Owoc stop!

Zdaniem amerykańskich naukowców, którzy spotkali się na zjeździe Amerykańskiego Związku Chemików, popijanie leków sokami zmniejsza wchłanianie medykamentów i znosi ich działanie terapeutyczne.

Problem PTSD dotyka ok. 3 proc. populacji, a leczenie najczęściej polega na psychoterapii. Jak jednak wykazały badania, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Emory na 505 mieszkańcach Atlanty, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) oraz leki blokujące receptory dla angiotensyny (ARB) okazują się przydatne w zapobieganiu, leczeniu oraz zmniejszaniu objawów PTSD o około 30 proc. Odkrycie musi być jeszcze potwierdzone badaniami klinicznymi z użyciem placebo oraz poprzez metodę podwójnie ślepej próby. W związku z tym, że bezpieczeństwo leków stosowanych na nadciśnienie zostało dowiedzione, testy nie potrwają długo. 

 

Badacze uznali, że szczególnie niewskazane są soki jabłkowy, pomarańczowy i grejpfrutowy. Flawonoid naringina, czyli aktywny składnik soku z grejpfrutów, blokuje główny transporter, przenoszący lekarstwa z jelita cienkiego do krwiobiegu. Zmniejsza to wchłanianie leków oraz neutralizuje ich działanie. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Zachodniego Ontario wynika, że popijać leków sokami owocowymi nie powinny zwłaszcza osoby chore na serce, nowotwory, po przeszczepach i w trakcie poważnych infekcji. Jak dotąd udowodniono szkodliwy wpływ soków owocowych na wchłanianie aż 50 różnych specyfików. Efektem badań jest m.in. zamieszczenie na ulotkach leków ostrzeżeń zabraniających popijania medykamentów sokami. 

 

Autor: Świat Zdrowia

Komentarze