Opioidy na receptę uzależniają

Długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych zawierających opioidy u 35 proc. pacjentów doprowadza do uzależnienia - ostrzega „Journal of Addictive Diseases".

Długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych zawierających opioidy u 35 proc. pacjentów doprowadza do uzależnienia - ostrzega „Journal of Addictive Diseases".


Długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych zawierających opioidy u 35 proc. pacjentów doprowadza do uzależnienia - ostrzega „Journal of Addictive Diseases". Wskazują na to obserwacje 705 osób, które od sierpnia 2007 r. do listopada 2008 r. przyjmowały środki przeciwbólowe, takie jak morfina, oxycontin, percocet i vicodin. Główny autor badań Joseph Boscarino z Geisinger Health System twierdzi, że do uzależnienia szczególnie często dochodzi u osób, które mają mniej niż 65 lat i wcześniej już stosowały opioidy lub nadużywały leków. Uczony ostrzega zatem przed niewłaściwym stosowaniem lub nadużywaniem opioidów. Zwraca też uwagę, że powinny być poszukiwane nowe, bardziej bezpieczne w użyciu leki przeciwbólowe. (PAP)

 Wskazują na to obserwacje 705 osób, które od sierpnia 2007 r. do listopada 2008 r. przyjmowały środki przeciwbólowe, takie jak morfina, oxycontin, percocet i vicodin. Główny autor badań Joseph Boscarino z Geisinger Health System twierdzi, że do uzależnienia szczególnie często dochodzi u osób, które mają mniej niż 65 lat i wcześniej już stosowały opioidy lub nadużywały leków.

 

Uczony ostrzega zatem przed niewłaściwym stosowaniem lub nadużywaniem opioidów. Zwraca też uwagę, że powinny być poszukiwane nowe, bardziej bezpieczne w użyciu leki przeciwbólowe. 

Autor: PAP