Oddaj krew - uratuj życie

Przez cały sierpień w woj. mazowieckim trwa organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa objazdowa akcja krwiodawstwa. Dzisiaj można oddać krew w ambulansie na pl. Bankowym w Warszawie.

Przez cały sierpień w woj. mazowieckim trwa organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa objazdowa akcja krwiodawstwa. Dzisiaj można oddać krew w ambulansie na pl. Bankowym w Warszawie.

Jak alarmuje RCKiK zbyt mało ludzi oddaje krew w czasie wakacji. To główna przyczyna, dla której Centrum w porozumieniu z lokalnymi władzami organizuje w tym czasie wyjazdowe akcje krwiodawstwa. Krwi brakuje z powodu wyjazdów stałych dawców na urlopy, a także dlatego, że latem wypadków jest więcej. Z tym natomiast wiąże się również większa liczba przeszczepów i większe zapotrzebowanie na krew.

 

Oddać krew może każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Ambulans będzie stał na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego w godzinach 9-15. Organizatorzy akcji przypominają, że pobranie krwi uniemożliwia nawet katar, większość przyjmowanych leków, a także każda ilość wypitego alkoholu.

 

Każdy, kto chciałby oddać krew, powinien w ciągu poprzedzającej doby wypić ok. 2 litrów płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie papierosów. Wymagany jest także dowód tożsamości ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL.

 

Samo pobranie krwi trwa 5-8 minut. Jednak z powodu formalności i badania kwalifikacyjnego należy zarezerwować sobie około godziny. Warto wiedzieć, że osobie oddającej krew przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi. Oddanie krwi poprzedzone jest badaniem lekarskim. Nie można oddawać krwi m.in. w krótkim czasie po drobnych zabiegach chirurgicznych (np. usunięcie zęba), przez 6 miesięcy po operacjach i zabiegach (z naruszeniem skóry lub błon śluzowych, jak akupunktura, tatuaże, kolczyki. Panie muszą odczekać 3 dni od zakończenia miesiączki oraz 6 miesięcy od porodu.

 

Odczekać muszą również osoby, które wróciły w ostatnim czasie z krajów, w których występują choroby tropikalne, malaria i wysoka zachorowalność na AIDS. W wakacje trzeba pamiętać, że nie można oddawać krwi bezpośrednio po powrocie z Grecji, Włoch, czy USA (po 28 dniach), z Francji i Chorwacji (po 6 miesiącach) czy Hiszpanii (po 12 miesiącach).

Autor: PAP