejrzanego źródła.


Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony

Tasiemiec uzbrojony – w przeciwieństwie do nieuzbrojonego tasiemca – dodatkowo posiada haczyki, dzięki którym ułatwia sobie bytowanie na ścianach jelita żywiciela. Objawy obecności tasiemca w organizmie: ból brzucha, zmęczenie, osłabienie, wymioty, nudności, nagłe chudnięcie bez przyczyny, biegunki lub zaparcia, niedobór witamin (awitaminoza).


tasiemiec uzbrojony - haczyki i przyssawki, jak wygląda tasiemiecTasiemiec uzbrojony to podstawowy gatunek tasiemca – w przeciwieństwie do tasiemca nieuzbrojonego ten rodzaj tasiemca dodatkowo posiada przyssawki i haczyki, dzięki którym pasożyt jest w stanie przyczepić się do ściany jelita. Główka tasiemca uzbrojonego posiada haczyki oraz podwójny wieniec przyssawek / 123RF


Pasożyt z brudnej wody: włosogłówka ludzka

Włosogłówka ludzka bytuje najczęściej w jelicie cienkim – żywi się krwią człowieka i wywołuje takie objawy, jak niedokrwistość, biegunki z krwistym śluzem, bóle brzucha.


Domowe sposoby i zioła na pasożyty w organizmie

Dieta i domowe sposoby mogą być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego chorób pasożytniczych. Co może pomóc w przepędzeniu z organizmu pasożytów?


 • sok z czerwonych buraków
 • naturalne probiotyki (np. sok z kiszonej kapusty, domowe ogórki kiszone)
 • czosnek
 • goździki
 • szałwia
 • chrzan
 • tymianek
 • koper włoski

Pasożyty jelitowe - 6 groźnych intruzów:


pasożyty jelitowe: jak wyglądają: tasiemiec, glista, lamblia, kokcydia, tęgoryjecPasożyty jelitowe to m.in.: tasiemiec, włosogłówka, glista ludzka, lamblia jelitowa, tęgoryjec, kokcydia / 123RF

Autor: Jacek Krajl / fot. 123RF