Oczy nie mają wakacji

Każdy słyszał, że okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać filtr UV, ale wiele osób się tym nie przejmuje. Jeżeli i ty uważasz, że oczy latem nie wymagają szczególnej pielęgnacji, z tego artykułu dowiesz się, że prawdopodobnie „pracujesz" m.in. na zaćmę korową, świetlne zapalenie rogówki czy zapalenie spojówek.

Każdy słyszał, że okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać filtr UV, ale wiele osób się tym nie przejmuje. Jeżeli i ty uważasz, że oczy latem nie wymagają szczególnej pielęgnacji, z tego artykułu dowiesz się, że prawdopodobnie „pracujesz" m.in. na zaćmę korową, świetlne zapalenie rogówki czy zapalenie spojówek.

Letnia pielęgnacja oczu powinna uwzględniać trzy podstawowe elementy: ochronę przed promieniowaniem słonecznym, nawilżanie i reakcje na problemy (np. alergię).


Susza pod powieką

Wydzielane przez słońce promienie UV, przedostając się poprzez rogówkę i soczewkę, trafiają prosto do siatkówki, która zawiera plamkę żółtą. A tam znajdują się delikatne, wrażliwe, bardzo wyczulone na światło komórki, które są odpowiedzialne m.in. za rozpoznawanie barw i ostrość widzenia. Jeśli emisja ultrafioletu, który dociera do oka jest zbyt gwałtowna i duża, może dojść do podrażnienia a nawet uszkodzenie soczewki, a w efekcie do zepsucia wzroku.

A wszystko zaczyna się tak niewinnie: zaczerwienienie spojówek, łzawienie, pieczenie i ogólny dyskomfort. Oczywiście, takiej dolegliwości łatwo się pozbyć: wystarczą okłady z herbaty lub specjalne krople do oczu. W aptekach znajdziemy tzw. „sztuczne łzy" - preparat, który nawilży wysuszoną spojówkę, przyniesie ulgę podrażnionym oczom. Krople warto mieć ze sobą zarówno w biurze, gdy pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu przed komputerem, jak i na wakacjach, gdy oczy narażone są na działanie ostrego słońca, piasku, kurzu i suchego powietrza.


Wybór okularów

Zacznijmy od okularów do samochodu, bo tu sprawa jest najmniej skomplikowana: powinny mieć nieograniczające widzenia wąskie zauszniki oraz soczewki polaryzacyjne, które nie tylko skutecznie chronią przed szkodliwymi promieniami UV, ale także zapewniają efektywną ochronę przed światłem słonecznym odbijającym się od jezdni, szyby samochodowej czy lusterka.

Po pierwsze, jeśli nie kupujemy okularów w renomowanych sklepach - np. w zakładach optycznych - szukajmy na nich oznaczenia CE, które potwierdza zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Po drugie, okulary przeciwsłoneczne, by w pełni spełniały swoją funkcję, muszą zatrzymywać szkodliwe promieniowanie słoneczne, więc mieć filtr UVA i UVB, oraz umożliwiać dobre widzenie „pod słońce". Warto więc zaopatrzyć się w okulary z soczewkami wykonanymi z poliwęglanu (są wytrzymałe i odporne na zarysowania), o kolorze brązowym, bursztynowym, zielonym lub szarym, bo to te kolory zapewniają oczom najlepszą ochronę.


Na przejażdżkę rowerem

No dobrze, a co gdy chcemy pojeździć na rowerze, popływać na żaglówce, pobawić się na surfingu? Do takich sytuacji potrzebne są nam okulary sportowe, a te oprócz ochrony przed niebezpiecznym promieniowaniem, powinny zabezpieczać oczy przed urazami oraz zanieczyszczeniami, takimi jak: piasek, pyłki, muszki itd. Nie grożą nam one, jeśli na nos założymy okulary przylegające, w kształcie opływowe, zabezpieczone po bokach specjalnymi osłonkami.

Warto też, by takie okulary, miały specjalny sznurek, dzięki któremu będą swobodnie dyndać, gdy zechcemy je na chwilę ściągnąć oraz elastyczny uchwyt, dzięki któremu będą trzymały się głowy jak przyszyte.

Autor: Joanna Grzegorzewska, Sybilla Walczyk