Oczyszczanie nade wszystko

W tym roku wśród kosmetyków królują płyny micelarne, czyli środki służące do delikatnego i skutecznego demakijażu.

W tym roku wśród kosmetyków królują płyny micelarne, czyli środki służące do delikatnego i skutecznego demakijażu.

Niesamowity rezultat, jaki daje stosowanie płynu micelarnego, to efekt działania miceli, czyli stabilnych, sferycznych cząstek, które pochłaniają brud, zanieczyszczenia i makijaż, i na dodatek nie wymagają spłukiwania. W ten sposób można bardzo dokładnie oczyścić skórę i jednocześnie uniknąć podrażnień. Bardzo delikatne płyny micelarne nadają się do higieny wszystkich typów skóry, nawet tych najbardziej wrażliwych. A jednocześnie potrafią szybko i skutecznie usuwać każdy, nawet wodoodporny makijaż.

Płynem micelarnym możemy zmywać także makijaż oczu, jednocześnie nie naruszając warstwy hydrolipidowej naskórka, za to łagodząc wcześniejsze podrażnienia. Płyny micelarne mają także właściwości pielęgnacyjne – zapobiegają odwodnieniu, odświeżają i tonizują skórę. Po ich użyciu twarz nie jest ściągnięta, a skóra otrzymuje dawkę witamin i minerałów.


Jak dbać o swoją skórę?

Trzy pytania do… Iwony Marycz-Langner, dermatologa estetycznego z Kliniki Kosmetyki K&K w Warszawie.


Co jest najważniejsze w pielęgnacji skóry?

Bardzo istotne dla właściwej pielęgnacji jest dobranie dla określonego problemu skóry odpowiednich produktów do jej mycia. Istotna jest także odpowiednia dieta, niepalenie papierosów, nieopalanie się, leczenie schorzeń skóry.


Na co powinnyśmy zwrócić uwagę wybierając produkty do mycia?

Jest kilka zasad, którymi powinnyśmy się kierować. Preparaty przeznaczone do codziennej higieny powinny być pozbawione składników działających agresywnie, np. alkoholu, ziarenek peelingujących. Skóry nie powinno się myć mydłami, surfaktantami, usuwającymi jej naturalny płaszcz hydrolipidowy. Do mycia twarzy nie powinnyśmy używać wody chlorowanej lub bardzo twardej. Skóry nie powinno się wycierać szorstkimi ręcznikami ani myć drażniącymi myjkami. I wreszcie należy stosować odpowiednie do rodzaju cery peelingi.


Czego szukać w kosmetykach?

Kosmetyki powinny zawierać substancje aktywne dobrane do typu skóry, a składniki powinny być w minimalnym stopniu drażniące i alergizujące. Lepiej gdy kosmetyki nie zawierają substancji zapachowych i barwników. Substancje konserwujące powinny być dobrane z grupy o najniższym indeksie alergicznym i toksycznym.

Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników kremy powinny w sposób efektywny chronić skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych (temperatura, promieniowanie ultrafioletowe, wpływy środowiskowe, np. zanieczyszczenie środowiska). A systematyczne stosowanie kosmetyków powinno przyczyniać się do odnowy uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego naskórka, nawilżać i rewitalizować skórę. Na dzień najlepiej stosować kremy nawilżające i kremy z filtrem, a na wieczór bardziej odżywcze, rewitalizujące. I podkreślam, pielęgnacja musi być regularna.

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka