Odmładzające nawilżanie

Jak dobrać kosmetyki do typu skóry? Oto kilka informacji, które ułatwią nam dobrać właściwe preparaty.

Jak dobrać kosmetyki do typu skóry? Oto kilka informacji, które ułatwią nam dobrać właściwe preparaty.

Nawilżanie - zdrowa i piękna skóra

Woda jest źródłem życia. Jeśli nie zapewni się skórze odpowiedniej dawki wilgoci, zwiędnie jak kwiat. Wystarczy jednak codzienna porcja dobrego kremu nawilżającego i odpowiednia ilość np. wody mineralnej, by nasza cera na długo zachowała promienny blask, piękno i młodość. Nawilżanie jest potrzebne niezależnie od wieku i pory roku. Nawilżona skóra wygląda zdrowo, jest gładka, napięta i dobrze spełnia funkcje ochronne. Sucha jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, podatna na podrażnienia, łatwo ulega zaczerwienieniu, ma tendencje do nadmiernego złuszczania i powstawania zmarszczek.


Przyczyny wysuszania skóry

- Starzenie. W miarę upływu czasu następują zmiany w naskórku: utlenianie lipidów cementu międzykomórkowego oraz spowolnienie wytwarzania NMF (Natural Moisturizing Factor).

- Czynniki zewnętrzne. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, centralne ogrzewanie, klimatyzacja to przyczyny nadmiernego wysuszenia skóry, występujące nawet u osób młodych.


Odwodnienie i wysuszenie skóry problemem każdego typu skóry

Skóra traci około pół litra wody dziennie. Im cera jest bardziej sucha, tym jej pielęgnacja musi być bardziej intensywna. Spragniona, sucha skóra jest w stanie bardzo szybko wchłonąć niezbędne dla jej nawilżenia i regeneracji substancje. Zostają one wykorzystane do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Kosmetyki najnowszej generacji działają kompleksowo i spełniają różne funkcje. Zawierają zwykle kilka różnych substancji czynnych lub jedną o wielokierunkowym działaniu.

Nawet w jednym preparacie stosuje się do nawilżania skóry kilka różnych grup składników, działających na różne sposoby. Wykorzystywana jest najnowsza wiedza o procesach fizykochemicznych zachodzących w skórze. Pobudza się lub odtwarza naturalne reakcje biochemiczne zapewniające dynamiczne nawilżanie. Ze względu na rolę pełnioną w recepturze można wyróżnić kilka grup składników nawilżających.


Substancje tworzące hydrofilowy film na skórze

Dzięki utworzonej na powierzchni skóry cienkiej warstwie utrudnione jest uciekanie wody z naskórka. Do tej grupy należą substancje wiążące wodę, hydrolizaty protein pochodzenia roślinnego, morskiego, np. morski kolagen oraz nieocenione, powszechnie stosowane mukopolisacharydy, np. kwas hialuronowy. Jedna jego cząsteczka wiąże powierzchniowo aż 100 cząsteczek wody. Ta grupa składników bywa najczęściej wspomagana w recepturach przez substancje zdolne do wiązania wody w głębi naskórka.


Substancje utrzymujące wodę w naskórku

Regulują nawilżenie górnych warstw skóry, wiążą wodę. Należy do nich: higroskopijna gliceryna, glikole, mocznik, alantoina, aloe vera, aminokwasy, ich pochodne, sole sodowe kwasu piroglutaminowego, potas – mikroelement odgrywający znaczną rolę w gospodarce wodnej organizmu, osmoregulatory magazynujące wodę (np. pochodne z alg).


Składniki tworzące hydrofobową warstwę na skórze

Podczas mycia klasycznym mydłem niszczy się ok. 35 proc. płaszcza ochronnego skóry. Aby go uzupełnić, a co za tym idzie, ochronić ubytek wody z warstwy rogowej, stosuje się substancje odbudowujące płaszcz lipidowy. Należą do nich związki otulające skórę warstewką, która nie przepuszcza wody, np. wazelina, woski, oleje mineralne, oleje roślinne, oleje silikonowe.


Składniki wzmacniające barierę lipidową warstwy rogowej naskórka

Są to substancje wchodzące w skład naturalnego płaszcza lipidowego. Odpowiednie ich uzupełnienie przy występujących brakach poprawia stan nawilżenia skóry. Składniki te to np.: ceramidy, sterole, skwalen, woski, NNKT (witamina F), lecytyna, cholesterol, oleje roślinne, triglicerydy.


Nośniki wody

- zakapsułowane cząsteczki wody, np. ze źródeł mineralnych, bogatych w związki siarki, magnezu czy krzemu, tak modne obecnie w kosmetykach SPA;

- wody z owoców – czerpane wprost z natury, pochodzące wielokrotnie z ekologicznych plantacji, oryginalne, czyste, naturalne, niczym nieskażone ekstrakty, np. z pomarańczy, cytryn, winogron, jabłek, owoców kiwi, malin, grejpefrutów. Są pełne soli mineralnych, antyutleniaczy, pierwiastków śladowych, niezbędnych witamin, cukrów, aminokwasów, substancji aromatycznych. W wyniku szybkiej destylacji zachowują wszystko to, co w nich najcenniejsze.


Witaminy

- retinol przyspiesza cykl odnowy naskórka i hamuje jego rogowacenie. Likwiduje tym samym przyczynę utraty wilgoci ze skóry, jaką jest zrogowaciały naskórek, niezdolny w tym stanie pełnić roli bariery ochronnej;

- witaminy C i E utrzymują wraz z potasem i fosforem prawidłowy poziom nawilżenia i uelastycznienia skóry;

- prowitamina B5 (pantenol) jest stymulatorem podziałów komórkowych w naskórku, a także w skórze właściwej, ma działanie kojące i łagodzące, a ponadto silnie nawilżające. Przenika w głębsze warstwy, wiąże wodę i ogranicza tym samym TEWL, czyli transepidermalną utratę wody.


System regulujący ciśnienie osmotyczne w komórkach

W nowoczesnych kosmetykach stosuje się mechanizmy regulujące nawilżanie. Polega to na regulacji ciśnienia osmotycznego komórek. Naturalne substancje aktywne zastosowane w recepturze stabilizują ciśnienie osmotyczne w komórkach skóry i zatrzymują w nich wodę. Pozyskiwane są z roślin żyjących w ekstremalnie ciężkich warunkach środowiska, w którym występuje jednocześnie brak wody i nadmierne zasolenie.

Przykładem może być Seve Marine®. Składnik z zielonej algi morskiej, wyjątkowo odpornej na stres wodny. Pozwala jej na znoszenie długich okresów bez wody, kiedy poziom morza opada. Jest wtedy narażona na wysuszanie (wiatr, słońce) i aby mogła przetrwać, ewolucja wyposażyła ten gatunek alg w oryginalny mechanizm przetrwania. Jego poznanie pozwoliło na wykorzystanie go w kosmetologii. Innym składnikiem jest Osmoregulator DMSP® – wyizolowany z roślin żyjących w ekstremalnych warunkach na pustyni, przy skrajnym braku wody i w warunkach nadmiernego zasolenia. Zawiera substancję, która stabilizuje ciśnienie osmotyczne w komórkach i zatrzymuje wodę na przekór środowisku zewnętrznemu. Dzieje się tak, gdyż wykorzystywany jest mechanizm pompy sodowo-potasowej. Mechanizm bardzo precyzyjny, istotny dla utrzymania właściwego ciśnienia wewnątrz komórek i odpowiedniego ich nawodnienia. A jak to działa?


Mechanizm pompy sodowo-potasowej (Na+/K+)

Nawodnienie komórek polega na ciągłym pobieraniu wody, jest to uzależnione od ciśnienia osmotycznego. Ciśnienie osmotyczne zależy od różnicy stężeń jonów potasu i sodu (gradient jonowy) wewnątrz i na zewnątrz komórki. Różnica stężeń utrzymywana jest dzięki mechanizmowi pompy sodowo-potasowej, dzięki któremu do wnętrza komórki pompowane są jony potasowe ( K+). Ustawiony w ten sposób gradient jonowy umożliwia ciągły dopływ wody do komórki. Jony potasowe aktywują działanie pompy sodowo-potasowej. Zwiększa to zdolność pobierania wody. Dodatkowo gradient Na+/K+ w komórkach jest siłą napędową aktywnego transportu cukrów i aminokwasów – substancji mających zdolność wiązania wody. Jony potasu zwiększają więc przenikanie wody przez błonę komórkową do środka komórek.

Zjawisko nawilżania dotyczy jedynie warstwy rogowej naskórka – cienkiej warstwy o średniej grubości 0,2 mm. Zdrowa, odpowiednio nawilżona warstwa rogowa zawiera od 10 do 15 proc. wody. Odwodniona warstwa rogowa zawiera poniżej 10 proc. Wtedy pojawia się odczucie suchości skóry, łuszczenie, efekt spinania, jednym słowem, brak komfortu i niezdrowy wygląd. Należy codziennie i regularnie zapewniać skórze stosowną porcję wody, między innymi poprzez stosowanie dobrych kosmetyków nawilżających. Dobrych, czyli takich, w których znajdują się składniki aktywne o udokumentowanym działaniu i tak dobrane, by zapobiegały różnym przyczynom utraty wilgoci ze skóry. Dzięki temu nasza skóra ma szansę zachować swą młodość i świeżość przez długi czas.

Autor: Barbara Włudyka