Oswajanie łuszczycy

Współczesna medycyna dysponuje już kilkoma skutecznymi lekami na to ciężkie schorzenie, jednak zmieniona chorobą skóra nadal wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Jakie preparaty kosmetyczne można polecić osobom cierpiącym na łuszczycę?

Współczesna medycyna dysponuje już kilkoma skutecznymi lekami na to ciężkie schorzenie, jednak zmieniona chorobą skóra nadal wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Jakie preparaty kosmetyczne można polecić osobom cierpiącym na łuszczycę?

Zawartość kosmetyczki chorej na łuszczycę znacznie różni się od tej używanej przez przeciętną kobietę. Choroba powoduje bowiem bardzo szybkie (8 razy szybciej niż w przypadku zdrowej skóry) namnażanie się komórek skóry, które tworzą bolesne i swędzące –okrągłe w kształcie – placki. Na skórze osoby chorej na łuszczycę pojawiają się czerwono-brunatne wykwity pokryte srebrzystą łuską, widoczną zwłaszcza na łokciach, plecach, głowie, przedramionach, pośladkach. U prawie połowy chorych zmiany występują także na dłoniach, stopach i paznokciach; są one podobne do tych wywoływanych przez grzybicę.

U części chorych zmiany są niewielkie i pojawiają się okresowo, co jakiś czas. Niestety, bywa i tak, że choroba atakuje prawie całą powierzchnię ciała. U około 10 proc. chorych łuszczyca atakuje także stawy. Leczenie łuszczycy jest długotrwałe i powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarzy. Sam pacjent może jednak, starannie pielęgnując chorą skórę, zminimalizować dokuczliwe objawy tej choroby.


Dozwolone preparaty

Kosmetyki wspomagające leczenie zmian skórnych, wywołanych łuszczycą, muszą spełniać dwa zadania: ułatwiać złuszczanie naskórka i łagodzić stany zapalne i podrażnienia. Z tego względu wskazane są preparaty, w skład których wchodzą:

• Kwas salicylowy, przyspieszający złuszczanie. Przy dużym nasileniu choroby to lekarz powinien decydować o stężeniu kwasu salicylowego. W przypadku remisji zmian chory może zastosować gotowy kosmetyk, specjalnie przeznaczony do pielęgnacji takiej skóry.

• Dziegieć – lepka, ciemnobrązowa ciecz, powstająca w wyniku rozkładowej suchej destylacji kory brzozowej lub bukowej. Ma on właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Nie jest lubiany przez pacjentów, gdyż ma silny, specyficzny zapach, a ponadto barwi skórę i odzież. Ze względu na dużą skuteczność jest często zalecany przez lekarzy. Istnieją jednak preparaty, które te wady minimalizują.

• Parafina i wazelina działają natłuszczająco i łagodząco.

• Ichtiol działa antybakteriologicznie i antygrzybiczo. Spowalnia proces rogowacenia naskórka. Zmniejsza też uczucie swędzenia skóry. Ichtiol znajduje się w niektórych kosmetykach, które mogą zastępować szampon i mydło do mycia całego ciała (również twarzy) i włosów.

• Oleje (np. sojowy, który wzmacnia barierę ochronną skóry, zatrzymując wilgoć w jej głębszych warstwach). Doskonałe rezultaty można osiągnąć, dodając kosmetyki na bazie oleju do kąpieli. Wlanie oleju jadalnego lub oliwy nie jest tak skuteczne, ponieważ wybrane kosmetyki mają dodatki, które sprawiają, że rozgrzana w kąpieli skóra zostaje w całości pokryta cieniutką warstewką tłuszczu. Taki zabieg bardzo poprawia komfort życia pacjenta.

• Alantoina pobudza ziarninowanie, ułatwia oddzielanie tkanek martwiczych i oczyszczanie rany. Działa keratolitycznie. Hamuje utratę wilgoci oraz łagodzi podrażnienia. Alantoina jest wskazana w czasie kuracji w terapii kortykosteroidami. Jest też skuteczna przy niewielkich zmianach skórnych.

Autor: Barbara Hołub