Opieka nad chorym w domu

Większość chorych, którzy wymagają opieki, przebywa we własnym domu. Dla bliskich oznacza to zmianę dotychczasowego rytmu życia rodzinnego i zaplanowanie opieki nad chorym tak, by czuł się on bezpiecznie.

Większość chorych, którzy wymagają opieki, przebywa we własnym domu. Dla bliskich oznacza to zmianę dotychczasowego rytmu życia rodzinnego i zaplanowanie opieki nad chorym tak, by czuł się on bezpiecznie.

Opieka nad chorym pociąga za sobą zmiany w codziennym życiu domowników. Zaplanowanie go przed pojawieniem się chorego w domu oszczędzi wielu niepotrzebnych napięć. Ważny jest zarówno wybór odpowiedniego pomieszczenia, jak i sposób ustawienia w nim mebli. Z reguły do wyposażenia pokoju chorego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który można wypożyczyć lub kupić.


Wybór pomieszczenia

Przy krótkotrwałym niedomaganiu najlepszym wyjściem jest pozostawienie chorego we własnym pokoju. Jeżeli chory będzie mógł wkrótce wstać, nie ma potrzeby przemeblowywać całego domu. Choroba przewlekła wymaga innego rozwiązania i stanowi wskazanie do urządzenia osobnego pokoju. Należy przy tym wziąć pod uwagę zapewnienie spokoju choremu oraz upewnić się, czy będzie można dyskretnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne.

W przypadku długotrwałej choroby najlepiej wybrać pokój blisko łazienki i toalety. Jeśli chory może chodzić, jego droga do pomieszczeń sanitarnych będzie mniej męcząca. Jeśli natomiast jest przykuty do łóżka, noszenie basenu lub krzesła higienicznego do blisko położonej łazienki oszczędzi wiele czasu. Istnieje poza tym większe ryzyko rozsiewania infekcji podczas noszenia wykorzystanego przez chorego sprzętu higienicznego od daleko położonych sanitariatów.

Pamiętaj także, że będzie potrzebna ciepła woda do mycia chorego. Jeśli więc nie uda się umiejscowić jego pokoju blisko łazienki, spróbuj wykorzystać pomieszczenie zlokalizowane niedaleko innego źródła bieżącej wody, np. kuchni.

Jeśli mieszkasz w dużym domu, zwłaszcza wielopiętrowym, możesz zdecydować się na urządzenie pokoju chorego obok kuchni lub salonu, by chory nie czuł się odizolowany od pozostałych domowników. Jeśli opiekujesz się osobą korzystającą z wózka inwalidzkiego, jej pokój powinien znajdować się na parterze. Każdy przypadek jest odmienny, należy zatem rozważyć wszystkie okoliczności przemawiające za urządzeniem pokoju chorego w tym czy innym pomieszczeniu, biorąc pod uwagę zarówno potrzeby rodziny, jak i układ domu.


Pokój chorego

W przypadku krótkotrwałego niedomagania chory zajmuje najczęściej swój własny pokój, urządzony zgodnie z jego gustem. Można w różny sposób poprawić wygląd pomieszczenia, by stało się przyjemniejsze. Najłatwiej osiągnąć ten cel przez ustawienie w pokoju kwiatów ciętych bądź roślin doniczkowych.

Przewlekle chory zmuszony jest niekiedy do przebywania w tym samym pomieszczeniu nawet przez kilka lat, ważne jest więc urządzenie go tak, by z jednej strony pobudzało wyobraźnię i inspirowało chorego, z drugiej zaś zachowało miły i przytulny nastrój. Czytanie książek, gazet i pism ilustrowanych wypełnia czas chorego i wraz z telewizją oraz radiem dostarcza mu rozrywki, pobudza także jego zainteresowania światem zewnętrznym. Jednak niezależnie od tego, jak atrakcyjnie urządzone będzie otoczenie chorego, należy pamiętać, że odwiedziny przyjaciół i krewnych wpłyną również korzystnie na jego samopoczucie. Należy, więc pozostawić w pokoju wygodne krzesła.

Rzeczy osobiste, takie jak fotografie bliskich mu osób mają także dobry wpływ na jego nastrój. Zegar ustawiony w widocznym miejscu pomoże zachować poczucie czasu, a mały ręczny dzwonek posłuży w razie potrzeby do wezwania pomocy. Należy również zainstalować przy łóżku dającą dobre światło lampę nocną.

By pokój chorego zachował domową atmosferę, powinien być czysty, należy więc ustawić w pobliżu łóżka kosz na odpadki – najlepiej z umieszczoną w nim torebką plastikową, do której chory będzie mógł wrzucać zużyte chusteczki papierowe i inne odpadki.


Temperatura i wilgotność

W pokoju chorego, zwłaszcza jeśli jest nim dziecko lub osoba w podeszłym wieku, musi być ciepło. Jest szczególnie ważne, by choremu nie było zimno w czasie wykonywania przy nim zabiegów higienicznych lub ścielenia łóżka, okna powinny być wówczas zamknięte. Poza tym pokój należy dobrze wietrzyć. Gdy w budynku działa centralne ogrzewanie, obniża się wilgotność powietrza – chory zaczyna skarżyć się na suchość jamy ustnej i nosa oraz bóle gardła i głowy. Najlepiej w takim wypadku zakupić nawilżacz powietrza lub ustawić w pobliżu kaloryfera naczynie z wodą, którą uzupełnia się w miarę potrzeby.


Ustawianie mebli

Pokój nie powinien być zastawiony meblami, gdyż utrudnia to poruszanie się. Jeśli łóżko stoi pod ścianą, należy je odsunąć tak, by był do niego swobodny dostęp z każdej strony. Gdyby nie było to możliwe, należy je ustawić tak, by w razie potrzeby łatwo dało się przesunąć. Zarówno w dużym, jak i małym pokoju łóżko stanowi jego punkt centralny, nie powinno być jednak ustawione w przeciągu, lecz w miejscu, gdzie jest dobry obieg powietrza. Dwa krzesła o prostych oparciach są użyteczne podczas ścielenia łóżka, służąc jednocześnie osobom odwiedzającym, a wygodny fotel jest istotnym elementem umeblowania pokoju tego chorego, który wstaje. Bardzo przydatny jest stolik nasuwany na łóżko, natomiast dodatkowy stół może służyć do ustawienia sprzętu niezbędnego do opieki nad chorym.

Autor: Dr Małgorzata Poznańska