Ojej, jak to boli! - nadwrażliwość zębów

Z nadwrażliwością zębów nie tylko można, ale trzeba walczyć. Pomogą nam w tym specjalistyczne pasty, żele i płyny.

Z nadwrażliwością zębów nie tylko można, ale trzeba walczyć. Pomogą nam w tym specjalistyczne pasty, żele i płyny.

Nadwrażliwość zębów to bardzo powszechny problem, z którym zmaga się ok. 35 proc. Polaków. Objawia się krótkim, przeszywającym bólem jednego lub wielu zębów, pojawiającym się zwykle w trakcie jedzenia lub picia czegoś zimnego, gorącego, słodkiego, kwaśnego albo podczas szczotkowania zębów.

Przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości jest odsłonięta zębina, wewnętrzna tkanka zęba otoczona twardym szkliwem. Dopóki jest pokryta tzw. warstwą mazistą, zapewniającą jej naturalną ochronę, zęby nie reagują bólem na zmianę temperatury ani pH śliny. Jeśli warstwa ta zostanie usunięta, np. pod wpływem działania kwasów znajdujących się w zjadanych słodyczach, kwaśnych owocach, gazowanych napojach, sokach czy winie, bądź z powodu choroby, której towarzyszą częste wymioty (anoreksja, bulimia) lub zarzucanie treści pokarmowej (refluks żołądkowo-przełykowy), dochodzi do odsłonięcia kanalików zębinowych i podrażnienia zakończeń nerwowych, co wywołuje ból.


Dbaj o higienę

Najczęstszą przyczyną odsłonięcia zębiny i nadwrażliwości zębów jest paradontoza, choroba dziąseł i znajdującej się pod nimi kości. Do powstania nadwrażliwości przyczynia się w dużym stopniu również uszkodzenie lub starcie cienkiej warstwy szkliwa wskutek urazu, niewłaściwego (zbyt długiego i energicznego) szczotkowania oraz tarcia lub zgrzytania zębami, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

– Nadwrażliwość zębów może wystąpić także w efekcie niektórych procedur stomatologicznych, takich jak oczyszczanie zębów ze złogów nazębnych, wytrawianie szkliwa pod wypełnienia ubytków czy wybielanie zębów – wyjaśnia dr Marlena Trąbska-Świstelnicka z Zakładu Periodontologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. – Na szczęście jest to nadwrażliwość krótkotrwała, która zwykle ustępuje samoistnie.


Nie ignoruj tego bólu!

Jednak u wielu osób nadwrażliwość ma charakter przewlekły i jest bardzo dokuczliwa, bo powoduje tępy, nękający przez dłuższy czas ból. Mimo to jest bardzo często bagatelizowana. Zamiast zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, wielu pacjentów woli cierpieć w milczeniu, próbując na własną rękę ograniczyć lub wyeliminować z jadłospisu pokarmy i napoje, których spożywanie sprawia im ból. Niektórzy nie podejmują leczenia z powodu braku informacji, innych prawdopodobnie paraliżuje strach przed wizytą u dentysty. Z badań wynika, że aż 52 proc. pacjentów nie leczy nadwrażliwości zębów. Tymczasem oprócz tego, że powoduje ona ogromny dyskomfort i pogarsza jakość życia, to prowadzi do rozwoju chorób przyzębia i próchnicy. Jest też przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, który powstaje pod wpływem rozkładu gromadzących się w jamie ustnej bakterii.


Zapytaj dentystę

Najprostszym sposobem pozbycia się przykrych dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębów jest używanie miękkich szczoteczek oraz past do zębów, żeli i płukanek znoszących zwiększoną wrażliwość. Zawierają one składniki zmniejszające przewodnictwo nerwowe (np. azotan potasu, chlorek potasu, cytrynian potasu), zamykające kanaliki zębinowe (związki fluoru, strontu, wapnia, szczawiny, hydroksyapatyt) i odbudowujące szkliwo zębów (np. fluor).

Którą pastę wybrać? Najlepiej zapytać o to dentystę, który pomoże nam podjąć właściwą decyzję po ustaleniu przyczyny nadwrażliwości. I poinstruuje nas, jaką techniką powinniśmy czyścić zęby, żeby zapewnić im długotrwałą ochronę. – Stosowanie pasty do zębów, która została opracowana specjalnie na nadwrażliwość, jest najlepszym i najprostszym sposobem pozbycia się bólu oraz dbania o higienę jamy ustnej – mówi dr Paweł Zaborowski, dentysta z przychodni Duodent w Warszawie. Niestety, jak wynika z badań, 75 proc. pacjentów nigdy takiej pasty nie stosowało lub sięgało po nią bardzo rzadko. A szkoda.

W leczeniu nadwrażliwości zębów pomocne mogą okazać się również lakiery, pianki i żele przeznaczone do stosowania w gabinecie stomatologicznym. W przypadku nadwrażliwości związanej z wybielaniem zębów dentysta prawdopodobnie zaproponuje nam nałożenie na zęby specjalnego preparatu. Niewykluczone również, że oprócz wprowadzenia korekty diety, polegającej głównie na ograniczeniu picia kwaśnych napojów, oraz zalecenia stosowania odpowiedniego preparatu do pielęgnacji jamy ustnej lekarz uzna za konieczne wykonanie profesjonalnego zabiegu, np. naświetlania laserami, założenia plomby lub korony.

Jak zapobiec nadwrażliwości zębów

• ogranicz spożycie pokarmów, które zawierają kwasy (m.in. soki owocowe, słodycze, gazowane napoje)

• nie zapominaj o codziennej higienie jamy ustnej

• szczotkuj zęby delikatnie, małymi, okrężnymi i wymiatającymi ruchami

• używaj pasty i płynu do płukania, które są przeznaczone do wrażliwych zębów

• unikaj szczoteczek o twardym włosiu

• ostrożnie używaj nitek i wykałaczek

• nie szczotkuj zębów bezpośrednio po wypiciu kwaśnego napoju (odczekaj co najmniej 30 minut)

• jeśli zgrzytasz zębami, powinieneś zakładać na noc szynę relaksacyjną (zapytaj o nią dentystę)

Autor: Mariola Marklowska-Dzierżak