​Opryszczka – jak się jej pozbyć? Jak leczyć? Kiedy opryszczka zaraża?

Opryszczka zawsze boli. To wie każdy. Ale jaki wirus wywołuje opryszczkę i jak powinniśmy z nią postępować, wiemy już trochę mniej. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się krążącym na temat opryszczki informacjom i radom przekazywanym z ust do ust, próbując odpowiedzieć na pytanie, co w tym morzu „prawd” jest mitem, a co faktem.

Opryszczka zawsze boli. To wie każdy. Ale jaki wirus wywołuje opryszczkę i jak powinniśmy z nią postępować, wiemy już trochę mniej. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się krążącym na temat opryszczki informacjom i radom przekazywanym z ust do ust, próbując odpowiedzieć na pytanie, co w tym morzu „prawd” jest mitem, a co faktem.

Wirusa opryszczki nie można się pozbyć, ale można łagodzić objawy opryszczki – stosując okłady na opryszczkę i przemywając zmiany wokół ust.


Opryszczka na ustach – czy powstaje od słońca?

 • Opryszczka wargowa, zwana też zimnem, skwarką czy febrą, najczęściej pojawia się po długiej ekspozycji na słońce, a więc z powodu przegrzania. Ale nie tylko. Może też pojawić się w sytuacji, gdy nasz organizm jest osłabiony lub kiedy żyjemy w długotrwałym stresie. Opryszczką wargową możemy również zarazić się od drugiej osoby – wywołuje ją bowiem wirus. Wirus o nazwie HSV1.


Czy opryszczka wargowa pojawia się tylko na ustach?

 • Opryszczka zwana wargową, oprócz ust, pojawić się też może na skórze wokół ust oraz w okolicach nosa.


Jak zaraża opryszczka? Czy wystarczy pocałunek lub picie wody z tej samej butelki, żeby zarazić się wirusem HSV1?

 • Wirusem HSV1 można zarazić się przez pocałunek, pijąc wodę z tej samej butelki, korzystając z tego samego ręcznika do twarzy czy sztućców. Należy też powstrzymać się od ciągłego dotykania wargi, by sprawdzić czy „opryszczka jeszcze jest”, żeby uniknąć przeniesienia wirusa z wargi na inną część ciała, np. do oka, co może grozić nawet utratą wzroku.


Czytaj też: Opryszczka groźniejsza niż się wydaje


Jak zdiagnozować opryszczkę? Czy konieczne są specjalistyczne testy i badania w kierunku wirusa HSV1?

 • Opryszczkę widać gołym okiem. Najpierw pojawia się przykre uczucie napięcia na wardze, później w tym miejscu tworzy się pojedynczy pęcherzyk wypełniony surowiczym płynem lub cały wysiew pęcherzyków. Po jakimś czasie pęcherzyk lub pęcherzyki pękają, odsłaniając wyjątkowo bolesną ranę, która po kilku dniach goi się, nie pozostawiając żadnych śladów. Testy na obecność wirusa, oczywiście, też można przeprowadzić.


Czy opryszczkę wargową można wyleczyć?

 • Można zaleczyć jej objaw, czyli pęcherzyk, który pojawia się na ustach (gdy tylko wystąpi uczucie pieczenia, aplikujemy na chore miejsce krem lub maść ze specjalnym preparatem przeciwwirusowym, który można kupić w aptece bez recepty). Jednak samego wirusa, którym zarazimy się choć raz, nie pozbędziemy się już nigdy. Nie ma na niego lekarstwa.


Czytaj też: O! pryszczka


Jakie mogą być powikłania opryszczki?

 • Opryszczka zwykle nie jest groźna, ale gdy wirus zostanie przeniesiony do oka, grozi to utratą wzroku. HSV1 może też „zawędrować” do mózgu i wywołać opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Powikłania opryszczki są też groźne dla kobiet w ciąży.


Czy to prawda, że niemal każdy z nas jest nosicielem wirusa opryszczki?

 • Lekarze szacują, że zakażonych jest około 80 proc. ludzi, ale choruje tylko połowa z nich. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje.


Opryszczka może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej pojawiają się pęcherze i owrzodzenie jamy ustnej. Domowe sposoby na opryszczkę wargową to m.in. miód, aloes, szałwia, rumianek, czosnek, olejek z drzewa herbacianego. Czym smarować opryszczkę? / PixabayOpryszczka może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej pojawiają się pęcherze i owrzodzenie jamy ustnej. Domowe sposoby na opryszczkę wargową to m.in. miód, aloes, szałwia, rumianek, czosnek, olejek z drzewa herbacianego / Pixabay


Jak uchronić się przed opryszczką?

 • Po pierwsze, jeśli widzimy, że ktoś ma opryszczkę, nie pijemy np. wody mineralnej z jednej butelki ani nie dajemy sobie całusa na powitanie. Po drugie, jeśli już wirus zagnieździł się w naszym organizmie, możemy zrobić wiele, by go nie uaktywniać, np. stosować sztyfty do ust, które nie tylko nawilżają wargi, ale i chronią je przed promieniowaniem UV. Im wyższy faktor, tym lepiej. Albo, jeśli opryszczka po raz pierwszy pojawiła się u nas po zjedzeniu zimnych lodów w pełnym słońcu, np. w trakcie opalania, unikajmy takiej sytuacji, czyli nie jedzmy lodów, gdy nasze ciało, a więc i usta, jest mocno rozgrzane.


Czytaj też: Domowe sposoby na opryszczkę – jak szybko usunąć opryszczkę?


Opryszczka narządów płciowych i opryszczka wargowa – czy to ta sama choroba?

 • Opryszczkę wargową wywołuje wirus Herpes simplex typu 1, czyli HSV1, opryszczkę narządów płciowych – wirus opryszczki typu 2, czyli HSV2. Wirus odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych nie wywołuje opryszczki wargowej i na odwrót. Można jednak przenieść jedną opryszczkę na miejsce drugiej, uprawiając seks oralny.


Czy opryszczka narządów płciowych atakuje tylko genitalia?

 • U kobiet opryszczka narządów płciowych najczęściej występuje na wargach sromowych, łechtaczce, ale też przy wejściu do pochwy, na udach, pępku, przy odbycie, a u mężczyzn na żołędzi, trzonie penisa oraz w kroczu, na pośladkach, odbycie i udach. Czasami pęcherzyki mogą rozwinąć się na rękach i ustach, jeśli zostały one zakażone podczas stosunku.


Czy opryszczce narządów płciowych może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych?

 • Pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych to uczucie mrowienia, swędzenia w okolicach intymnych, później bolesne, pękające po kilku dniach pęcherzyki, z których tworzą się równie bolesne owrzodzenia skóry. Towarzyszyć im może bolesne oddawanie moczu, powiększenie węzłów chłonnych lub gorączka.


Jaka jest droga zarażenia opryszczką wywołaną przez wirus HSV2?

 • Opryszczka narządów płciowych rozprzestrzenia się głównie przez kontakty seksualne – podczas stosunku tradycyjnego, oralnego i analnego. Może się również przenieść z jamy ustnej na narządy płciowe, oczy lub dłonie przez dotyk czy też używanie wspólnych gadżetów seksualnych.


Jakie są metody badania na obecność wirusa HSV?

 • Są dwie metody badania na obecność wirusa HSV: pobranie wymazu z miejsca podejrzanego zakażeniem za pomocą wacika i (lub) badanie krwi.


Czy można całkowicie wyleczyć opryszczkę narządów płciowych i pozbyć się wirusa HSV?

 • Mimo postępu medycyny nie wynaleziono jeszcze leku, który potrafiłby zniszczyć którykolwiek z wirusów HSV. Nie można więc wyeliminować raz na zawsze ani wirusa opryszczki wargowej, ani wirusa opryszczki narządów płciowych. Można za to znacznie złagodzić same objawy choroby. Pomocne są tu, podobnie jak w przypadku opryszczki wargowej, głównie leki przeciwwirusowe zarówno do użytku zewnętrznego, jak i doustnego.


Czytaj też: Pokonać opryszczkę


Kiedy atakuje opryszczka?

 • Gdy raz złapaliśmy opryszczkę, możemy mieć z nią kłopoty do końca życia, ponieważ w momencie zarażenia stajemy się nosicielami tego chorobotwórczego wirusa. Herpes simplex zagnieżdża się bowiem w naszych komórkach nerwowych i tam, uśpiony, czeka na okazję do ataku. Aktywowany wędruje wzdłuż nerwu do skóry czy błony śluzowej, zaczyna się namnażać, powodując stan zapalny i powstanie pęcherzyków.


fot. pixabay


Autor: Joanna Grzegorzewska / jot