Operacja oka a złamanie kości

Operacyjne leczenie zaćmy nie tylko przywraca wzrok, ale i zmniejsza ryzyko złamania szyjki kości udowej.

Przeprowadzone na dużą skalą przez American Academy of Ophtalmology oraz University of California w Los Angeles badania dotyczyły 400 tys. osób objętych ubezpieczeniem Medicare w latach 2002-2009. Jak się okazało, osoby którym usunięto z oka zmętniałe soczewki i zastąpiono je sztucznymi o 16 proc. rzadziej przewracały się i doznawały złamania szyjki kości udowej w porównaniu z nieoperowanymi.

 

Choć to pierwsze badanie wskazujące na związek operacji oka ze złamaniem kości, nietrudno zrozumieć, że osoba niedowidząca lub niewidoma łatwiej się przewraca. Zaćma to przede wszystkim choroba osób w starszym wieku, których kości mogą być osłabione przez osteoporozę.

 

Złamanie szyjki kości udowej wymaga z reguły operacyjnego zespolenia. Zarówno samo złamanie jak i operacja sprzyjają powikłaniom - nierzadko bardzo poważnym. W każdym przypadku złamanie takie wiąże się za znacznym cierpieniem dla pacjenta i jego bliskich, a jego leczenie jest kosztowne.

 

Jak zaznaczyła dr Anne L. Coleman, jedna z głównych autorów badań, nigdy nie jest za późno na operacje zaćmy. Co więcej, największy spadek liczby złamań odnotowano wśród osób, którym zaćmę usunięto po 80. roku życia.

 

PAP - Nauka w Polsce

Autor: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze