Ochronny efekt rodzicielstwa

Amerykańscy naukowcy odkryli, że dorośli nieposiadający potomstwa są dwukrotnie częściej narażeni na przeziębienia niż rodzice. Wyniki badań pojawiły się w lipcowym wydaniu „Psychosomatic Medicine". 

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 795 osób uzyskane we wcześniejszych eksperymentach. Śmiałkowie w ramach testów dostawali krople do nosa zawierające wirusy grypy lub kataru. U jednej trzeciej pojawiły się symptomy przeziębienia. Mniej podatni na zachorowanie okazali się rodzice, u których ryzyko rozwinięcia się przeziębienia było o 52 proc. niższe niż u osób bezdzietnych. Co ciekawe, prawdopodobieństwo zachorowania malało wraz ze zwiększającą się liczbą posiadanych dzieci. Efekt ochronny rodzicielstwa działa nawet u osób nie mieszkających już z potomstwem - ryzyko zachorowania w ich przypadku spadło aż o 72 proc.

 

Badacze nie potrafią wytłumaczyć zależności pomiędzy posiadaniem dzieci a odpornością. Wskazują jednak, że zaskakujące wyniki testów mogą być wstępem do dalszych badań na temat wpływu rodzicielstwa na zdrowie fizyczne. 

 

Autor: Świat Zdrowia

Komentarze